Neşe Dağıtan Adam: Erhan Demiray

Yazın başlangıcı Haziran ayından herkese merhaba.


Bundan böyle her ay “Portre” isimli köşem ile karşınızda olacağım. Köşemin detaylarına geçmeden evvel kısaca kendimi anlatmak istiyorum. 2018 yılında Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldum. Öncesinde 1 buçuk yıl kadar birkaç yerel gazete, televizyon ve dergide muhabirlik yapmamın ardından 2 yıl kadar ulusal bir haber ajansında muhabirlik yaptım. Şimdi ise Time Kocaeli Dergisi’nin yazı işleri ve editöryal süreçlerinden sorumlu olarak sevdiğim mesleğime devam ediyorum.

 

Düğün Pastası

 Dünyada veya ülkemizde ne tür gelişme ya da kriz olursa olsun,  istediği kadar cadı kazanı gibi kaynasın, siyasiler birbirine girsin, seçim kampanyaları tekrar tekrar birbirleriyle yarışsın, kavgalar,  direnişler, inatlaşmalar aynı hızla sürüp gitsin. Ne olursa olsun,  asla değişmeyen olgular var hayatımızda. Yani her şeye rağmen normal hayat kendi öz akışıyla devam ederek gider.

Gelelim Glutenin Faydalarına

Merhaba dostlar, 

Bu ay sizlerle güncel bir konu hakkında fikirlerimi paylaşmak istedim. Glüten melek mi şeytan mı? İletişim çağı dediğimiz günümüzde çok fazla ‘bilgi bombardımanı’ ile karşı karşıyayız. Beslenme konusu bu bombardımanın en yoğun yaşandığı konulardan biri. Gün geçmiyor ki falan besin aklandı, filan besin zehirdir tüketmeyin tarzındaki haberler duymayalım. Son 5 – 10 yıldır en çok gündeme gelen ise glüten adı ile anılan bir besin öğesi. Glüten hakkında o kadar çok antipropaganda yapılıyor ki oluşan algı: "İçeriğinde glüten olan her besin zehirdir yemeyin."

Afrika! Ama Afrika Gibi Değil: Cape Town

Birçok insan Afrika kıtasını güvenli bulmadığı için gitmeyi hiç düşünmez. Haksız da sayılmazlar. Güvenlik sorunları, bulaşıcı hastalıklar, yetersiz olanaklar ve daha fazlası var Afrika ülkelerinde. Afrika kıtasında birçok ülke gezdim. Evet, büyük bir çoğunluğunda ciddi riskler vardı ve pek konforlu seyahatler değildi. Lakin muhteşem doğa güzellikleri olan, etnik kültürün yansımasını gözlerinizle görebileceğiniz, seyahat planınızda endişeye sebep olmayacak ülkeler, şehirler de var. Cape Town bunlardan sadece biri. Afrika korkunuzu yenmek için bu tarz şehirlerden başlamanız daha doğru olur. Ne de olsa Afrika ruhu sizde bağımlılık yapacak ve bu muhteşem kıtaya zor koşullar da bile olsa tekrar gitmek isteyeceksiniz.

İskandinav Yarımadası Sevgilim Oslo

Stockholm’de geçen güzel günlerim sona erdi. Çok güzeldi. Soğuk,  güzel,  pahalı, çok pahalı… Gemi Otel’i hatırlarsınız. O otelden çıkış yaptım saat 12’ de. Ama “Valiz kalsın, akşam alacağım” dedim. Stockholm’den Oslo’ya uçağım sabah 6’da. Benim planım son son Stockholm’de gezeceğim. Gece 12 gibi havaalanına gideceğim. Uyurum orada sağda solda.  Sabah da uçarım. Böylece 1 gece daha az para öderim.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Afrika kıtasına olan tutkum bu defa beni ve ailemi Güney Afrika’ya savurmuştu. Güney Afrika ülkesi çok büyük olduğundan bu ülkeyi gezmek için sınırlı olan vaktimizi de göz önüne alarak ülkeyi iki farklı tatil planı ile gezmeye karar vermiştik. Güney Afrika’da gezmeyi planladığımız birçok şehir vardı. Önceliğimiz Cape Town’du. Dünya tarihinde çok önemli yer tutması ve eşsiz güzelliklerinin yanında diğer Afrika ülkelerinden oldukça farklı olması nedeni ile sizlere öncelikle Güney Afrika ülkesi ile ilgili bilgi vermek istiyorum. İki sayı halinde yayınlayacağımız bu seyahatimin notlarının devamını bir sonraki ayda da keyifle okuyacağınızı ümit ediyorum.

Aldatmak

İnsanın her davranışının altında bir neden yattığını, psikoloji biliminin de bu nedenlerle ilgilendiğini artık hepimiz biliyoruz. Kendimizle alakalı bir keşif sürecine girdiğimizde, bir karar alma aşamasındayken, üzücü bir olay yaşandığında psikoloji ve kişisel gelişim kitaplarından, internetteki kaynaklardan okuduklarımızla önce kendi kendimizin terapisti olmaya çalışıyoruz. Bizde kaygı yaratan, öfkelendiren, üzen şeylerin aslında yalnızca bugünün etkisinde hissedilen duygular olmadığını, geçmiş yaşantıların bıraktığı izlerin olayları algılama ve yorumlamamızda etkili olduğunu fark ediyoruz.

Nisan Ayında Ağımıza Takılanlar

Sosyal Medya Akımları Rekor Hesap; @world_record_egg

Önceki sayılarda yeni çıkan ürünler, hizmetler haberlerinden yer vermeye fırsat bulamadığım, yılbaşından sonra sosyal medyada viral olan iki olaydan bahsetmek istiyorum. Muhtemelen çoğunuzun fark ettiği, hatta dahil olduğu bu iki akım aslında belki de çağımızda yaşanan sosyal ağ çılgınlığının sadece iki örneği. İlki Instagram’dan. Instagram şüphesiz çoğumuzun en çok zaman geçirdiği sosyal ağ. Bu konuda enteresan bir sosyal deney de basit bir yumurta hesabıyla gerçekleşti. Yılın ilk günlerinde açılan @world_record_egg isimli hesap, sıradan bir yumurta resmi paylaşarak bu platformdaki en çok beğenilen paylaşım olmayı başardı. Daha önce Amerikalı model Kylie Jenner, kızının doğumu üzerine paylaştığı fotoğrafla 18 milyonun üzerinde beğeni alarak bu rekoru elinde bulunduruyordu. Haberin hazırlandığı tarih itibariyle rekortmen yumurtanın beğeni sayısı ise 53 milyonu geçmiş vaziyette. Bu çalışma aslında basit gündelik bir görselin bile ne kadar çok etkileşim alabileceği ile aslında sosyal medyaya, fenomenlere, beğeni sayısına vs. gereğinden fazla önem vermememiz gerektiğinin altını çiziyor ve bu alanda dönen çılgınlığa bir eleştiri niteliği taşıyor.

Ahşap Zeka Oyunları Muni Toys

Muni Toys, doğal oyuncak ürünleriyle çocukların zeka gelişimine, stresten uzak kalmalarına ve rahatlatıcı zaman geçirmelerine  vesile oluyor. Günümüzdeki dijital bağımlılıktan çocukları kurtarmayı hedefliyor. 3 yaş üstü için uygun olan bu oyuncaklar sayesinde çocuklar, sosyalleşiyor ve iletişim becerileri artıyor. Muni Toys doğal ahşap ürünleriyle ilgili Uluç Beyle gerçekleştirdiğimiz röportajımızı keyifle okumanızı dileriz…

Kuşlar Uçuyor

Soğuk kış günlerini geride bıraktık, yaz sıcağına merhaba dedik. Üzerimizden ceketleri attık, hafifledik. Kıyafetlerimiz gibi bedenimizin de hafifleyeceği, her zamankinden daha hafif ve yeşil beslenmek isteyeceği bahargünleri tüm bereket ve bolluğuyla geldi. Nisan ayının gelişi bizlere pazarda rahatlıkla sultani bezelye, taze sarımsak, taze soğan, enginar, sakız bakla, kuşkonmaz bulabileceğimiz haberini müjdeliyor. Tezgahlar yeşil, çimler yeşil; hayat kısa, kuşlar uçuyor. Uçmak ne güzel kelime, tam da baharın aklımda canlandırdığı. Daha da güzeli, Cemal Süreya’nın dediği gibi “Uçmak için kuş olmak gerekmiyor, küçük sevinçler olsun yeter.” Hayatımızdaki küçük sevinçleri ıskalamayalım. En basitinden, tezgahların renklenmesi sevinçtir. Gelin bu canlılığın tadını birlikte çıkaralım.

Ege’nin İncisi; Alaçatı

Size bu güzel bahar ayında ülkemizin gururlu kenti İzmir’de gerçekleştirilen ve geçen yıl vakit geçirdiğim Alaçatı ot festivalinden bahsetmek istiyorum. Büyük kızım, ablam, yeğenim ve bir grup arkadaşımızla katıldığımız festival, bize oldukça keyifli anlar yaşattı. Alaçatı’nın kültürel festivali, bizlere hem huzur hem de lezzetli yemekler sunmuştu.

Gülümse, Ne Olur Gülümse…

Sevgili Time Kocaeli okurları, merhaba… Yazıma sizlere bir soru sorarak başlamak istiyorum. Hiçbirimizin farkına dahi varmadan gelip,  geçen ve ancak bir noktaya geldiğimizde uykudan uyanırcasına fark ettiğimiz, hatta şaşırdığımız zamanın hızına akıl erdirebiliyor musunuz?                       

Ben bu hızı bazen kafama takar, derin derin düşünürüm…        

Bahar Ekinoksu Neler Getiriyor?

Batı astrolojisi, mevsimsel anlamda bir astroloji olduğundan, özellikle Koç burcu 0 derecesini başlangıç olarak kabul ettiği için ilkbahar ekinoksunun bu burçta özel bir yeri vardır. Eski astrologlar, koç burcu 0 derece, giriş derecesini baz alarak harita çıkartırlardı. Dünya astrolojisi içinde, ingress haritaların önemli bir yeri vardır. Öncü burçların 0 dereceleri esas alınarak, 3 aylık giriş haritaları çıkartılır ve 3 aylık öngörü yayınlanırdı.

İzmit Tarihinde İz Bırakanlar

Merhaba Sevgili Okurlar,

Onların birçoğunu tanımıyor, adlarını, unvanlarını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz. Kimi bu kentte ilk yerleşimi kuran, kimi nam-ı Avrupa’ya yayılmış İzmitli bir hekim, kimileri de kentin düşman işgalinden kurtuluşunda destan yazmış isimler. Nikomedes'le, Feyzullah İzmidi'yle, Plinius'la, Akça Koca Bey'le ve diğer birçok isimle belki de ilk kez tanışacaksınız. Sözün kısası bu ayki yazımın konusu kimi İzmit tarihine damga vurmuş, kimi kentin kaderini değiştirerek iz bırakmış önemli şahsiyetler.

Bilim Kahramanları Uzaya Selam Çaktı!

Bu yıl 15. sezon Bilim Kahramanları buluşuyor/FIRST LEGO LEAGUE (FLL) turnuvaları, INTO ORBIT/Uzay Serüveni teması ile gerçekleşti. Sloganları ise “UMUT BİLİMDE”. Turnuvalar 80 ülkede düzenleniyor. Dernek kurucusu Hakan Habib önderliğinde yürütülen First Lego League etkinliği, gönüllülük esaslı olarak her yıl daha çok katılımcıyla hayata geçiyor.

İçimizden Biri

Düşündük taşındık, geziyoruz görüyoruz, sizlerle iyisini kötüsünü paylaşıyoruz ama bütün bunları nasıl yapıyoruz anlatmamışız.

İşin doğrusu ikinci evimiz watavan hayatımıza nasıl girdi ve watavan’ın hayatımıza girmesiyle karavan hayatımız nasıl başladı?

Tüm bu soruların yanıtlarını kimden alabiliriz diye kara kara düşünürken o da ne kulaklarımda bir ses “cevabı uzakta arama”…

Buldum.

Dünya’daki En Zalim Yere Yolculuk;Danakil Çöküntüsü Ve Erta Ale Volkanı

2 yıl süren ikna çabalarımdan sonra eşimin kabul etmesi ile National Geographic tarafından "Dünya’daki en zalim yer" olarak nitelendirilen Etiyopya’daki Danakil Çöküntüsü ve Dünya’nın Cehenneme Açılan Kapısı Erta Ale volkanına gidebilme imkanını yakaladım. Ölmeden önce yapılacaklar listemin ikinci sırasında yer alan bu hayalimi daha önce gerçekleştiren arkadaşlarımdan zorlu, tehlikeli ve bir o kadar da muhteşem olduğunu dinlemiştim. Eşimin gitmemizi istememesinin elbette haklı nedenleri vardı. Eritre ile Etiyopya sınırında olan bu yer hem çok zorlu bir coğrafyaya sahip hem de çok tehlikeliydi. Yıllar içerisinde kimliği belirsiz kişilerce öldürülen turistleri duyduğumda kaderci olan yaklaşımım sayesinde bu hayalimden vazgeçmemiştim.

