Çağlayan Ateş

KREDİ DERECELENDİRME (RATING) KURULUŞLARI ASLINDA NEYİ ÖLÇÜYOR? (I)

Sevgili okurlar,

Bugünden itibaren 3 yazı dizisi şeklinde kredi derecelendirme kuruluşlarına, notların anlamlarına ve kredi derecelendirme kuruluşlarının aslında neyi ölçtüklerine değineceğim. Konu önemli, zira bu notlar Türkiye’nin ekonomik itibarını etkileyen ve aynı zamanda Türkiye ekonomisinin görünümünü, uluslararası yatırımcılara, piyasalara gösteren notlar. Bu notlar aynı zamanda Türkiye’ye yapılacak yatırımları da etkileyebilecek düzeyde. 

REEL SEKTOR FİRMALARININ KREDİ TALEPLERİNDE BANKACILIK İSTİHBARAT UYGULAMALARI NASIL YAPILIR ? (I)

Sevgili Okurlar;

Özellikle günümüz finansal dünyasında reel sektör firmaları ile finansal kurumlar ve özellikle bankalar arasında yoğun bir ilişki ve iletişim söz konusudur. Reel sektör firmaları sürekli fon talebi (kredi talebi) ihtiyacı içindedirler. Finansal kurumlar ve / veya bankalar ise bu talepleri değerlendirmek ve mali yapısı güçlü firmalara, oluşan fon fazlasını plase ederek firmaların kredi ihtiyaçlarını gidermek isterler. 
DÖVİZ KURLARINI TAHMİN EDEBILIR MİSİNİZ ?
Sevgili Okurlar;
 
2010 yılından beri Kocaeli’nin yerel ve yazılı basınında ve internet gazetelerine (Bizimkocaeli, Gazetekocaeli, Kartepegazetesi, vs.) ekonomik gündem, ekonomik göstergeler ve finansal okuryazarlık başlıkları altında onlarca makale kaleme aldık ve değerli okuyucularımız ile birlikte çok keyifli zamanlar geçirdik