Elif Senol

Kuşlar Uçuyor

Soğuk kış günlerini geride bıraktık, yaz sıcağına merhaba dedik. Üzerimizden ceketleri attık, hafifledik. Kıyafetlerimiz gibi bedenimizin de hafifleyeceği, her zamankinden daha hafif ve yeşil beslenmek isteyeceği bahargünleri tüm bereket ve bolluğuyla geldi. Nisan ayının gelişi bizlere pazarda rahatlıkla sultani bezelye, taze sarımsak, taze soğan, enginar, sakız bakla, kuşkonmaz bulabileceğimiz haberini müjdeliyor. Tezgahlar yeşil, çimler yeşil; hayat kısa, kuşlar uçuyor. Uçmak ne güzel kelime, tam da baharın aklımda canlandırdığı. Daha da güzeli, Cemal Süreya’nın dediği gibi “Uçmak için kuş olmak gerekmiyor, küçük sevinçler olsun yeter.” Hayatımızdaki küçük sevinçleri ıskalamayalım. En basitinden, tezgahların renklenmesi sevinçtir. Gelin bu canlılığın tadını birlikte çıkaralım.

Damak Çatlatan Fındıklı Brownie Biri Çikolata Mı Dedi?

Mart sayısı için ne yazsam diye düşünürken 8 Mart Kadınlar Gününe odaklandım. Fikir tasarı aşamasında kadın-aşk-çikolata-çikolata-kriz-kadın-aşk-çikolata diye içimden tekrarlarken birden durdum. Evet, biri çikolata mı dedi? Pardon ya ben brownie anlamışım, size mart sayımız için brownie tarifi ile geldim. Neyse ki brownie ve çikolata birbirinden pek farklı sayılmazlar. Kırılgan üst kabuğunun altında saklı olan yapışkan doku damak çatlatan bu kekten bir dilim aldığınızda çikolatadan daha yoğun bir çikolata deneyimi yaşayacaksınız.

KOLAY VE GÖSTERİŞLİ SEVGİLİLER GÜNÜ MENÜSÜ

Sevgililer Günü'nü dışarıda geçirenlerden misiniz, evde geçirenlerden mi? Ben evcimen taraftayım. Çok kısa bir sürede ekonomik ve şık bir sofra kurmak, hafif bir müzik eşliğinde sıcacık evimde sakin bir akşam geçirmek varken neden dışarıda acaba kazıklanıyor muyum korkusu yaşayayım ki? Benim için sadece sevgililer günü değil, kış mevsiminin her günü evde güzel. Hafta sonlarını çay, kahve, kitap, film, dizi, kek, kurabiye döngüsünde evden çıkmadan geçirebilirim.

KIZILCIKLAR OLDU MU?

Sizi görür görmez rengine vurulacağınız bir şifa kaynağı ile tanıştırmak istiyorum. Ben kendisiyle Bolu’da tanıştım ve biraz araştırdım. Kızılcık tarhanası, ülkemizde daha çok Bolu ve Kütahya illerinde bilinen yöresel bir lezzetimiz. Ekşimsi aroması ve pembe rengiyle bildiğimiz tarhanalardan çok farklı. Üstelik de tam bir C vitamini deposu

Haydi Rastgele!

Rastgele ustam! Tezgâhınız hep bu sene olduğu gibi hareketli ve bereketli olsun. “Denizde balık bol, tezgâhta balık ucuz” haberleri geliyor, yüzümüz gülüyor. Bu sevincimizin hüzne dönüşmemesi için uzmanların uyarılarını dikkate almalıyız.

TAHİN BAHARI

Bu yazının başlığını ‘’Tahin Baharı’’ koydum. Çünkü; benim için sonbaharın diğer adı tahin. Sebebine; siz deyin susam hasadının Eylül'de başlaması, ben diyeyim geceleri balkon keyfi yaparken elimizi ısıtacak bir bardak çay ve yanına minik bir parça kek ya da kurabiyeye olan hasret... Bu açıdan bakınca sizce de tahin ve sonbahar çok tatlı bir ikili olmadılar mı? 

Portakal Aromalı, Pişmeyen, Kolay Cheesecake

Hep hayalini kurduğum bir anın içindeyim. Önümde deniz, tepemde palmiye... Saat henüz sabah 8:00. Kimsecikler uyanmamış. Plaj bomboş. Dalga sesleri, sevdiğim adam ve yazımla başbaşayım. Birazdan kendimi serin sulara bırakacak olmanın heyecanı mı daha baskın yoksa bu huzurlu ortamda en büyük hayallerimden biri olan dergide yazma fikrini hayata geçirme şansına sahip olmam mı? Ben karar veremiyorum. Zaten böyle anlar üzerine fazla kafa yormaya da gerek yok. Tadını çıkaralım yeter!

Rahat Mutfak' ta Bir Balkanlı:

Geçen ay hep birlikte Hayal Kahvesi mutfağına konuk olmuştuk. Hep dışarıda yemek olmaz. Bu sefer sizleri kendi mutfağıma bekliyorum. 

Bu ay sizler için öyle bir sos hazırladım ki, nerede kullansanız yakışıyor. Tost yaparken, dürüm hazırlarken, makarnayı basit ve lezzetli bir kaçış olarak görürken, hatta menemen yaparken domates yerine bu sosu kullanmanızı tavsiye ederim. Sizlere ilham vermek amaçlı köz sebzeli köz domates sosum lütenitsayı üç lezzetli tarifte kullanacağım. Lütfen yaratıcılığınızı bu üç yemekle sınırlandırmayın. Mutfakta rahat olun, bakalım hayal gücünüz size hangi muhteşem lezzetleri keşfettirecek?

Hayal Kahvesi Lezzetlerinin Ardındaki Kahraman: Şef Ahmet Yerlikaya

Herkese merhaba J

“Rahat Mutfak” adını görünce bir yerlerden tanıdık geldiğini düşünen oldu mu? Henüz sosyal medyada tanışmadıysak şimdi tanışalım. Ben Elif Şenol ama siz bana “Rahat Mutfak” diyebilirsiniz. Tam zamanlı mühendislik yapsam da işten arda kalan zamanlarımda yemek yapıyor, yemek yiyor ya da yemek üzerine düşünüyorum. Kısacası benim için mutluluk boğazdan geçiyor. Yemek üzerine sohbet edelim ve bu mutluluğu birlikte paylaşalım diye buradayım. Birlikte yeni tarifler keşfetmek, ustalardan öğrendiğimiz tariflerle eşe dosta hava atmak için köşemi takipte kalın!