Çağlayan Ateş

Bir Patronun Veya İşletme Sahibinin Bilmesı Gereken Temel Muhasebe, Finans Ve Bütçe Sırları (III)

Sevgili Okurlar;

Geçtiğimiz haftalarda başladığımız yazı dizisine devam edelim ve bu haftaki yazımız ile bu konuyu noktalayalım. 3 bolum olarak ele aldığımız ve işletme sahiplerine, sermaye sahiplerine, patronlara çeşitli, seminer ve eğitimlerde detaylı olarak aktarmaya çalıştığım konuları özet olarak bu yazı dizisi ile anlatmaya gayret ettim.

BİR PATRONUN VEYA İŞLETME SAHİBİNİN BİLMESİ GEREKEN TEMEL MUHASEBE, FİNANS VE BÜTÇE SIRLARI (I)

 Sevgili Okurlar;

Her işletmede muhasebe, finans ve bütçe organizasyonunu yöneten profesyonel çalışanlar olmayabilir. Büyük ve kurumsal ölçeğe sahip işletmelerde, organizasyon şemalarında bu tur yapılar varken, daha ufak ve KOBI olarak değerlendirdiğimiz daha ufak işletmelerde bu organizasyonlar iç içe geçmiş ve tüm Mali İşler operasyonları tek bir elden yönetiliyor olabilir. Hatta bazı durumlarda bu iş için bir kişi de istihdam edilmez. Bu iş çoğunlukla “patron”, “işyeri sahibi”, “işveren” vs. şeklinde adlandırılan sermaye sahibinde toplanmış olabilir. Özellikle Türkiye’de çoğu ufak ölçekli işletmede durum bu şekildedir. 

KREDİ DERECELENDİRME (RATING) KURULUŞLARI ASLINDA NEYİ ÖLÇÜYOR? (III)

Sevgili Okurlar;

Yaz döneminin girmesi ile beraber uzunca bir süre ayrı kaldık. En son yazımı 23 Mayıs 2018 tarihinde yazmış ve sonrasında ara vermiştim. Son iki yazım kredi derecelendirme kuruluşları ile ilgili idi. Bunu konuyu 3 yazı dizisi seklinde ele alacağımı belirterek ilgili konuya başlamıştım. III. Bölümünü ele alarak konuyu noktalayacağım. 

KREDİ DERECELENDİRME (RATING) KURULUŞLARI ASLINDA NEYİ ÖLÇÜYOR? (I)

Sevgili okurlar,

Bugünden itibaren 3 yazı dizisi şeklinde kredi derecelendirme kuruluşlarına, notların anlamlarına ve kredi derecelendirme kuruluşlarının aslında neyi ölçtüklerine değineceğim. Konu önemli, zira bu notlar Türkiye’nin ekonomik itibarını etkileyen ve aynı zamanda Türkiye ekonomisinin görünümünü, uluslararası yatırımcılara, piyasalara gösteren notlar. Bu notlar aynı zamanda Türkiye’ye yapılacak yatırımları da etkileyebilecek düzeyde. 

REEL SEKTOR FİRMALARININ KREDİ TALEPLERİNDE BANKACILIK İSTİHBARAT UYGULAMALARI NASIL YAPILIR ? (I)

Sevgili Okurlar;

Özellikle günümüz finansal dünyasında reel sektör firmaları ile finansal kurumlar ve özellikle bankalar arasında yoğun bir ilişki ve iletişim söz konusudur. Reel sektör firmaları sürekli fon talebi (kredi talebi) ihtiyacı içindedirler. Finansal kurumlar ve / veya bankalar ise bu talepleri değerlendirmek ve mali yapısı güçlü firmalara, oluşan fon fazlasını plase ederek firmaların kredi ihtiyaçlarını gidermek isterler. 
DÖVİZ KURLARINI TAHMİN EDEBILIR MİSİNİZ ?
Sevgili Okurlar;
 
2010 yılından beri Kocaeli’nin yerel ve yazılı basınında ve internet gazetelerine (Bizimkocaeli, Gazetekocaeli, Kartepegazetesi, vs.) ekonomik gündem, ekonomik göstergeler ve finansal okuryazarlık başlıkları altında onlarca makale kaleme aldık ve değerli okuyucularımız ile birlikte çok keyifli zamanlar geçirdik