Damla Özpir

Ahşap Zeka Oyunları Muni Toys

Muni Toys, doğal oyuncak ürünleriyle çocukların zeka gelişimine, stresten uzak kalmalarına ve rahatlatıcı zaman geçirmelerine  vesile oluyor. Günümüzdeki dijital bağımlılıktan çocukları kurtarmayı hedefliyor. 3 yaş üstü için uygun olan bu oyuncaklar sayesinde çocuklar, sosyalleşiyor ve iletişim becerileri artıyor. Muni Toys doğal ahşap ürünleriyle ilgili Uluç Beyle gerçekleştirdiğimiz röportajımızı keyifle okumanızı dileriz…

Bilim Kahramanları Uzaya Selam Çaktı!

Bu yıl 15. sezon Bilim Kahramanları buluşuyor/FIRST LEGO LEAGUE (FLL) turnuvaları, INTO ORBIT/Uzay Serüveni teması ile gerçekleşti. Sloganları ise “UMUT BİLİMDE”. Turnuvalar 80 ülkede düzenleniyor. Dernek kurucusu Hakan Habib önderliğinde yürütülen First Lego League etkinliği, gönüllülük esaslı olarak her yıl daha çok katılımcıyla hayata geçiyor.

Yüreğimizin Dili TÜRKÜLER...

Kocaeli Üniversitesi’nde Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı Başkanlığını yürüten, aynı zamanda Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcılığı yapan Kenan Serhat İnce 1987’de Şarköy-Tekirdağ'da doğdu. Müzik hayatına 8 yasında bağlamayla başladı. Mustafa Karayer, Ali Adıgüzel, Prof.Dr. Şenel Önaldı gibi ustalar ile çalıştı.

“UÇMAK” Tarifesi

17 yıl Hava Kuvvetleri için savaş pilotluğu yaptıktan sonra Pegasus Hava Yollarında Kaptan Pilot olarak uçmaya devam eden, son günlerde “HELME” kitabının yazarı olarak da anılan Halil Açıkgöz, “Uçmak bana göre ne ifade eder?” cümlesini eşsiz bir röportajla bize anlattı. Kendisini gelin yakından tanıyalım:

MODA DEYİNCE

Moda sadece günümüze mi aittir? Moda deyince ne anlıyoruz? Anlayışımızı değiştirecek, sınırları aşacak, bizi etkileyecek olan bir sergiden günümüze yansıyanlar... New York’ta, Manhattan’ın en ilgi çekici sergilerinden MODA MODERN Mİ? yi irdeleyen Mimar ve Küratör Bernard Rudofsky’ın geliştirdiği sergide gözüme çarpan; düne, bugüne ve yarına ait modayı yaratan parçalar ve sahipleri ile Modern Sanat Müzesi’nde bulunan kült halini almış eşyalara birlikte göz atalım.

Dünden Bugüne TANGO!


Passion, passionatte, passione gibi kelimelerin ifadesi olan dans; Tango! Aslında kendi içinde imkân ve imkânsızlığı, neşeyi ve hüznü, iktidarı ve çöküntüyü, alabildiğine duygu geçişlerini doğaçlama yaşatarak eşsiz bir ifade sağlıyor.

Dünyevi hayatın koşuşturmaları içerisinde kendi ruhumuza armağan ettiğimiz, hayata bir es, bir kaçış adeta… 

100 Yıl Sonra Devr-İ Alem: PİLATES

Pilatesle ilgili hepimizin kulağına çalınan birçok sözcük var; nefes, omurga duruşu, kas uzatma, vücutta güç bölgesi gibi. Dünyada milyonlarca insanın uyguladığı, faydasına inanılan ve sayesinde güzel sonuçlara varılan pilates metodolojisi nedir peki?

Pilates; beden ve zihin arasında ilişki kurarak, dengeli bir vücut gelişimi, kaslarımızın ve duruşumuzun ince uzun şekilde uzamasıyla birlikte şekillenmesinin dışa vurum biçimidir. 

Zamanı yaşamak için yazmak gerekir

“Zamanı yaşamak için yazmak gerekir. Geriye dönüp baktığımızda bir buket mutlu anıdır bizi canlı tutan. Gezen de okuyan da payını alır bu paylaşımdan” diyerek söze başlamak istedim. 
Kafka’nın romanlarına konu ettiği, Hitler’in bombalatmaya kıyamadığı efsunlu şehir Prag’dayız…
Baharın en dinamiğini yaşamaya başladığımız bu günlerde mini bir geziden artakalanlar...