Damak Çatlatan Fındıklı Brownie Biri Çikolata Mı Dedi?

Mart sayısı için ne yazsam diye düşünürken 8 Mart Kadınlar Gününe odaklandım. Fikir tasarı aşamasında kadın-aşk-çikolata-çikolata-kriz-kadın-aşk-çikolata diye içimden tekrarlarken birden durdum. Evet, biri çikolata mı dedi? Pardon ya ben brownie anlamışım, size mart sayımız için brownie tarifi ile geldim. Neyse ki brownie ve çikolata birbirinden pek farklı sayılmazlar. Kırılgan üst kabuğunun altında saklı olan yapışkan doku damak çatlatan bu kekten bir dilim aldığınızda çikolatadan daha yoğun bir çikolata deneyimi yaşayacaksınız.

Mart Ayında Ağımıza Takılanlar

Samsung’tan Katlanabilir Telefon

Samsung şubat ayı ortasında düzenlediği etkinlikle Galaxy serisinin yeni üyelerini, S10 ailesini görücüye çıkardı. En çok ilgi çeken ürün ise katlanabilir ekrana sahip Galaxy Fold oldu. Kapalı haliyle 4.58 inç, açık haliyle 7.3 inç olan model, tek cihazdan hem telefon, hem tablet tecrübesi sunuyor. 1.980 dolar olacak bu yenilikçi ürünün nisan ayında satışına başlanacak. Bu fiyat etiketi ise internette şimdiden tartışma konusu oldu.

Mart Ayının Getirdikleri

KOÇ BURCU: İlk yarı yeniay 12. evde olacağı için ruhsal sağlık, elde olmayan koşullar, gizli düşmanlar gibi konular gündemde olabilir. İkinci yarı ise kişisel bazlı proje ve atılımlar da atak yapamama, kitlenme, tıkanma, ileri gidememe, engellenme gibi şeyler yaşanabilir.

BOĞA BURCU: İlk yarı yeniay 11. evde olacağı için arkadaş grupları, sosyal çevre ve yardımlaşma, idealler, geleceğe ait planlar, para durumları da etkili olacaktır. İkinci yarı ise sağlık ve hijyen konuları, günlük çalışma alanında sorunlar, çalışma hayatında da sorunlar yaşanabilir.

Bilinçli Tüketici Ne Kesesini, Ne De Sağlığını Tüketmez

Merhaba dostlar, sizlere hep neyi nasıl yemeniz, ne kadar yemeniz veya nasıl pişirmeniz gerektiği hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Bugün biraz daha farklı bir konuya değinmek istiyorum besin alışverişinde "bilinçli tüketici" nasıl olunur? Alışverişlerde nelere dikkat etmeliyiz? Sağlıklı beslenebilmek için nasıl alışveriş yapılmalı? Sadece son kullanma tarihine bakmak yeterli mi? Gibi konuları biraz irdeleyeceğim.

Müziğin Sesini Duymayanlar Dans Edenleri Deli Sanıyor!

Sahip olduklarımı, olmak istediklerimi, hayallerimi, hedeflerimi gözden geçirdiğim bir dönemden geçiyorum. Sorguluyorum, teşekkür ediyorum, kabul ediyorum, reddediyorum… Yerli yerinde öylece duran değerlerimin biraz rahatını bozup yerlerini değiştiriyorum. Baharla birlikte ben de tomurcuklarımı filizlendirmek için ortam hazırlıyorum herhalde içimde. Hayatın öz dengemizi bulmamız için bizde bir şeyleri hep eksik bırakacağı gerçeğini kabul edeli de kısa bir süre oldu aslında. Bu farkındalığın sağlamasını yapabilmem için de dersler vermeye devam ediyor hayat bana.

Başkalarının Hırsı Hayatınızın Pişmanlığı Olmasın

Seçimlere artık sayılı saatler kaldı. Çok yakında ak, kara çıkacak ortaya… Tabiatı ile vatandaşın çok kıymetli oylarıyla… Hayırlısı olsun demenin yanı sıra, oldukça iyi karar vermemizin ne denli gerekli olduğunu bilmem bunca zaman sonrasında bir kez daha hatırlatma gereği var mı? Mutlaka,  birbirimizi oy kullanma ve doğru bildiğimizi hiçbir etki altında kalmadan seçme konusunda son ana kadar uyarmalıyız.

Et Komasına Sokacak, Zeytinyağlılar ile Uçuracak.. Efsane Usta Özcan Sarı Geri Döndü...

İşte bu harika bir haber.... 

Eğer bir defa onun yaptığı bir zeytinyağlıyı yediyseniz artık diğerleri sizi kesmez. Bu işte iyi olduğunu iddia edenler onun yaptığı barbunyayı, enginarı veya kerevizi yiyince komplekse girer. Kendinden utanır, su içmek için bile mutfağa girmek istemez. Evdeki tüm zeytinyağlarını çaktırmadan mazgaldan dökmek ister. 

SEÇİMLER VE ADAYLAR, GÖZÜME TAKILAN İSİM: MUHARREM CAN

Türkiye yeni bir seçimin eşiğinde. Önümüzde iki haftayı bile bulmayacak bir süreç var. Belediye başkanlarını, meclis üyelerini, muhtarları, bir başka deyişle yerel yöneticilerimizi seçeceğiz.

Farklıdır. Genel seçimlerde etkili olan parti etiketinin yerel seçimlerde ağırlığını kişiye kaydırdığını çok zaman görmüşüzdür, sanıyorum bu seçimlerde de göreceğiz. Daha yakından tanıdığımız, bire bir dokunduğumuz birilerini seçmek bizim için hem daha kolay, hem de daha keyifli olacak.

İyi Düşünün İyi Olsun Hepsi Bu...

Gece gündüz özveri ile çalışan tüm hekim arkadaşlarımızın, sağlık hizmetlerinin her alanında fedakarca çalışan tüm sağlık personelinin bayramını kutluyorum. Sağlık hizmetleriyle hayatımıza dokunmaktan öte, en umutsuz zamanlarda hastalara umut aşılayan, uçurumun kenarındayken uzatılmış bir el gibi belki de o gelinen son noktadan alıkoyan çoğumuza göre kahramanlarımız, çok değerli hekimlerimiz! Değil bir gün, yılın her günü sizin olsun.

HAYAT ARKADAŞIM… SANA SÖYLENECEK SÖZ MÜ KALDI?

Kim derdi ki Kadın,  uzun kış gecelerinde yatmak içindir…

Kim derdi ki Kadın,  yeşil bir harman yerinde dokuz zilli köçek gibi oynatmak içindir…

Kimi der ki,  ayalimdir… Boynumda taşıdığım,  vebalimdir…

Kimi der ki,  hamur yoğuran…

Ne o, ne bu,  ne döşek, ne köçek,  ne ayal,  ne vebal…

Benim kollarım,  bacaklarım… Yavrum,  annem,  karım,  kız kardeşim…

Hayat arkadaşımdır…     

Sevgiden Gelen Lezzetler

Pazar günü demek muhtemelen çoğumuz için uzun uzun oturulup sohbet edilen keyifli kahvaltı masaları demek. Hafta içi en pratiğinden ne bulursak yiyip evden çıktığımız, hatta bazen buna bile fırsat bulamayıp iş yerinde poğaçayla geçiştirdiğimiz için pazar günü kahvaltıları ayrı bir özenle hazırlanır. Eğer kahvaltıyı dışarıda yapacaksak benim için kriter sofrada sınırsız pişi olmasıdır. Aile dostlarımız Ayla abla ve Ömer abinin teklifiyle Gölcük’ün tepelerinde Saraylı Köyü’nde bulunan Sevgiden Gelen Lezzetler adında bir yere gittik.

Şubat 2019 Ayı Neler Anlatıyor?

Şubat 2019 ayına 05.02.2019 tarihinde 15 derece kova burcunda olacak bir yeniay ile başlıyoruz.  Yeniay  taze enerjiler ve yeni başlangıçlar sunar ancak her yeniay kendi içinde değişik enerjiler barındırdığı için; zorlu ya da kolay enerjiler olabilir. Bu nedenle kolay enerjiler güzel olayları müjdelerken, zorlu enerjiler bizim mücadele etmemiz gereken sorun ve sorumlulukları anlatır. Tabii asıl olan bireysel haritada bunun yansımanın nasıl olacağıdır. Bunu ancak bireysel haritada yansımasına bakarak anlayabiliriz.

Jüpiter Gezegenini Anlamak

Jüpiter, Güneş’in binde biri kütleye sahiptir. Yani, sistemimizdeki diğer bütün gezegenlerin toplamından 2.5 kat fazla kütleye sahip bir gaz devidir. Yaklaşık olarak %89 hidrojen, %10 helyum, 0.3 metan ve çok daha düşük miktarlarda amonyak, hidrojen döterid, etan, su ve diğer ağır elementlerden oluşmaktadır. Ağır elementlerin çok düşük oranda olması sizi yanıltmasın Jüpiter’in sahip olduğu demir, sülfür, bakır, silisyum, karbon gibi elementlerin miktarı Dünya’nın kütlesinden çok daha büyüktür.

Yılbaşı İncisi; Moskova

Kanada’ya turist vizesi çıkmayınca o acıyla yılbaşını başka bir ülkede geçireyim dedim ama böyle sağlam bir yer olmalıydı. Google-yılbaşında gidilecek ülkeler- enter yazdım.  En başta Moskova vardı. Hatta St. Petersburg ve Moskova diyordu düşünmeden Moskova gidiş -dönüş biletini aldım. Bir, iki günde St. Petersburg’da takılırım dedim. Kendime güzel bir de otel baktım şöyle 4/5 yıldızlısından:). Malum acım var, deli gibi eğlenip 2019’u muhteşem karşılayacağım.  Sonradan öğrendim ki Moskova-St. Petersburg arası 9 saat, hızlı trenle 5 saat yani gidemedim…

Çeyiz Sandığı İçindeki Aşk

Bizim çocukluğumuzda annelerimizin en kıymetli ve ışıltılı eşyası çeyiz sandıklarıydı biliyor musunuz?

Anneciğim üstü pullu,  boncuklu örtülerle kaplı çeyiz sandığını hemen hemen ayda bir kez açar,  içindeki en kıymetli eşyalarını teker teker havalandırır,  okşar ve uzun bir of çekerdi gözleri dolarak...

1 Mart Üsküdar Vapuru Faciası

Merhaba Sevgili Okurlar,

Takvim yaprakları 1 Mart 1958’i gösteriyordu. O cumartesi Üsküdar gemisinin kaptanı Mehmet Aşçı yapacağı 12:30 seferini yapmak için sabırsızlanıyordu. Lodos fırtınası öylesine kuvvetli esmeye başlamıştı ki, neredeyse vapurun halatlarını koparıp açığa sürükleyecekti. Böylesine sert bir havada iskelede bağlı kalmanın da açık denizde dalgalarla boğuşmak kadar tehlikeli olabileceğini düşünen Mehmet Kaptan, yaşamında ilk kez hareket saatini beklemeden vapuru kaldırdı. Daha on dakikası vardı ama vapur zaten yeterince dolmuştu.

S.O.S.

Her şey bir yaz akşamı Kaş’a oradan da Meis’e geçmek üzere yapılan bir tatil planıyla başlamıştı.

Yaptığımız hesaplamalara göre plan tıkır tıkır işleyecekti. İstanbul’daki minnoş evimizden çıkıp İzmit’e geçecektik, orada gece 12’ye kadar uyuyup, aklımızca dinlenip 12’de yola çıkacaktık.

Ve bunların hepsini de yaptık, ta kiiii…

KOLAY VE GÖSTERİŞLİ SEVGİLİLER GÜNÜ MENÜSÜ

Sevgililer Günü'nü dışarıda geçirenlerden misiniz, evde geçirenlerden mi? Ben evcimen taraftayım. Çok kısa bir sürede ekonomik ve şık bir sofra kurmak, hafif bir müzik eşliğinde sıcacık evimde sakin bir akşam geçirmek varken neden dışarıda acaba kazıklanıyor muyum korkusu yaşayayım ki? Benim için sadece sevgililer günü değil, kış mevsiminin her günü evde güzel. Hafta sonlarını çay, kahve, kitap, film, dizi, kek, kurabiye döngüsünde evden çıkmadan geçirebilirim.

Çalışmak Hayat, Düşünmek Işıktır

Büyük  sanat  adamı  Victor  Hugo’nun  bu  sözünü  çok  severim. Hatta  Time  Kocaeli  sevdam  ile  başlayan  yoğun  tempomu  bu  özlü  sözle  bütünleştirebilirim...

Çünkü,  su  gibi  akıp  giden  hayat  serüveninde  en  değerli  hazinenin  çalışmak,  en  parlak  ışığınsa  düşünerek  yaratmak  olduğunu  gayet  iyi  biliyorum.

