Jumbo Künefe'ye Bein- Gurme'den ziyaret...

Bein TV’nin sevilen lezzet programı, Elif’le Lezzet Yolculuğu İzmit’in en sevilen künefecisi Jumbo Künefe’nin kapısını çaldı. Hoş anlara tanıklık edilen günde künefe yapımının en ince ayrıntısına kadar konuşuldu…

Her bölüm doğal ve eşsiz lezzetlerin peşine düşen Elif Edes Tapan, bu ay Kocaeli’de mutfağa girdi. Kocaeli’de sevilen yöresel lezzetlerle buluşan Elif’le Lezzet Yolculuğu programı, tatlıda tercihini İzmit’in efsaneleşen künefesiyle herkesi kapısında kuyruk eden Jumbo’dan yana kullandı!

EMEL EKİM BUTİK PASTA

Hayal Gücünüzün Sınırlarını Zorlayan PASTALAR...

Özel günlerin olmazsa olmazı şeker hamurundan yapılan bol figürlü, bol el emekli pastaların ustalarını herkes merak etmiştir. Nasıl yapılıyordu bu pastalar? Ne kadar uğraştırıyordu ustalarını? Herkes şeker hamurundan pasta yapabilir mi?

GÜZEL OLAN GELDİ; CAKE STATION İZMİT’TE AÇILDI.

O dünyanın en tatlı işini yapıyor! Beşuzzi ve Cake Station markalarının sahibi Çetin vuraloğlu işini aşkla yapıyor. Kendini sürekli geliştiren, hep daha iyinin peşinde koşan, işinde sürekli ileriye giden başarılı ve sempatik bir iş adamı Vuraloğlu. onun fabrikalarından çıkan pastalar, dünyanın birçok yerine; Kuveyt'e, Almanya'ya, Amerika'ya kadar ulaşıyor. Beşuzzi markasından Cake Station markasını da piyasaya kazandıran Vuraloğlu, işindeki dehasıyla daha da büyümeyi planlıyor.

Gölcük’te “Lezzet”in En Eski Adresi

Ankara ve Erzincan kökenli Ümit Usta, 3 kardeşi ve oğlu ile 1956 da Gölcük merkezde ve ardından Değirmendere’de açtıkları dükkanlarını bugün hala ilk günkü heyecan, doğallık ve samimiyet ile devam ettiriyorlar.
Ümit Usta bölge halkı tarafından o kadar çok seviliyor ki dükkanların hepsi her daim dolu…

Hayal Kahvesi Lezzetlerinin Ardındaki Kahraman: Şef Ahmet Yerlikaya

Herkese merhaba J

“Rahat Mutfak” adını görünce bir yerlerden tanıdık geldiğini düşünen oldu mu? Henüz sosyal medyada tanışmadıysak şimdi tanışalım. Ben Elif Şenol ama siz bana “Rahat Mutfak” diyebilirsiniz. Tam zamanlı mühendislik yapsam da işten arda kalan zamanlarımda yemek yapıyor, yemek yiyor ya da yemek üzerine düşünüyorum. Kısacası benim için mutluluk boğazdan geçiyor. Yemek üzerine sohbet edelim ve bu mutluluğu birlikte paylaşalım diye buradayım. Birlikte yeni tarifler keşfetmek, ustalardan öğrendiğimiz tariflerle eşe dosta hava atmak için köşemi takipte kalın!

Antepia Açılıyor!

Köklü bir tarihe sahip olan Gaziantep, tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Öyle ki Gaziantep mutfağının ünü sadece Türkiye’ye değil, dünyaya da yayılmıştır.

Sadece öğle yemeği için bile Gaziantep’e gidip dönen yemek aşıklarını mutlaka duymuşsunuzdur.

