İlke Uygun

Nisan Ayında Ağımıza Takılanlar

Sosyal Medya Akımları Rekor Hesap; @world_record_egg

Önceki sayılarda yeni çıkan ürünler, hizmetler haberlerinden yer vermeye fırsat bulamadığım, yılbaşından sonra sosyal medyada viral olan iki olaydan bahsetmek istiyorum. Muhtemelen çoğunuzun fark ettiği, hatta dahil olduğu bu iki akım aslında belki de çağımızda yaşanan sosyal ağ çılgınlığının sadece iki örneği. İlki Instagram’dan. Instagram şüphesiz çoğumuzun en çok zaman geçirdiği sosyal ağ. Bu konuda enteresan bir sosyal deney de basit bir yumurta hesabıyla gerçekleşti. Yılın ilk günlerinde açılan @world_record_egg isimli hesap, sıradan bir yumurta resmi paylaşarak bu platformdaki en çok beğenilen paylaşım olmayı başardı. Daha önce Amerikalı model Kylie Jenner, kızının doğumu üzerine paylaştığı fotoğrafla 18 milyonun üzerinde beğeni alarak bu rekoru elinde bulunduruyordu. Haberin hazırlandığı tarih itibariyle rekortmen yumurtanın beğeni sayısı ise 53 milyonu geçmiş vaziyette. Bu çalışma aslında basit gündelik bir görselin bile ne kadar çok etkileşim alabileceği ile aslında sosyal medyaya, fenomenlere, beğeni sayısına vs. gereğinden fazla önem vermememiz gerektiğinin altını çiziyor ve bu alanda dönen çılgınlığa bir eleştiri niteliği taşıyor.

Mart Ayında Ağımıza Takılanlar

Samsung’tan Katlanabilir Telefon

Samsung şubat ayı ortasında düzenlediği etkinlikle Galaxy serisinin yeni üyelerini, S10 ailesini görücüye çıkardı. En çok ilgi çeken ürün ise katlanabilir ekrana sahip Galaxy Fold oldu. Kapalı haliyle 4.58 inç, açık haliyle 7.3 inç olan model, tek cihazdan hem telefon, hem tablet tecrübesi sunuyor. 1.980 dolar olacak bu yenilikçi ürünün nisan ayında satışına başlanacak. Bu fiyat etiketi ise internette şimdiden tartışma konusu oldu.

Bu Ay Ağımıza Takılanlar

Samsung’dan yeni amiral gemisi modeli: Galaxy Note 9

Samsung Ağustos ayında New York’ta düzenlediği etkinlikte yeni amiral gemisi modeli Samsung Galaxy Note 9’u tanıttı. 6 GB RAM, 1 TB’a kadar yükseltilebilen depolama kapasitesi ve 4000 mAH bataryasıyla dikkat çeken telefona bu modelde geliştirilmiş stylus’u olan S Pen eşlik ediyor.