KIZILCIKLAR OLDU MU?

Sizi görür görmez rengine vurulacağınız bir şifa kaynağı ile tanıştırmak istiyorum. Ben kendisiyle Bolu’da tanıştım ve biraz araştırdım. Kızılcık tarhanası, ülkemizde daha çok Bolu ve Kütahya illerinde bilinen yöresel bir lezzetimiz. Ekşimsi aroması ve pembe rengiyle bildiğimiz tarhanalardan çok farklı. Üstelik de tam bir C vitamini deposu

Nikomedya Antik Tiyatrosu

Merhaba Sevgili Okurlar,

Bir soru sorarak başlamak istiyorum. Günümüzde futbol stadyumu ve sineması olmayan bir kent var mıdır dünyada? Sanırım cevabımız hayır olacaktır. Bugün stadyum ve sinema bir kent için ne demek ise antik Roma döneminde tiyatro da o demekti. Bugün sahip olduğumuz teknolojinin sıfır olduğu, yazılı ve görsel medyanın,  AVM’lerin, sinemaların, eğlence dünyasının olmadığı bir dönemde yaşayan kent halkının sahip olduğu sosyal etkinlikler; şarkıların seslendirildiği, dinsel törenlerin yapıldığı, edebi eserlerin sahnelendiği tiyatro ve hipodromlarda düzenlenen aktivitelerdi. Roma İmparatorluğu’na 46 sene başkentlik yapmış, o dönemin Roma, İskenderiye ve Delphi’yle birlikte dünyanın en büyük metropol kenti olan Nikomedia kentinde de en az bir tane tiyatro bulunmalıydı. Peki bu tiyatro İzmit’in neresinde yapılmıştı?

Yeni Ylda Kişisel Markanızı Parlatın

Son 10 yıldır  İzgören Akademi’ de gerçekleştirdiğim koçluk, danışmanlık ve eğitim çalışmalarında başka insanların algılarında kendimizi olumlu açıdan nasıl konumlandırırız konularını anlatıyorum.  Aynı zamanda bireysel yetkinlikler ve nitelikler çerçevesin de kendimizi geliştirmek adına çalışmalar yürütüyorum. Tüm bu çalışmaların toplamı aslında kişisel markamızı oluşturmak ve geliştirmek amacına hizmet ediyor.

Hint Okyanusu’nun Modern Cenneti MAURİTİUS

Mauritius Cumhuriyeti, Afrika kıtasına bağlı bir ada ülke konumunda olup, Madagaskar'ın doğusunda Hint Okyanusu'nun güneybatı kısmında yer almaktadır. Ülkenin başkenti Port Louis'tir. Milyonlarca yıl önce volkanik faaliyetler sonucunda oluşan ada muhteşem bir doğaya ve manzaraya sahip. 1500’lü yıllara kadar ıssız olan ülke, Afrika’daki her ada ülkesi gibi uzun yıllar korsanlara ve sömürgeci devletlere ev sahipliği yapmıştır. Portekiz, Hollanda, Fransız ve son olarak ta İngilizlerin sömürgesinde yaşayan halk, 1968 yılında Hint kökenli nüfusun meclisteki üstünlüğü ele geçirmesiyle Avrupalılara karşı bağımsızlık ilan etmişlerdir. Cumhuriyet rejimine ise 1992 yılında geçebilmişlerdir. Uzun süren sömürge döneminin sonucu olarak ada çok dinli, çok dilli, farklı etnik gruplardan oluşan halkıyla diğer adalardan daha farklı bir yapıya sahiptir. Mauritius’un dünyada ordusu olmayan ender ülkelerden birisi olduğunu da belirtmek isterim.

Yüreğimizin Dili TÜRKÜLER...

Kocaeli Üniversitesi’nde Türk Halk Müziği Ana Sanat Dalı Başkanlığını yürüten, aynı zamanda Devlet Konservatuarı Müdür Yardımcılığı yapan Kenan Serhat İnce 1987’de Şarköy-Tekirdağ'da doğdu. Müzik hayatına 8 yasında bağlamayla başladı. Mustafa Karayer, Ali Adıgüzel, Prof.Dr. Şenel Önaldı gibi ustalar ile çalıştı.

Yasaklar Ve Güzellikler Ülkesi SİNGAPUR

Uzak Doğu’ya ilk seyahatimi 2007 yılında 11 sene önce Taylan’a yapmıştım. İklimi, doğası, denizi, insanların sıcaklığı ve saygısı, kültürü beni öylesine etkilemişti ki daha sonra diğer seyahatlerim bunu takip etti. Aradan geçen zamanda Malezya, Endonezya, Singapur, Filipinler, Hong Kong, tekrar ve tekrar Tayland derken uzak doğunun birçok yerini görme imkanım oldu. “O kadar uzun uçak yolculuğu yapamam.

Yoksullukla Zenginliğin İç İçe Olduğu Büyülü Şehir; BEYRUT

Uzakları ve bilinmeyeni keşfetme arzumun beni sürüklediği Güney Amerika,  Afrika,  Kuzey Afrika, Küba, Fas, Uzak Doğu’nun neredeyse tamamı derken senelerden beri nasıl olsa yakın,  gideriz bir ara diyerek ötelediğim bir seyahatti Beyrut. Nisan’da niyetlenmiştim fakat iş programım izin vermediği seyahatin bir grup arkadaşın ekim sonunda Beyrut’a gidiyoruz demesiyle 26 Ekim’de öğlen saatlerinde kendimi Atatürk Havalimanı  dış hatlar terminalinde buldum.

Gökyüzünün Prensi Mesut Turan

Bana kalırsa herkesin ölmeden önce yapılacaklar listesi olmalı. Azrail yaş ayırt etmediğine göre bizi bulmadan yaşamak istediklerimiz için çaba göstermeli ve ertelememeliyiz. Benim listemin son haline göre yapmak istediğim en büyük iki şeyden biridir skydive*.(*Uçaktan paraşütle atlamak). Çocukluğumdan beri bunun hayalini kurarım.Bu yaz bu hayalime çok yaklaşmama rağmen kısmet olmadı. Kim bilir belki hayat çok daha keyif alacağım başka bir deneyimi yaşatmak için bana zaman tanıyordur. Diğerini merak ederseniz eğer, aktif yanardağa gitmek ki ona çok kısa bir süre kaldı…

Zayıflamak İstiyorsan, Zayıflamaktan Vazgeç

Merhaba dostlar, günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biri olan obezite, artık herkesin ve her kesimin farkında olduğu bir tehlike. Hepimiz neden kilo aldığımız, nasıl zayıflayabileceğimiz, nelerin zararlı, nelerin faydalı olduğu gibi konularda az çok bilgi sahibiyiz. Bilgiye ulaşmanın bu kadar kolay olduğu bir çağda, farkındalıklarımızın bu kadar belirgin olmasına rağmen neden obezite durmak yerine hala ilerliyor ve yayılıyor? Yoksa, birileri böyle mi istiyor? Dış güçler, gıda terörü ve emperyalizmin obezite üzerine etkileri konularına geçmiş yazılarımda değinmiştim, o nedenle bugün onları anlatmayacağım. Bugün dış güçlerden değil iç güçlerden bahsedeceğim.

Hukuk Hiçbir İdeoloji Uğruna Feda Edilemez…

Geçtiğimiz haftalarda Kocaeli Barosu’nun 35. Olağan Genel Kurulu’nda sayın Av. Bahar Gültekin Candemir yeni başkan olarak seçildi. Aynı zamanda Kocaeli’de tarihe geçen ilk kadın başkan olarak bizimle kıymetli vaktini paylaşan Başkanımızla birlikte hem seçim sürecini hem de gelecekteki projeleri hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Lütfen Kurtulun Engel Karanlığından…

Yazımın  başlığını  okuduğunuzda  belki  bana  “Sevcan  Hanım  uzaktan  konuşmak  kolay  tabii, bizim  ruhumuzda  esen  fırtınalardan  haberin  var mı, yaşadıklarımızı  biliyor musunuz? diyeceksiniz. Tüm  kalbimle  yüzde  yüz  haklı  olduğunuzu,  beklentileriniz  adına  mağdur  edildiğinizi,  haklarınızın sadece  sözlerde  kaldığını, binlerce  sıkıntıyla  boğuştuğunuzu  adım  gibi  biliyorum… Bu  adaletsizliği  bilmek  için  illaki  engelli  olmak  gerekmez. Sizin  yaşadıklarınızı  anlamak  için,  yanınızda  olmak,  sizlerden  biri  olarak  düşünmek   ve  o  gözle  bakabilmek,  yeter de  artar  bile.  Tabi ki,  görmek  isteyerek  bakabilene…

BİR YILA ARKADAN BAKARKEN…

Bizim işimiz zamanla yarışmak. Elinizde tuttuğunuz bu dergiyi hazırlarken günlerin nasıl hızlı geçtiğini anlatmam çok zor. Bizim işimizde zaman kavramı birçok iş koluna göre farklıdır. Bu işi iyi yapanlar kendilerini hem hiç çalışmıyormuş hem de 7/24 çalışıyormuş gibi hissederler.

Bir Patronun Veya İşletme Sahibinin Bilmesı Gereken Temel Muhasebe, Finans Ve Bütçe Sırları (III)

Sevgili Okurlar;

Geçtiğimiz haftalarda başladığımız yazı dizisine devam edelim ve bu haftaki yazımız ile bu konuyu noktalayalım. 3 bolum olarak ele aldığımız ve işletme sahiplerine, sermaye sahiplerine, patronlara çeşitli, seminer ve eğitimlerde detaylı olarak aktarmaya çalıştığım konuları özet olarak bu yazı dizisi ile anlatmaya gayret ettim.

MODERN YAŞAM BUYSA, İSTEMİYORUM…

İnanılmayacak  derecede  hızla  geçen  zamanı  durdurmak  nasıl  mümkün  değilse, bu  zaman  içerisinde  teknolojik  ve  modernleşme  anlamında  art arda  ortaya  çıkan  gelişmeleri de  engellemek  mümkün  değil… Zaten  kimsenin de  bu  konuda  şikayeti  yok  gibi. Tabii ki gelişeceğiz  ve  tabii ki  modernleşeceğiz… Daha  doğrusu  gelişmiş  dünya  ülkelerine  entegre  olmak  zorundayız.           

İzmit'in Yazlık Sinemaları

Merhaba Sevgili Okurlar,

Televizyonlara ve akıllı telefonlara esir düşmediğimiz, korunaklı evlerimizde dört duvar arasında yalnızlaşmadığımız, birbirinden renkli çiçek bahçeleriyle çınar ağaçlarının betona yenik düşmediği, yanyana dizilmiş sıralı bahçeli evlerden, yüksek yüksek, çok katlı ama ruhu olmayan binalara geçilmediği, yani İzmit’in İzmit olduğu o mutlu dönemlerde hemen her semtte yazlık sinemalar vardı.

Günlüğümden Bir Parça Esinti

Hayatımızla alakalı ciddi karar aşamalarında olduğumuz dönemlerimiz vardır. Sıkıntılı bir zamanımda yazmış olduğum günlüğümden bir parça paylaşmak istedim. Ruhunuzun ait olmadığını hissettiğiniz hiçbir yerde durmayın. Sıkışıp kalmayın. Ya kendin olursun, isteklerinin hayallerinin peşinden koşar büyürsün ya da başka insanların istekleri hayalleri peşinden gider kendinizi deneyimlemek yerine size sunulmuş biçilmiş kaftanları giyinip kendinize yabancı bireyler halinde yaşarsınız. Hayat amacını bulmuş insan hayatı boyunca mutlu olur. Mutsuz ve kendimi sorguladığım bir günden minik bir parça...

“UÇMAK” Tarifesi

17 yıl Hava Kuvvetleri için savaş pilotluğu yaptıktan sonra Pegasus Hava Yollarında Kaptan Pilot olarak uçmaya devam eden, son günlerde “HELME” kitabının yazarı olarak da anılan Halil Açıkgöz, “Uçmak bana göre ne ifade eder?” cümlesini eşsiz bir röportajla bize anlattı. Kendisini gelin yakından tanıyalım:

Haydi Rastgele!

Rastgele ustam! Tezgâhınız hep bu sene olduğu gibi hareketli ve bereketli olsun. “Denizde balık bol, tezgâhta balık ucuz” haberleri geliyor, yüzümüz gülüyor. Bu sevincimizin hüzne dönüşmemesi için uzmanların uyarılarını dikkate almalıyız.

ARANAN KAN BULUNDU

Zamanında kutlayamadığım bir doğum gününün rövanşı için güzel bir mekan arıyordum. Malum gönül almak mühim, fakat bu bir sürpriz olmayacağı için arkadaşımdan bana yardımcı olmasını istedim. Bir mekan seç ve seninle romantik bir doğum günü yemeği yiyelim dedim. Hafta içi iş çıkışı hatta salı günü saat 7’de rezervasyon yaptırmış benim güzel arkadaşım. Neresi? dedim ‘PANCAR MUTFAK’ dedi… Pancar ney?