TATLI GÜVEN SINIR TANIMAYAN LEZZETLER

Doğup büyüdüğüm Tepecik Mahallesi’nin hemen aşağısında, Kalaycılar Çarşısı’ndaki o şirin mi şirin tatlı dükkânı meğer kentin simgelerinden biri olacakmış da benim haberim yokmuş...
Bazı dükkânların ruhu vardır. Küçüktür ancak hissettirdiği şeyler büyüktür. Kim bilir Tatlı Güven’in o minik ama sıcak atmosferli dükkânına 33 yıldır kaç kişi girdi? Kaç kişi evine giderken buradan bir kutu sütlü nuriye aldı götürdü?
Çok iyi hatırlıyorum... 
Babam elinde Tatlı Güven kutusuyla eve geldiğinde inanılmaz bir mutluluk yaşar, o muhteşem sütlü nuriyeleri büyük bir zevkle yerdik. 
Önünden geçerken minik camlı vitrininden mutlaka içeri bakar, sütlü nuriyelere bir göz atardım. Her daim yiyebileceğim çok sevdiğim bir tatlıydı.
Üzerindeki süt kaymağı yıllarca hep görmekten mutluluk duyduğum bir manzara olmuştur.
Yıllar geçti...
Kocaeli’de onlarca işletme açıldı, kapandı. Tatlı Güven kentin ikonlarından biri oldu. Milli takıma gönderdiği sütlü nuriyelerle Türkiye’ye adını duyurmaya başlayan Tatlı Güven’in lezzetleri o küçük dükkândan çok uzak yerlere ulaştı.

Adı gibi tadı da JUMBO!!!

Daha 11 ay önce açıldığı Yahya Kaptan’da uzun yıllara zor sığacak bir başarıya imza attı. 
Bu şehirde adını duymayan kalmadı. Gecenin geç saatlerine kadar kapısında oluşan kuyruklar onun ne denli sevildiğinin göstergesiydi. Hal böyle olunca Jumbo, vale hizmeti dahi başlattı.
Sadece İzmit değil İstanbul, Bursa veya başka yakın kentlerden özellikle gelen müşterileri oldu.
Künefeyi bambaşka bir boyuta taşıdı.

Şimdi, künefe bir yıl önce olduğundan çok farklı bir yerde. 

Ve onun adı JUMBO...

Pastalarıyla Kartepe’den New York’a Lezzet Köprüsü Kurdu Çetin Vuraloğlu

Time Kocaeli’nin ilk kapak konuğu...
Son derece sempatik, işini aşk ile yapan, sürekli araştıran geliştiren, o ülke senin bu ülke benim misali hep daha iyinin peşinde koşan ve dünyanın en tatlı işini yapan başarılı bir iş adamı.
O kadar tatlı bir işi var ki, insan onun işini yemek istiyor... 
Çünkü o birbirinden lezzetli pastalar yapıyor. Onun yaptığı pastalar Kartepe’deki fabrikasından çıkıp Kuveyt’ten Almanya’ya hatta Amerika Birleşik Devletleri’ne kadar gidiyor.
Dünyanın birçok yerinde insanlar onun pastalarını yiyerek mutlu oluyor.
İşte karşınızda kıtalar arası pasta dehası Çetin Vuraloğlu...

Kocaeli’nin Gaziantepli Baklavacısı

Bir baklavacı düşünün ki ustaları Gaziantep’ten, kullanılan tüm malzemeler yöresinden gelmiş; asma katında şark köşeleri kurulmuş, etnik bir dekorasyona ve huzurlu bir ışıklandırmaya sahip, fonda doğu ezgileri çalıyor ve aşkla üretilen tatlılar orijinal sunumlarla birlikte muhteşem bir ziyafete dönüşüyor… İşte burası, İzmit Yürüyüş Yolu’nda bulunan Gaziantepli Usta Eller Baklavacısı. Sadece Gaziantep’in akıllara ziyan lezzetlerini tadabileceğiniz değil, aynı zamanda sevdiklerinizle toplanıp şark köşesinde keyifli vakit geçirebileceğiniz ve özel günlerinizi kutlayabileceğiniz bir mekân.
Biz de bu güzel mekânı ziyaret ederek, 1982 doğumlu mekân sahipleri Yusuf & Mustafa Kara ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Hikâyelerini ve tatlıya dair lezzetli detayları bir de bizden dinleyin…

KÜNEFEME YAN GÖZLE BAKANIN, GÖZÜNÜ OYARIM…! JUMBO KÜNEFE

Açıldığından beri çığ gibi büyüyen bir sevgiyle tüm kente künefe nasıl olurmuş gösterdi.

Antep’li Emre ve Yunus Keklik kardeşlerin Yahya Kaptan’daki künefe dükkanı açık ve net olarak aylardır İzmit’te en muhteşem yükseliş ivmesiyşe çalışan işletmelerin başında geliyor.

Dilden dile dolaşan bu lezzeti herkes birbirine anlatıyor. Jumbo künefede künefe yerseniz bir daha başka yerde yemeyebilirsiniz. O kadar iyi o kadar farklı.