BİR PATRONUN VEYA İŞLETME SAHİBİNİN BİLMESİ GEREKEN TEMEL MUHASEBE, FİNANS VE BÜTÇE SIRLARI (I)

 Sevgili Okurlar;

Her işletmede muhasebe, finans ve bütçe organizasyonunu yöneten profesyonel çalışanlar olmayabilir. Büyük ve kurumsal ölçeğe sahip işletmelerde, organizasyon şemalarında bu tur yapılar varken, daha ufak ve KOBI olarak değerlendirdiğimiz daha ufak işletmelerde bu organizasyonlar iç içe geçmiş ve tüm Mali İşler operasyonları tek bir elden yönetiliyor olabilir. Hatta bazı durumlarda bu iş için bir kişi de istihdam edilmez. Bu iş çoğunlukla “patron”, “işyeri sahibi”, “işveren” vs. şeklinde adlandırılan sermaye sahibinde toplanmış olabilir. Özellikle Türkiye’de çoğu ufak ölçekli işletmede durum bu şekildedir. 

Güzellik Alanı Kolajen

Cildimizin esnekliğini sağlayan, en önemli protein çeşidi olan KOLAJEN, eksikliğiyle birlikte erken yaşlanma belirtilerini hızla açığa çıkartmaktadır. Kolajen, vücudun yapısal bütünlüğünü oluşturan esas proteindir ve başta derimiz, bağ dokumuz, tendon, eklem, tırnak, diş, saç ve kemiklerimiz olmak üzere göz dâhil hemen her organın yapısında kolajen hep vardır. Yıpranan dokuların onarım ve yenilenmesinde, kemik ve cilt dokusunun şekillenmesinde de önemli görevler üstlenir. Kolajen eksikliği sadece kırışıp yaşlanmaya değil, eklem kıkırdaklarınızın erimesine, tendonlarınızın güçsüz kalıp kopmaya meyilli hale gelmesine de sebebiyet veriyor. 

Kaynayan Kazan Fokurdar

 Tüm dünya  çeşitli  nedenlerden  dolayı  kaynayıp  dururken,  içinde  çok  önemli  bir  unsur  olarak  yerini  almış  bulunan  ülkemiz de,  fokurdayıp  duruyor… Hani  derler  ya  “Kaynayan kazan  fokurdar.” Ancak  önem  taşıyan  en  büyük  sorun, bu  kazanın  odununu  kimler  atıyor  ve  ateşini  zaman  zaman kimler  alevlendiriyor? Toplumun  geneline  inecek  olursak  büyük  kitle  mutsuz,  umutsuz  ve  karamsar  bir  tablo  çiziyor  ve  doğal  olarak, toplumun pembe  hayalleri  üzerine  gölge  düşürüyor. Aslına  bakacak  olursak, belki de  bazı  gerçekleri  görmemiz  adına  bizi  uyarıyor…

SAKIN OKUMAYIN !!!

Eylül ayı yenilenme , arınma , hayata güzel gözlerle bakma , ruhu aktifleştirme , güzel düşünme , hissetme ayıdır. Yaz sıcaklarını, kumu, güneşi geride bıraktığımız bu günlerde kendimize yepyeni bir başlangıç seçiyoruz.Yeni bir mevsim , yeni bir hayat , yeni arkadaşlıklar , yeni projeler , yeni aşklar.

Bu Ay Ağımıza Takılanlar

Samsung’dan yeni amiral gemisi modeli: Galaxy Note 9

Samsung Ağustos ayında New York’ta düzenlediği etkinlikte yeni amiral gemisi modeli Samsung Galaxy Note 9’u tanıttı. 6 GB RAM, 1 TB’a kadar yükseltilebilen depolama kapasitesi ve 4000 mAH bataryasıyla dikkat çeken telefona bu modelde geliştirilmiş stylus’u olan S Pen eşlik ediyor.

TATİL BİTTİ, DÖNELİM GERÇEK HAYATA.. 

Yaşadığımız  yoğun  temponun  ve  duyarsız  kalmamızın  mümkün  olmadığı  sosyal   yaşamın  getirdiği ağır  gündemin  doluluğuyla  geçen  kış  aylarının  ardından  gelen  sıcacık  bahar  ve yaz  dönemi  biti-yor..  Ve  dolayısıyla,  tatilde.. Artık  yeniden  başlayan  hizmet  döneminde  tekrar  beraberiz.. 

KREDİ DERECELENDİRME (RATING) KURULUŞLARI ASLINDA NEYİ ÖLÇÜYOR? (III)

Sevgili Okurlar;

Yaz döneminin girmesi ile beraber uzunca bir süre ayrı kaldık. En son yazımı 23 Mayıs 2018 tarihinde yazmış ve sonrasında ara vermiştim. Son iki yazım kredi derecelendirme kuruluşları ile ilgili idi. Bunu konuyu 3 yazı dizisi seklinde ele alacağımı belirterek ilgili konuya başlamıştım. III. Bölümünü ele alarak konuyu noktalayacağım. 

İzmit’te Bir Mimar Sinan Şaheseri!

Merhaba Sevgili Okurlar,

Bu ayki yazımda sizlere, günümüzde halk tarafından ‘’Yeni Cuma Camisi’’ olarak adlandırılan ve bugün yalnızca cami, çeşme, şadırvan ve sıbyan mektebi bölümleri ayakta kalan Pertev Mehmet Paşa Külliyesi’ni biraz daha yakından tanıtacağım. Rumeli Beylerbeyi Pertev Paşa’nın adına vasiyeti gereği, kethüdası Sinan Ağa tarafından, vakıf olarak temeli 1572’de atılarak 1579-80 yılında tamamlanmak üzere dönemin Osmanlı başmimarı Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Eski Valilik binasının 100 metre kuzeydoğusunda,  İstanbul-Ankara karayolunun kenarında bulunan Yeni Cuma Cami, ilk inşa edildiğinde imaret, hamam, kervansaray, sıbyan mektebi, aşevi, şadırvan, çarşı ve çeşmeden meydana gelmişti. Hamam caminin kuzeybatısında, imaret batıda, kervansaray ise güneybatıda bulunuyordu. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan kervansarayın güneydoğusunda ise dükkânlar sıralanmıştı. 

PARDON BAKAR MISINIZ?

Yeni bir mekân yeni bir hikaye ile karşınızdayım. Gezdiklerim gördüklerim ve bunların sonucunda yazdıklarım konusunda oldukça titiz davranıyorum çünkü bayılırım VEDAT MİLÖR’cülük oynamaya :)

Şaka bir tarafa doğru gerçek tarafsız bilgiler için badeyi takıp ediyoruz.

KÜRŞAT ÇAĞIN

Aslında bu yazıyı yazmak için bilgisayarımın başına geçtiğimde bir süre nasıl bir başlık atsam diye düşündüm.

Ancak anlayacağınız gibi karar vermek çok zor oldu.

Kendisini tanıdığım günden beri çizgisini hiç bozmadı. İnanılmaz kaliteli bir tarzı ve duruşu var. Üstelik son derece nazik ve mütevazi.

Kocaeli’ye kazandırdığı o muhteşem hastane sadece burada yaşayanların değil tüm Türkiye hatta dünyanın farklı birçok yerinden gelen hastaların derdine çare oluyor.

TACİZCİ KALKANI

Merhaba, 

Bu yazımda sizlerle, beni en çok dehşete düşüren ve çaresiz hissettiren bir konu hakkında bazı paylaşımlar yapmak istiyorum. Çocukken arkadaşımızın evinde kalmak için annemize ne numaralar çevirdiğimizi hatırlarsınız. Annemizi arkadaşımızın annesine aratıp emri vaki yapmalar. Annemizin en güvendiği arkadaşımızı önden yollayıp izin istetmeler.

SİLAHLARIN EFENDİSİ….

Ekim  ayının  en  büyük  özelliği  “29  Ekim Cumhuriyet  Bayramı”  olduğuna  göre,  bu  ay  yazımızı  özgür  yaşamımızın  mucizesi  olan  zaman  dilimine  ayırmamız  şart  değil mi.?

Evet  efendim,  tam  95  yıl  önce…

Eğilmez  başımıza  taç  yaptık  hürriyeti, 

Zaferle  kalbimize  yazdık  Cumhuriyeti…

BİR BAŞKA ÇANAKKALE..

Herkese merhaba..

Bu sayıda ilk kez sizinle beraberim.O halde biraz kendimden bahsedeyim.Çok yakından tanıdığınız Tolga Tamer'in tatlı yeğeni (Dayımın söylemi ile :) ) Nazlıcan'ın ta kendisiyim. Bu dergi işlerine hep bir ilgim vardı, dayıma hep tuttururdum; "Ben de derginde yazı yazayım, ben de resim paylaşayım." diye, bugüne kısmetmiş. Aslında bir tasarım ajansında çalışıyorum, bu sektöre çok da uzak değilim, şimdi ise yakından inceleme fırsatım oldu.Buradan bir kez daha, bu sayıda bana yer verdiği için kendisine (dayıma) teşekkür eder ve devamının gelmesini dilerim :)

Rüya Ülkesi; Şeyseller

Seyşeller Cumhuriyeti, Afrika Kıtası’nı doğusunda, Hint Okyanusu açıklarında, dünya haritasında belli belirsiz bir yer kaplayan, 115’in üzerinde adadan oluşan olağanüstü bir ülke. Bu adaların en büyüğü Mahe adası. Ülkenin başkenti de bu adada. En önemli diğer büyük adaları Praslin ve La Digue. Nüfusu yaklaşık 100 bin. 1500’lü yıllarda Portekizlilerin bulduğu varsayılan ada yüzyıllarca korsanların uğrak yeri olmuş. Afrika’da bulunan hemen hemen her ada gibi mazisinde köle üssü olarak da kullanılmış. Portekizlilerden sonra Fransa ve İngiltere sömürgesinde kalan ada 1976 yılında tam bağımsızlığını kazanmış.

TAHİN BAHARI

Bu yazının başlığını ‘’Tahin Baharı’’ koydum. Çünkü; benim için sonbaharın diğer adı tahin. Sebebine; siz deyin susam hasadının Eylül'de başlaması, ben diyeyim geceleri balkon keyfi yaparken elimizi ısıtacak bir bardak çay ve yanına minik bir parça kek ya da kurabiyeye olan hasret... Bu açıdan bakınca sizce de tahin ve sonbahar çok tatlı bir ikili olmadılar mı? 

MODA DEYİNCE

Moda sadece günümüze mi aittir? Moda deyince ne anlıyoruz? Anlayışımızı değiştirecek, sınırları aşacak, bizi etkileyecek olan bir sergiden günümüze yansıyanlar... New York’ta, Manhattan’ın en ilgi çekici sergilerinden MODA MODERN Mİ? yi irdeleyen Mimar ve Küratör Bernard Rudofsky’ın geliştirdiği sergide gözüme çarpan; düne, bugüne ve yarına ait modayı yaratan parçalar ve sahipleri ile Modern Sanat Müzesi’nde bulunan kült halini almış eşyalara birlikte göz atalım.

BAŞKASI OLMA KENDİN OL, BÖYLE ÇOK DAHA GÜZELSİN

Bakalım şair burada ne demek istemiş. Şimdi etrafınızda antidepresan kullanan, tükenmişlik sendromu yaşayan, depresyonda, panik atağına çare bulmak için hastane koridorlarında bekleyen insanlara bir bakın. Bu insanları dinlediğinizde, öykülerinde ortak bir payda bulacaksınız ki o da ömürlerini başkalarına adamış olmaları, başkalarının isteklerini, beklentilerini kendi isteklerinin, hayallerinin üzerinde tutmuş olmalarıdır. Kendilerini ömürleri boyunca aman eşim, çocuklarım, ailem...vs. mutlu olsun, onlar mutlu olursa ben de mutlu olurum diye kocaman bir yalana inandırmışlardır. 

Ayıp Değil Hastalık! Nedenleri ve Çözümleriyle Vajinismus…

Cinsel işlev bozukluğu mu? Yok canım bizde olmaz öyle şey. Erkek adamız nihayetinde. Hem zaten ortada bir sorun varsa o da hanımın yüzündendir. Bizde sıkıntı olmaz. Al ablacım sen bu hanımı tedavi edip yollayıver bana da işimize bakalım. Cinsel işlev bozukluğu yaşayan bireyler tedavi için geldiğinde eğer sorun vajinismus ise çoğu erkeğin tavrı, inanışı, beklentisi ne yazık ki bu şekilde oluyor. Bu tavrı kimisi açıkça sözel bir şekilde ifade ederken kimisinin terapi sürecindeki pasif direnişi ya da iş birliğine yanaşmaması bu baskıyı partnerine hissettiriyor. Neticede bilgi eksikliği, yanlış yaklaşım, gerçek üstü beklentiler bu süreci yönetme ve sorunla baş etme konusunda önümüzde kocaman bir engel oluyor.

Portakal Aromalı, Pişmeyen, Kolay Cheesecake

Hep hayalini kurduğum bir anın içindeyim. Önümde deniz, tepemde palmiye... Saat henüz sabah 8:00. Kimsecikler uyanmamış. Plaj bomboş. Dalga sesleri, sevdiğim adam ve yazımla başbaşayım. Birazdan kendimi serin sulara bırakacak olmanın heyecanı mı daha baskın yoksa bu huzurlu ortamda en büyük hayallerimden biri olan dergide yazma fikrini hayata geçirme şansına sahip olmam mı? Ben karar veremiyorum. Zaten böyle anlar üzerine fazla kafa yormaya da gerek yok. Tadını çıkaralım yeter!

Her İnsan Güzel Olmak İster..

Rahmetli babaanneciğim;“ Kızım insan kendini güzel görmez, beğenmezse çatlar.. Bilhassa bir kadın, hangi şartlarda olursa olsun kendisini güzel göstermek için elinden geleni yapar.. Ahhh, ah.. Amma vermediyse Mabut neylesin Kral Mahmut” derdi.. Sonra hep birlikte kahkahalarla gülerdik.. Tabi o zaman bu sözün ne anlama geldiğini bilmezdim.. Ne zaman ki genç kız olmaya başladık, o zaman idrak etmeye de başladık bu kavramın ne kadar ince ve hassas bir konu olduğunu..

Professor Bu Lezzete Şok Oldu..!

2009 yılından bu yana AND ( Art Nicomedia Derneği ) ile Avrupanın değişik kentlerinde birçok ortak projeye imza atan Art Carnuntum Vakfı Başkanı Prof. Dr. Piero Bordin sırasıyla İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve Kocaeli İl Kültür ve Turizm Müdürü Adnan Zanburkan’ı ziyaret etti.

ANTİK İZMİT

Merhaba Sevgili Okurlar,

Geçirdiği birçok yıkıcı depreme rağmen, doğu ve batıyı birleştiren stratejik konumu ve korunaklı doğal limanı sayesinde Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemleri boyunca sürekli yerleşim gören donanma (askeri), ticaret ve sanayi merkezi olan, önce Bithinya Krallığı’na sonra da   Roma İmparatorluğu’na başkentlik yapmış, 4. Yüzyıl başlarında dünyanın en büyük ve en görkemli 4 metropolünden biri olan bir kentin üzerinde yaşıyoruz. 

Tayland’ın Gökkuşağı Phuket

Tayland’ın en büyük adası Phuket, dünyanın en popüler tatil mekânları arasında bulunuyor. Gitmeye karar verdiğimizde, hakkında hiçbir bilgi sahibi olmadığım bu adanın yerini haritada bile gösteremezdim. Lakin gidip gördükten sonra mutlaka tekrar gitmek istediğim ve herkese gitmesini önerdiğim ender yerlerden biri haline geldi. Her yaştan, her medeniyetten insanın doyasıya eğlenip dinlenebileceği ve maddi gelirine göre tatil seçeneklerinin olduğu muhteşem bir yer. Uçak biletleri en önemli masraf kalemi. 

96 YIL ÖNCE 30 AĞUSTOS…

Sevgili Okurlar.. 
Onlarca kez, binlerce kez de yazsam yetmez bu şanlı zafere.. Tam 96 yıl önce bu ülkede neler olmuş, neler yaşanmış.. Nice aslanlar vatana canını siper etmiş.. Ve bugün yaşanan özgürlüğün bedeli, hayatları olmuş.. Hiç “30 Ağustos olmasaydı acaba ne olurdu?” diye düşündünüz mü?

Avukatlık Kampı

Yaz Kampı, Gençlik Kampı, İzcilik Kampı derken Türkiye’de bir ilk olan Avukatlık Kampı yapmak gelmiş birilerinin aklına…
Çok ilginç değil mi? Bir avukat olarak benim okul ve stajyerlik hayatımda öğrenmediğim, bilmediğim ama onların bildikleri ve öğrettikleri şeyler neler olabilirdi?
Merakıma daha fazla dayanamayıp bu yıl 11.si Şile’de düzenlenen ve 5 gün süren kampa gittim. Bakın bakalım neler öğrendim ve kimlerle tanıştım.
Avukatlık Kampı, gençlere kariyer hedeflerine kısa sürede nasıl ulaşabilecekleri konusunda rehberlik ediyor. Kampın sonunda katılımcılara Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki sertifikayla birlikte uluslararası geçerliliğe sahip “Law-Agenda” akıllı kart sertifikası veriliyor.  

Gençliğin Formülü

''Gençliğin formülünü verin bize…'' diye, espri ile karışık ama içinde bulunduğumuz zamana inat, aslında zihnimizi de meşgul eden bir dilek duyar oldum son zamanlarda birçok kişiden…

Güzellik, belli kalıplara ve terimlere sokulup pazarlanan bir sistem haline geldi. Cihaz uygulamaları ya da vitamin desteklerinin paket program isimleriyle sunulan hizmetleri oldukça revaçta. Burada merak edilen soru şu ki, tek yönlü yapılan bu uygulamalar ne kadar kalıcı oluyor?

Buz Gibi Güzellikler Ülkesi Sibirya

 ‘Kravatla Gezen Adam’ın hiç kravatla fotoğrafı yok diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında oldukça fazla sayıda ülke görmemin yanı sıra bu ülkelerin bir kısmına iş amaçlı da ziyaretlerim oldu. Bu iş amaçlı ziyaretlerimi bir eziyet değil keyfe döndürmeyi hareket noktası olarak değerlendirdim. Dolayısıyla kravatla içilen bir yorgunluk kahvesinin hatırına ‘Kravatla Gezen’ oldum.
Gelelim bu seyahatime… Eğer çok sık seyahat ediyor, hele hele farklı destinasyonlara gidiyorsanız bir süre sonra çevrenizden size gelen güzel öneriler oluyor. Bu seyahatim, hem izlediğim bir film hem de dedemin babasının Sibirya’ya sürgün gönderilmesi sebebiyle oluştu.

Mutluluğunuzu Katlamanın Formülü


Kocaman Bir Merhaba…
Ağustos ayı belki de hayatın en güzel yaşandığı, mutluluk hormonlarımızın yükseldiği bir ay ve bu ayda sizlere yeryüzünde yaşayan diğer canlılardan bahsetmek istiyorum.
Aşırı hayvan sever olduğumu bilmeyen yoktur sanırım; yılandan timsaha, uçan sincaptan tarantulaya, kediden köpeğe, balıktan tavşana, beslemediğim hayvan kalmadı. İçimdeki hayvan sevgisine dur diyemiyorum:) Hala evimde bir kedim, bahçemde de iki köpeğimle birlikte yaşıyorum. Allah’ın sessiz kullarıyla mükemmel bir uyum içerisindeyim. Onlarla gülüyor, onlarla dertleşiyorum. Her gece onlarla uyuyor, her sabah onlarla uyanıyorum.

Tadına Doyulmayan Şehir AMSTERDAM

Merhaba... 
Öncelikle yılların getirdiği tecrübeye rağmen bitmek tükenmek bilmeyen bir heyecanla yayın hayatına kısa süre önce merhaba diyen ve kalitesini her sayıda biraz daha artıran Time Kocaeli dergisinde bu yazıyla birlikte yer alıyor olmaktan dolayı duyduğum mutluluğu sizinle paylaşmak istiyorum. 
Eminim ki Time Kocaeli, bu güzel ekiple birlikte daha nice başarılara imza atarak adını ulusal düzeyde duyuracak ve daha uzun yıllar siz değerli okurlarıyla paylaşımda bulunmaya devam edecektir.

KURABİYE HIRSIZI

Sevgili okurlar merhaba…

Sizlere bir soru sorarak başlamak istiyorum bu ayki yazıma. Etrafınıza şöyle bir baktığınızda neler görüyor gözleriniz? Neler duyuyor kulaklarınız? Eğer görmek ve duymak isterseniz tabii ki… Bakınız lütfen. Ama görünüz ve duyunuz da… İşte o zaman gerçek hayatın içinde bulacaksınız kendinizi. Bakıyoruz, iyiden iyiye karmaşa sarmış dört bir yanı. İnsanlar patlamaya hazır bir bomba gibi dolaşıyorlar. Daha doğrusu, adeta çatacak yer arıyorlar. Neden mi? Hayat gailesi, yaşam savaşı çok bunaltmış toplumun belli bir kesimini, yakmış canını... Çoğu işsiz, geçim sıkıntısı dorukta.  Tabiatı ile bu olumsuzluklar aile içinde de gösteriyor sevimsiz yüzünü ve başlıyor geçimsizlik, ardından kavgalar... Kadına, çocuğa hatta yaşlıya şiddet...  

Dünden Bugüne TANGO!


Passion, passionatte, passione gibi kelimelerin ifadesi olan dans; Tango! Aslında kendi içinde imkân ve imkânsızlığı, neşeyi ve hüznü, iktidarı ve çöküntüyü, alabildiğine duygu geçişlerini doğaçlama yaşatarak eşsiz bir ifade sağlıyor.

Dünyevi hayatın koşuşturmaları içerisinde kendi ruhumuza armağan ettiğimiz, hayata bir es, bir kaçış adeta… 

İzmit'in Artık Bir Aşçılık Okulu Var!

Rahat Mutfak bu ay İzmit'in önde gelen ailelerinden Tuncel ailesinin son projesi “Chef's İstanbul Kocaeli” ve “Okulun Mutfağı”na konuk oldu. “Chef's İstanbul Kocaeli”, hep hayalini kurduğum ama İstanbul'da oldukları için gidemediğim aşçılık okulunu İzmit'e kavuşturdu. “Okulun Mutfağı” da aşçılık okulunun giriş katında bulunan restoran. Bu restorana restoran deyip geçmeye vicdanım el vermedi, ben en iyisi “gurme lezzetler cenneti” diyeyim. 

19 YIL ÖNCESİ ve SONRASI..

Bugün,  unutulması  mümkün  olmayan  deprem  felaketinin 19.  yıl dönümü..                             
Sadece  yüreklere  gömülen  acıları  ve  içimizi  titreten  korkuyu   yeniden   hissedeceğiz..                                 

O  inanılması  güç  geceyi  yeniden  yaşayacağız.. 

SEVİYORUM MERKEZ

Aslında her zaman eleştirdiğim bir şeydi, gündemden uzak alakasız bir hayat sürmek… Takip edenler asla duyarsız olmadığımı anlar fakat bu platforma taşımak istemedim. Sebebi ise ben ne siyasetçiyim ne de ekonomist, ben Bade’yim…  Merhaba, ben Bade.
Aldığım sayısız destek mesajına çok teşekkür ederim. Herkes aylık çıkan dergimizde neden yazmadığımı sormuş, aslında yazıyorum, sadece size farklı dünyalar göstermek için ciddi bir çalışma içerisindeyim, yakında çok güzel projelerde buluşacağız. Bunun haberini de verdikten sonra başlıyorummmmmm…

Afrika Kıtasının Siyah İncisi Etiyopya

Tarihte bilinen en eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Etiyopya, eski adı ile Habeşistan, yani “köleler ülkesi”… Benim verdiğim isim ise “Siyah İnci”. 100 milyon nüfuslu ülke, 9 ayrı bölgeden oluşan federal bir Cumhuriyet ile yönetiliyor. Ülkede 80’den fazla etnik grup bulunuyor. Buna bağlı olarak 80’den fazla dil konuşulan ülkenin resmi dili Amharikçe. Halkın yüzde 40’ı Müslüman, yüzde 60’ı ise Hristiyan. Etnik kökenlere ciddi anlamda bağlı olan Etiyopyalılar, söz konusu din olduğunda dünyadaki en medeni ve hoşgörülü insanlar. Halkı, tarihte sömürge yapılamamış tek Afrika ülkesi olmaktan dolayı gurur duyuyor. Etiyopya, Dünya’nın en fakir 16. ülkesi. Para birimi “birr”. 1 TL yaklaşık 6 ETB’ye denk geliyor. Lucy ismini verdikleri bilinen ilk insanımsı iskelet bu topraklardaki arkeolojik kazılarda bulunmuş. 3 milyon 200 bin senelik olduğu düşünülen iskelet, Etiyopya evrensel müzesinde sergileniyor.

Fast – Food Fat – Food Fast – Fat

ÇOCUKLAR ZEHİRLENMESİN, YEMEK YİYEBİLSİNLER

"F" sıradan, alelade bir harf, fakat belki de vahşi kapitalizmin en büyük silahı. Özellikle 3. dünya ülkeleri veya gelişmekte olan ülkeler diye adlandırılan, bizim gibi henüz tam bağımsızlığını ilan edememiş ülkeleri sömürge haline getirebilmenin en lezzetli (!) yolu. 1950'lerde süt yerine süt tozu içirmekle başlayan bir sömürünün devamı belki de. İnsanlık yavaş yavaş kendini yok etmeye başladı, farkında mısınız?

Hayatta Kadı Olmak Varmış

İnternette gezinirken  şöyle bir sayfa çarptı gözüme.. “Ülkemizde Devlet Adamlarının Esprili  Yanları”. Anlattıkları fıkralar  ve bu tarz özellikleri gibi..  Merak ettim doğrusu..   Sayfaya girdim  ve rahmetli  9. Cumhurbaşkanımız Süleyman  Demirel’i tercih ettim.. Çünkü kendisinin  tatlı sohbetini, esprili konuşmalarını  bizzat dinlemiş ve  tadına doyum olmadığını bilen bir insanım.  O sayfada  yayınlanmış anlatımlarının içinde nahına-mıhına  giden  bir kıssadan hisseyi çok beğendim.. Ah dedim  “Süleyman Baba” keşke bu hikayeyi de senin ağzından dinlemiş olsaydım.. Süleyman Demirel,  hoşgörüsü  oldukça yüksek bir insandı.. Rahmetli babamın  kendisiyle ilgili anlattıkları, Demirel’e karşı her zaman  anlayamadığım bir merak yaratmıştı içimde. Daha sonra Ankara ve İzmit’te kendisiyle bizzat konuşunca anladım babacığımın kendisini neden o denli sevdiğini.. Yüreğinin  genişliği  ve  süper çalışan beyniyle  tam bir lidermiş  rahmetli.     Haaa siyaseten seversiniz  sevmezsiniz  bilmem ama, bu gerçeklere de  hayır diyeceğinizi sanmıyorum. Bak şimdi  aklıma ne geldi. Sizlere Demirel’in anlattığı o çok boyutlu anlamlarla yüklü hikayeyi yazacağım ancak  kendisiyle deprem sonrası   Kocaeli Valiliği’ne  ziyarete geldiğinde yaşadığımız enteresan   olayı da anlatmak isterim..  

Deniz, Doğa, Huzur ve Muhteşem Yemekler...Hepsi Bu YELKEN’in Altında... SySerenity...

Fazlasıyla yoğun geçen bir yılın ardından en çok hayalini kurduğumuz şey bir yelkenliyle tatil yapmaktı. 
Temmuz ayı ile birlikte bu muhteşem keyifli tatilin zamanı gelmişti. Ege’nin ıssız koylarına açılıp denizin, güneşin ve sessizliğin tadını çıkarmak için sabırsızlanıyorduk. 
8 aylık bebeğimiz Beste’nin ilk tatil deneyimi 4 gün boyunca Marmaris’in ıssız koylarında kalacağı yelkenli olacaktı...

ISSIZ BİR ADAYA DÜŞSENİZ…

Bozcaada hep özeldir, bizim için güzeldir. 
Kahkahalarımızın sokaklarında yankılandığı beraber ilk tatilimiz. Şimdi size o tatili anlatıp sıkmayacağız tabi ama Bozcaada’ ya dönüşümüz nasıl muhteşem oldu ondan bahsetmemizde sakınca yoktur umarız:)
Bozcaada’ ya geçen yaz Kurban Bayram’ ı tatilinde karavanımızla geri döndük ama ne dönüş. Bozcaada muhtarı olduk desek abartmış olmayız. Karnımda Sade, kucağımda Eva (kendisini araba tuttuğu için karavanın arkasında oturamıyor da :), yanımda Onur, altımızda Watavan’ ımız karaya; şeyyy adaya ayak bastık.

Gazi Süleyman Paşa

İzmit tarihinde iz bırakan şahsiyetlerden; Osmanlı Devleti’nin Rumeli’ye, başka bir deyişle Avrupa’ya geçişinin öncüsü ve Rumeli Fatihi olarak bilinen, aynı zamanda İzmit’in fethinde önemli rolü olan Gazi Süleyman Paşa. Bir Osmanlı şehzadesi olan Süleyman Paşa, Osmanlı Padişahı Orhan Gazi’nin büyük oğlu olarak 1319 yılında dünyaya gelmiştir. Annesi Yarhisar tekfurunun kızı Nilüfer (Holofira) Hâtun’dur. Çocukluk dönemiyle ilgili fazla bilgi bulunmamaktadır. 

İZMİT’İMİN HAYALİ DAHİ CİHANA DEĞER…

Sayın okurlarım...  
Sizlere hiç hayatımı en özel anılarıyla süsleyen çocukluk mahallemden bahsetmiş miydim? 
Yani eskilerin deyimiyle, nam-ı diğer “YUKARI  MAHALLE”…
Ben hatırlamıyorum, ama binlerce kez  tekrarlayacak  derecede  sevgi  ve anı  var  yüreğimde.
Hem de  bu  dünyayı  terk-i diyar  eyleyene  dek  benimle  yaşayacak  kadar  kıymetli…  
Yaşamımın  çeyiz  sandığında  kilitli,  gözüm  gibi  koruyorum.

Eşsiz Deneyimler Hazinesi Zanzibar

Hint Okyanusu’nun içindeki cennetten bir köşe olan Zanzibar’da detaylarını planladığımız gezimize devam ederken; adanın enteresan bir şekilde tarih ve doğa güzelliklerini bir arada bulundurması, tropikal iklimi, bitki örtüsü ve muhteşem insanları bizleri orda kaldıkça daha çok etkiliyor, bize eşsiz bir deneyim sunuyordu. 

100 Yıl Sonra Devr-İ Alem: PİLATES

Pilatesle ilgili hepimizin kulağına çalınan birçok sözcük var; nefes, omurga duruşu, kas uzatma, vücutta güç bölgesi gibi. Dünyada milyonlarca insanın uyguladığı, faydasına inanılan ve sayesinde güzel sonuçlara varılan pilates metodolojisi nedir peki?

Pilates; beden ve zihin arasında ilişki kurarak, dengeli bir vücut gelişimi, kaslarımızın ve duruşumuzun ince uzun şekilde uzamasıyla birlikte şekillenmesinin dışa vurum biçimidir. 

Sevemem ben sizi.

Herkese merhaba derim, gülümserim, elimden geldiğince yardım ederim ama uzun uzun dinleyemem herkesi.
Benim memleketimin insanında şu var; “Derdi var, sıkıntısı var, anlat anlat dinliyorum…” demeler, “Ağla ağla, açılırsın…” lar, “Konuş, ben seninleyim…”ler… 
Ama ben seninle değilim, yaşam enerjimi almana izin vermem, bana anlatma, ben seni dinlemem, herkesin kendi yükü var hayatta, ben bir de senin negatif yükünü taşıyamam. Neden taşıyacağım, konuşuyor konuşuyor tüketiyorsun beni. Seni dinlememin tek bir yolu var; sorun neyse çözelim.

HER ŞEY DAHİL, HER ŞEY ZEHİR

Merhaba sevgili okuyucular, işte yine yaz geldi. Bir Temmuz çocuğu olarak güneşi görmek bana ayrı bir enerji veriyor. Hepimiz öyle değil miyiz? Aslına bakarsanız insan vücudu gün ışığı ile çalışan bir makina gibidir. Biyolojik saatimiz (biyoritm) güneşe göre ayarlanmıştır. Düşündünüz mü hiç, neden doğumlar genelde gece gerçekleşir? Neden diş ağrıları gece tutar? Neden çocuğun ateşi gece yükselir? Neden kışın kilo alıp, yazın veririz? Neden intiharların çoğu kapalı havalarda olur? Sözün kısası, biz güneş ile yaşıyoruz. İşte yaşam kaynağımız olan güneşin doruklarda olduğu bu günlerde ayrı bir yaşam enerjisi ile dolup kabımıza sığamıyoruz. O zaman haydi tatile. Ama ekonomik koşullar belli, erken rezervasyon ile aldığımız 5 günlük, 5 yıldızlı, "ultra mega herşey dahil" tatilimiz bize ve çocuklarımıza yetmek zorunda. Zaten 5-6 aydır taksitlerini ödüyoruz, ekstra bir masraf çıkmamasını umut ederek yola çıkıyoruz. Zahmetli bir yolculuğun sonunda adını söylemekte bile çok zorlandığınız, hayallerinizdekinden daha büyük ve şaşaalı o devasa tesise ulaştınız.

Sırrı Paşa Konağı

Merhaba,
Hemen her mahallesinde ayrı bir tarih yatan İzmit kentinde, 500’den fazla tescil edilmiş tarihsel ve kültürel miras bulunmaktadır. Günlük yaşam telaşı ve koşturmacası içerisinde her gün önünden geçtiğimiz Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait onlarca yapı, alan ve unsur gözle görülür ve ziyaret edilebilir durumdadır. Bu yazımda sizlere,  yukarıda bahsettiğim değerler içerisinde yer alan yapıların en görkemlilerinden biri olan “Sırrı Paşa Konağı”ndan bahsedeceğim.

CEHALETİN İKİZ ÇOCUĞU: HIRS VE ÖFKE

Merhabalar sayın okurlar,

Bu sayıda tüm acı tecrübelere rağmen zaman zaman sosyal ve siyasi hayatımızı çıkmaz sokaklara sokan ve yaşanan büyük olumsuzluklarla ufkumuzu bir sis gibi kaplayan cehaletin ikiz çocuğunu tanıtmak istiyorum sizlere. Huysuz ve yıpratıcı ancak ayrılmaz iki kardeş ve ne yazık ki güçlerini sürdürmeye büyük bir hızla devam ediyorlar. Bu ikiz kardeşin ne veya kim olduğunu merak ediyorsunuz değil mi?

Leman Kültür’de ÇOOOK ŞEY değişmiş...

Leman Kültür birkaç sene önce ilk açıldığında çok sevinmiş böyle güzel bir marka İzmit sahil yoluna balık restoranlarının bulunduğu alana geldiği için çok mutlu olmuştum.

Dışarda yeme – içmeyi fazlasıyla seven biri olarak sık sık gidebileceğim kaliteli bir mekan açılmıştı. Üstelik öncesinde Beyoğlu şubesine çok sık gittiğim için benim için alışık olduğum menüsünü iyi bildiğim ve sevdiğim bir kafe – restoran zinciriydi.

MİLKA İNEKLERİ GERÇEKMİŞ: İSVİÇRE

Güzel bir Cuma, yine harika bir sabah uçuşu ve ben. 
Sabahın altısında hayallerimi gerçekleştirmek için kalktım; pembe el valizim, uyku bandım ve mavi hırkam benimle, her zamanki gibi doğru Sabiha Gökçen’e. Minnoş bir sabah uçuşuyla İsviçre’ye gidiyoruz. Sabahın köründe kalkmış olsam da yüzümde şapşal bir gülümse “Yine başardın” diyorum.

İDAM CEZASINA SICAK BAKACAĞIMA İNANAMIYORUM….

İster kızın, ister darılın, isterseniz aynı fikirde olun..                                                                                    
Artık hiç fark etmiyor emin olun.. Ülkemde  büyüyerek ortaya dökülen vahşeti gördükçe idam cezasına sıcak bakmaya başladım.. Ve ne yazık ki, idam cezasını isteyenlere artık kızmıyorum..

Yakında bir cennet: KOS ADASI

Bu yazımda sizlere, teknemle çok sık gittiğim bir adadan, Kos adasından bahsetmek istiyorum. Nam-ı diğer İstanköy adası. Bodrum’ a çok yakın olan bu ada Türkler tarafından sıklıkla ziyaret edilen bir adadır. Adaya geldiğinizde kesinlikle yabancılık hissetmezsiniz. Çünkü adada 3000 kadar Türk yaşamaktadır. 

PEYNİR AŞKINA

Peynir sever misiniz? Ben bayılırım. 
Her türlüsüne. Günde üç öğün yiyebilirim o derece seviyorum hatta.

Yanında eşlikçisi ne olursa olsun, gönülden bağlıyım kendisine.
Salatanın üstünde, ekmeğin içinde, pizzada, makarnada, ette, asma yaprağında, tostta, kahvaltıda, bir kadehin yanında, fırında, güveçte, yumurtada say say bitmez…

Hayat Enerjimizi Nasıl Yükseltiriz?

Önceki yazımda suya olumlu his yüklemesi yaparak vücudumuza verebileceği pozitif enerjiden bahsetmiştim ve kısa bir giriş yapmıştım... Suyun hayati önemi bir kenara, enerji bedenimiz için de çalışan molekülleri vardır. Ne var ki gözden kaçırdığımız bir nokta var. Canlı suyun faydalı olduğunu çoğumuz ya bilmiyor ya da yok sayıyoruz.

GÜLLERİN İÇİNDE BİR BAHÇE: GÜLİZAR

90’lı yılların ortalarıydı (yani ben gençken), İzmit’in merkezindeki bir iki eğlence mekânının haricinde arayışlarımız oluyordu. 

E, İstanbul’a yakınız ama o kadar da yakın değiliz hani. Malum eğleniyorduk, yiyor, içiyorduk. Haliyle yoruluyorduk, doğal olarak eve dönüş yolunda daha yakın mekânları tercih ediyorduk.
İşte böyle arayışlara girdiğimizde en güzel alternatifler Sapanca’da çıkıyordu önümüze.

İstikamet Viyana

Bu dergideki ilk yazım…

Büyük olasılıkla güzel bir restoranda arkadaşınızı ya da belki bir diş kliniğinde sıranın size gelmesini endişeli bir şekilde beklerken okuyorsunuz bu dergiyi. Eğer bu yazıyı okuyorsanız, bundan önceki sayfaları beğendiniz demektir. Diliyorum bu yazı ile düşündükleriniz pekişerek devam eder.

Uranüs Boğa Burcunda, Sabit Burçlar Değişimin Eşiğinde!

Astronomik olarak Uranüs, Güneş sisteminin, Güneş’ten yakınlık sırasına göre yedinci gezegenidir. Çapı açısından, Jüpiter ve Satürn’den sonra üçüncü, kütle açısından bu iki gezegenden ve Neptün’den sonra dördüncü sırada yer alır. Adını Yunan mitolojisindeki gökyüzü tanrısı Oronos’tan almaktadır. Kütlesi, Dünya kütlesinin 15, hacmi ise 64 katıdır ve en az fotojenik gezegendir. Buz Devleri sınıfına girer. Uranüs çok şaşırtıcı bir gezegendir. Halkalardan ve on beş aydan oluşan bir sisteme sahiptir. Dönüş eksenindeki 98 derecelik eğim nedeniyle, yörüngesindeki hareketi diğer gezegenlerden çok farklıdır. Yuvarlana yuvarlana döner.

VATANDAŞ SEÇİMİNİ YAPTI….

Üç  ay  gibi  kısa  bir  sürede  gerçekleşen  seçim  dönemi  yüzde  90’lara  varan  bir katılım  oranıyla  gerçekleşti.. Ve  nihayet  bitti..                                                                                   
 Türkiye  13’üncü  cumhurbaşkanının  ve  27’nci  dönem  milletvekillerini  seçti..                                    
Yani  Türk  halkı  sandığa  giderek  tercihini  kullandı..                 

Bunlar Güzel Günlerin

Bir mucize oldu. Nisan geçip giderken bize bir armağan bıraktı ve oğlumuz doğdu. Dünyada bu zamana kadar kaç tane doğum olduysa doğum hikâyesi de o kadardır. Ama ben bu ay sizinle hamilelik ve doğum hikâyemi değil, bu süreçte karşılaştığım “insanlık halleri”nden bahsedeceğim. 
Hastanede Kadın Doğum servisini gezip anne-babalarla çok görüşmeler yaptım. Zaman zaman onlara tavsiyeler verdim, yakınlarından anneye destek olmaları konusunda ricada bulundum. Bunu o zaman sadece bir psikolog olarak yaptım. Ama bugün bir anne olarak sizinle gözlemlerimi paylaşacağım. Paylaşacağım çünkü bu dünyada hayat sürdükçe, her gün milyonlarca kadın hayatlarının o en paha biçilmez dönemini deneyimlemeye devam edecek. Ve bu deneyimi hayatlarının en sendromlu dönemi ya da en güzel kavuşması olarak hatırlamalarından kendi dahil bütün çevresi de sorumlu bana göre.

DÜNYAYI GÜZELLİK KURTARACAK

Bu sayıdaki köşemi danışanlarından biri olarak kendisini ve başarılarını size anlatmak için Dr. Mustafa Kemal Ataönder’e ayırdım. Sebeplerinden biri kendisinin hatalı medikal estetik işlem ve uygulamalara maruz kalmış kişilere en uygun ve en doğru müdahaleyi yapabilmesi. Bu bazı hekimlerin karşılaşmaktan ve müdahaleden uzak durmak istedikleri bir durum. Hatta kendi hatalı uygulamalarını bile kabullenmek ve düzeltmekten kaçan hekimlerimizi düşünürsek… Dr. Mustafa Ataönder’in güler yüzlülüğü ve hastalarıyla iletişimini de düşünerek, kendisinin Time Kocaeli’de yer almasını istedim. 

Mangal Sefası

Bu kez sıkı durun, canavar gibi geliyorum. Abartmıyorum, gerçeği söylüyorum. Muhteşem bir tarifle huzurlarınızdayım. 

Malum yaz geldi, herkes dışarıda. Ben de buna uygun bir konsept olsun dedim veee ta ta ta taammm! Hamburgeri Nirvana’ya ulaştırıp barbeküde pişirdim. 
Böyle bir şeyi en kral hamburgercide hatta daha iddialı olsun o meşhur etçilerde bile yememişsinizdir. Üstelikte ev yapımı ve sağlıklı. 
Tek sorun hangisinin daha iyi olduğu. Müthiş ekmeği mi? Yoksa köftesi mi? Ya da göze mi hitap ediyor, yoksa mideye mi? 
D şıkkı, hepsi! 

TİYATRONUN EN EĞLENCELİ HALİ

Öyle bir tiyatro oyunu düşünün ki, izlemeye başladığınızda zaman su gibi geçsin, gülmekten karnınız ağrısın, bir anda kendinizi sahnede bulun ve bittiğinde “Bir sonraki ne zaman?” gibi sorular sorun. İçinizden “Böyle bir oyun olamaz” gibi cümleleri duyar gibiyim. Yanıldınız! Türbülans Atölye, Kocaeli’de doğaçlama tiyatroyu devam ettirenlerden ve biraz önce okuduğunuz her şey bu tiyatro ekibinin asıl amacı. 
Oldum olası her hangi bir kuruma bağlı olmadan, kendi yağıyla kavrulan, tırnaklarını kazıya kazıya başarıya ulaşmaya  çalışanları ayakta alkışlamışımdır. Mayıs ayında katıldığım Türbülans Atölye’nin oyununda olduğu gibi... Neden mi? Sanatın toplumda hak ettiği değeri kazanmadığını düşünenlerdenim de ondan. Tüm olumsuzluklara rağmen sanatı sürdürmeye çalışan, sanatla ilgilenene değer veren, alın terini sanat için döken insanlar daima baş tacı olmalı düşüncesindeyim. 

ÇOCUKLUĞUMU GERİ VERİN BANA

Veeee Efendim Tüm İslām Aleminin Ramazan Ayını Kutluyor Hayırlara Vesile Olmasını Diliyorum...

Sizler Haziran sayımızı okurken bir çoğumuz niyetli ve iftar saatini dört gözle bekliyor olacak.

’’11 Ayın Sultanı Ya Şehr-i Ramazan ‘’ 

Bu ay da tüm günahlarımızın affolacağı ve dualarımızın kabul olacağı mukemmel ve sorunsuz bir ay geçirmek için bol bol ibadet edeceğimiz bir ay…

Hoppala Yârim Yaz Geldi, Çarşıya Kiraz Geldi

Yaz geldi, pazar tezgâhları renklenmeye ve iştah açmaya başladı bile. Meyveler yavaş yavaş tezgahlara çıkıyor. Erikle başlayıp çilekle devam eden yol, Mayıs ayında kirazın, Haziran’da vişne ve kayısının da katılmasıyla tam bir cümbüşe döndü. Temmuz bize daha büyük sürprizlerle gelecek; çağla, armut, dut, böğürtlen, kavun, karpuz, şeftali, taze incir derken doğanın tüm renkleri ve tatları soframıza gelecek. 
Genel kanı olarak bol meyve yemek faydalıdır, meyveden zarar gelmez düşüncesi hâkim olsa da biz bunun böyle olmadığını biliyoruz. Her şeyde olduğu gibi meyvenin de çoğu zarar azı karar. Bazı meyveler çok fazla tüketildiğinde sağlık problemlerine yol açabilir. Hiç tüketilmemeleri ise çok daha zararlıdır. Her besin ögesine olduğu gibi meyvelere de belli dönemlerde belli miktarlarda ihtiyacımız var. Benim tavsiyem mevsiminde her meyveden ölçülü tüketmek. 

Aşk Bodrum’da Yaşanıyor Güzelim…

Haziran ayından hepinize bol neşeli ve sıcacık bir “MERHABA”… 
Benim gibi sıcak havaya, maviye, güneşe, denize ve ılık gün batımlarına âşıksanız buraya buyurun; “YAZ RESMEN GELDİ ARKADAŞLAR”
Ofiste kendimi tüm dünyaya kapatmış çalışıyordum. Bilgisayar başından kendimi birazcık kaldırıp mola vermek istediğimde bir de baktım ki o da ne? Alnımdan minik bir ter damlası süzülüyor! Hemen birlikte çalıştığımız eşime döndüm, “Tatil vakti geldi Bahadır! Görüyor musun terlemeye başladık bile.” Bahadır’ın bakışları “Ne isteyeceğimi anlamış ve kaderini kabullenmiş bir adam” bakışıydı. Sevgili eşimden cevap gecikmedi; “Hadi, nereye gitmek istediğine karar ver.”

BABADAN OĞULA NASİHAT...

Analar  günü  yazarız  da,  babalar  günü  sessiz mi  kalırız  yani..                                                           

Yok  öyle  ayrımcılık..                                                                                                                                   

Babanın  hakkı  aynen  ananınki  gibi  ödenmez.. Ve  yeri  asla  doldurulamaz..                                       

Sadece  babalar,  analar  gibi duygularını   dışa  vuramazlar  ve  daha  katı  görünmek  zorunda  hissederler  kendilerini..  

Sohbetin Bahanesi, Birer Türk Kahvesi

Değerli okurlar hepinizi saygıyla selamlarım...
Evinde Türk kahvesi olmayanımız pek yoktur diye düşünüyorum. Misafirimiz geldiğinde ilk sorduğumuz şey “Kahve mi içersiniz yoksa çay mı demleyelim?” olur çoğu zaman. Günlük hayatımıza bu denli yoğun bir şekilde girmiş olan Türk kahvesini bir iki sayfada anlatmak gerçekten zor. Başlı başına bir hikâye TÜRK KAHVESİ. Şiirlere, türkülere, sohbetlere ve birçok muhabbete konu olsa da Türk kahvesinin ayrı bir hikâyesi var.

ROTA SİMİ

Bu yazımda sizlere, çok sık gittiğim küçük ama bir o kadar şirin ve çok farklı bir mimari yapıya sahip olan Simi adasından bahsetmek istiyorum. 
1700’lü yıllarda Yunan adaları içinde en zengin olan adalardan biri olan Simi adasının geçim kaynağı süngercilik ve ağaç tekne yapımı. Şu anda geçim kaynağı tamamen turizm olan Simi’de halen balıkçılık ve süngercilik yapılmaktadır.
Yerleşim kayalık bir zemin üzerinde bulunmaktadır. 

Karadeniz Maceraları Vol. 1

Dikkat bu yazı aşırı keyif içerir!

Öyle ki keyfe keyif katmanın peşine düşüp sıcacık kakaolu kek ve sade Türk kahvesi eşliğinde yazılmıştır.

Dergimizin ilk sayısında yazmıştık aslında; günün birinde arabanın arka koltuğunda yazlıklar ve kışlıklardan oluşan ayrı ayrı valizlerimiz, bagajda çadırımız ve tulumlarımızla çıktık İstanbul’dan yola. Bir yanımız yazın son günlerinde kızgın kumlardan serin sulara atlamak isterken, bir yanımız “yaz seneye de gelir ama bu kafa her zaman bulunmaz” diyerek, yıllardır isteyip cesaret edemediğimiz Karadeniz turunu gerçekleştirmek istiyordu.

ÇOK SİNİRLİSİN

2 haftayı geçmiş olmalı size yazmayalı çünkü buralarda değildim. 
Çok ülke değiştirdim, sanırım 4 gün arayla 4 ülke olmalı ama döndüm çünkü euro ve dolara direnemiyorum, PARAM BİTTİ, ayrıca yoruldum. Her gün 20 km yürümek, saatlerce dolaşmak, uykusuzluk vs derken yoruldum biraz dinleneceğim ve kurun düşmesi için dua edeceğim.
Yazıma giriş yaptığıma göre artık asıl meseleme gelebilirim. Alerjilerim ve hiperaktivite sorunumu artık bizim muhtar bile biliyor fakat bir sorunum daha var benim ki kendisini sever, sayarım. Ne mi?  ‘’ÖFKE’’.

Hazır Mıyız?

Uçak biletlerini alın çünkü tam Edinburgh zamanı...

Her ne kadar kuzeyde olsa da İskoçya’nın etrafından dolaşan Gulf Stream akıntısı, ülkeyi diğer ülkelere nazaran ılıman kılıyor. Bu yüzden yazın gayet güzel bir hava karşılıyor turistleri. Bazen rüzgârlı olsa da bu 40 derece sıcak altında turistik gezi yapmaktan daha iyi oluyor. Çünkü ne zaman biraz sıcak bassa hafiften bir esinti alıyor üzerinizdeki sıcaklığı. 

GÜLER MİSİN AĞLAR MISIN!..

AKP’nin Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip Erdoğan, iyice yaklaşan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi için hazırladığı seçim beyannamesini açıklamış, gördünüz mü?

İnsan ne söyleyeceğini bilemiyor doğrusu. Bu beyanname 16 yıldır iktidarda olan AKP’nin mi yoksa muhalefette olan partilerden birinin mi kestiremiyor.

KULLANIN DA GÖRSÜNLER…

Ülkemizin  kaderinin  değişmesine  imkân  sağlayacağı  düşünülen  seçimlere  çok az  kaldı.  16  gün  sonra,  yani  24  Haziran  2018  Pazar  günü  Türkiye hem  Cumhurbaşkanını hem de  27.  Dönem  Milletvekillerini seçecek. Alışık  olmadığımız  bir  seçim  olacak  anlayacağınız.
 
İnşallah  ülkemiz  ve  vatandaşımız  adına  hayırlı  ve  uğurlu  olur.

Zamanın Gerçek Yüzü

Kendimizi kaptırdığımız yaşam oyununun gerçek yüzünü canımız yandığında veya bir dostumuzun acısından kaynaklanan göz yaşlarını paylaştığımızda görür ya da anlarız.
Bu özel durumların dışında, sürprizleriyle bizi oyalayan ve hayalleriyle ruhumuzu kandıran zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyiz bile.
Belki de böyle olması daha iyi diye düşünebiliriz. Acısı, hüznü bizi kahrederken güzelliklere bir an önce yetişebilmenin telaşı ve o heyecanla beklenen son, belki de bitip giden ömür kavramını hatırlamamamız için biçilmiş kaftandır.

İKİ HABERİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Kaynağı ne olursa olsun, habersiz kaldığınızda kendinizi kör, sağır ya da başka bir engelli olarak düşündüğünüz olur mu?
İnanın hiç farkı yoktur. Ne söylediğimi birazcık düşünün benimle aynı kanıya varacaksınız…
Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı olduğu dönemden, Odatv.com kaynaklı bir habere göz atıyoruz, şöyle diyor;

KRİZ VAR MI?

“Evet var” demeye korkanlardan mısınız?
“Söylersem beni vatan haini ilan ederler” kuşkusunda mısınız?
Belki haklısınız da, birileri bunu mutlaka söylemeli. Söylemeli çünkü gerçekten iyi gitmiyoruz, iyi yönetilmiyoruz…
Cemil Çiçek’i tanırsınız değil mi?

KAVGADA SÖYLENMEZ

Siz bakmayın kimi insanların toplam yüz sözcükle yaşamlarını sürdürdüklerine. Gerçekte Türkçe oldukça zengin bir dildir. Biraz aklı başında, bir parça okuyan insanların dilindeki Türkçede öyle sözcükler vardır ki, ne okkayla tartabilirsiniz, ne metreyle ölçebilirsiniz.
Alın size bir örnek;

ARAŞTIRILSIN MI?

Konu ne olursa olsun, bir şeyin sonucuna erebilmek için önce o konunun enine boyuna araştırılması gerekmez mi?
Eğriliğini, doğruluğunu, kimin ne yaptığını, ne zaman yaptığını ya da yapmadığını, yerini, tarihini bilmek gerekmez mi?
Kâr zarar hesabını, kimin kazanıp kimin kaybettiğini bilmek için kaça alınıp kaça satıldığını, alınıp satılanın ne olduğunu incelemek gerekmez mi?

DOLAR MI DOLMAZ MI?..

Dünyanın jandarması olarak tanımlanan ABD, kendisiyle hiç ilgisi olmayan, en uzak ülkelere bile burnunu sokuyor, savaşlar çıkarıyor, silahlar satıyor, yer altı ve yerüstü zenginliklerini sömürmekte hiç sakınca görmüyor. Dünyanın diğer ülkeleri de ABD’nin bu emperyalist tavrını izliyor, yorumluyor, sonuç olarak da susuyor.

GÖL MANZARALI KARADENİZ MUTFAĞI: MENZARA

Bugün Kırkpınar ve Sapanca Gölü’ne tepeden bakan enfes manzarası ile huzur veren MENZARA Restoran’dayız.
MENZARA, bir aile işletmesi. Adnan Ekşi, eşi Günnur Hanım, çocukları Cem ve Mine işletmenin her detayında beraber çalışıyorlar.
2010 yılında hizmet vermeye başlayan restoran aslında bir gecede karar verilip hayata geçirilen bir proje.
Mekânın arsası aileye aitmiş ve misafirlerini kalabalık gruplar halinde bu muhteşem manzaralı yerde ağırlıyorlarmış. O zamanlarda sadece taş bir fırın ve altında oturulabilen bir çardak mevcutmuş.
Günnur Hanım mutfakta bir harika. (Test ettim onayladım ) Karadenizli olan Günnur Hanım restoranın hemen hemen bütün menüsünü kendi elleriyle hazırlıyor. Tabii kendisi bu kadar marifetli olunca, konukların da yüreklendirmesiyle burayı bir işletmeye çevirmeye karar veriyorlar. 
Ve bir aile girişimi olarak sıvıyorlar kolları, başlıyorlar çalışmaya.
Güzel bir ahşap bina inşa ediyorlar. Bir de bu binadan bağımsız mutfak. Taş fırın zaten yerinde. Daha ne olsun?

YEL KAYADAN NE ALIR.. MEŞE ve KABAK

 ZAMAN  O  ZAMAN.. Yani  birilerinin  başka  birilerine  yapışarak  veya  yaslanarak,  yada  sırtını  dayayarak  kazanma, yükselme, büyüme  zamanı..Bir yerlere  gelme, mevkiler  edinme,  rant  sağlama,  para  kazanma  zamanı.. Sahte  gülücükler  dağıtma, sırt  sıvazlama, el öpüp  baş  okşatma  ve  maskelerle  dolaşma  zamanı..Bakınız,  çevrenizde  onlarca  göreceksiniz..

“TURTA” TADINDA HAYAT

Mayıs ayından hepinize merhaba! Yazın kapımıza dayandığı bu günlerde içim kıpır kıpır. Çünkü ailemiz artık “DÖRT” kişi oldu! Beni tanıyanların; “Nasıl yani?” sorularını duyar gibiyim. Henüz ikinci biyolojik çocuğumu doğurmadım ama ikinci kez “ANNE” oldum ben  “TURTA” hoş geldin hayatımıza! 

ÇOCUKLARLA ÇOCUK OLMAK

Kucak dolusu sevgilerimle sizlere tekrar merhaba demek istiyorum…
Mayıs ayı sayımızda yaza merhaba diyerek tüm güzelliklere kucak açacağımız muhteşem bir yaz diliyorum sizlere…
Sıcaklığını hissetmeye başladığımız Mayıs ayında artık üzerimizdeki ölü topraktan kurtulma zamanının geldiğini düşünüyorum. Çiçekler açıyor, havalar ısınıyor, yazlıklarımızı giymeye başladık bile. Ama en önemlisi artık bazı şeyleri önemsemiyor olmamız...

SEÇİM Mİ GEÇİM Mİ!..

TBMM’de;
“Plan mı pilav mı” tartışmalarının yaşandığı günleri, yılları hatırlayanlarımız vardır. Genç kesimin garibine gidebilir, genç kesim yadırgayabilir ve;
“Hadi canım siz de, plansız ülke mi yönetilirmiş” gibi doğru sorular da sorabilir. Ne ki, gerçekten yaşanmıştır bunlar ve planla pilav tartışılmış, iktidar milletvekillerince de plan değil pilav savunulmuştur.

Dünyanın En Büyük Festivali

Londra’yı hep çok sevmişimdir. Hatta yaşanacak en güzel şehirlerden biri olduğunu yıllarca iddia etmemin yanında New York ya da Paris’i seven arkadaşlarımla uzun uzun tartışmalara girdiğim bile olmuştur. Ama yanılmışım. Çünkü… 

KAMYONCUDAN AL HABERİ

Yaşamını önemli ölçüde kamyonculuk yaparak sürdürme çabasında olan insanların yaşadığı bir bölgede, Artvin’de, Borçka’da doğdum. Doğa koşullarının bunca zor, tehlikelerle dolu olduğu yöre insanını çok iyi tanırım, yürekliliğini, yaratıcılığını, pratik zekâsını çok iyi bilirim. Kimilerinin;
“Kamyon sürücüsü işte, ne olacak ki” demelerinin ötesindedir o insanlar. Otingo’nun tepesinden, Samzore’den, eski tip, güçlü bir fren sistemi olmayan kamyonla tonlarca tomruğu düze indirmek ne demektir bilir misiniz?..

DEĞERLERİMİZİN HEPSİNİ SEVİNÇLE YAŞAMALIYIZ…

Bu gün mübarek ramazan ayının beşinci günü. Tüm İslâm alemine hayır getirmesini dilerim.
Veeee, maneviyatı çok yüksek olan bu önemli kutsal ayın dördüncü günü, Türk ulusu için milli duygularını şaha kaldıran ve Cumhuriyete doğru yol alışımızın temeli 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı. O vatan mücadelesinin ilk adımını oluşturan günleri yüreğinde hisseden herkes bayramı sevinçle kutladı ve yaşadı. 

Zamanı yaşamak için yazmak gerekir

“Zamanı yaşamak için yazmak gerekir. Geriye dönüp baktığımızda bir buket mutlu anıdır bizi canlı tutan. Gezen de okuyan da payını alır bu paylaşımdan” diyerek söze başlamak istedim. 
Kafka’nın romanlarına konu ettiği, Hitler’in bombalatmaya kıyamadığı efsunlu şehir Prag’dayız…
Baharın en dinamiğini yaşamaya başladığımız bu günlerde mini bir geziden artakalanlar...

KADINLAR DAYANIŞMALI

Yalnızca bizim ülkemizde değil, dünyanın birçok ülkesinde, özellikle geri kalmış ülkelerinde kadınların yakındığı şeydir;
“Erkekler bize yol vermiyor!” derler.
Bir yanıyla doğrudur bu söylem. Ne ki, bu eşitsizlikte kadınların hiç mi suçu yoktur?
Erkek egemen toplumlarda fiziksel güç öne çıkmaktadır ve bu da o toplumun kültürel düzeyiyle doğru orantılıdır. 
Olması gereken nedir?

ESPRESSO’NUN SÜTLE BULUŞTUĞU MUHTEŞEM LEZZET CAPPUCCİNO

“Uno kapuço” diyerek yazıma başlıyorum.
Sevgili dostlar bu ay sizlerle yine bir İtalyan klâsiği olan Cappuccino’yu paylaşacağım. Son gittiğim İtalya seyahatinde kafeye gelen bir İtalya’nın baristaya “uno kapuço” diyerek sipariş vermesi çok samimi ve çok İtalyandı. Bu anımı sizlerle paylaşmak istedim.
İtalyanların sabah saatlerinde keyifle içtiği bir kahve olan Cappuccino’nun adı, bir rivayete göre 16. yüzyılda açık kahverengi renkte cübbe giyen Capuchin rahiplerine dayanır. Başka bir rivayete göre de bir Capuchin rahibi olan Marco d’Aviano bu kahveyi icat etmiş ve kahvenin adı Cappuccino olmuştur.

Milli Takım forması giyip birçok şampiyonluk kazanan ÜMMET SUBAŞI: Asla Pes Etmedim!

Sizi biraz tanıyabilir miyiz Ümmet Bey? Kendinizden bahseder misiniz?

Adım Ümmet Subaşı. 1972 doğumluyum, Gaziantepliyim. Uludağ Üniversitesi beden eğitimi öğretmenliği mezunuyum. 35 yıldan beri Kocaeli’de yaşıyorum. 21 yıllık beden eğitimi öğretmeniyim. Şu an Yarımca’da Petkim Ortaokulu’nda çalışıyorum. Evliyim, bir oğlum var ve o da benim sporcum şu an. 

19 MAYIS VE ATATÜRK

Çocuktum, Hopa’da limanın olmadığı yıllardı. Rahmetli babam annemle beni Hopa’ya kadar getirir, motora bindirip açıkta bekleyen gemiye bindirip İstanbul’a yollardı. Oradan İzmit’e gelir, yaz tatilinin önemli bir bölümünü İzmit’teki dedemlerde, dayılarımda geçirirdik.
Bindiğimiz vapur o dönem için lükstü, güvenliydi. Bir yolculuğumuzda, Karadeniz’in dalgalarıyla savrulan vapurumuzun demir kapısına çarpmış, mor bir alınla İzmit’e gelmiştim.

MİSAFİR ODASI…

Merhaba,
Her şeyi biliyorum birçoğumuzdan farklı değilsiniz. Sizin evde de  iki tane yemek takımı var birisi misafir için, 2 tane çatal bıçak takımı var biri misafir için. Salon var mesela, misafir odası denir oraya. Hep kapalı durur misafirler gelince açılır bayramda seyranda. Koltukların üzerinde örtü vardır, güzel danteller vardır tepsilerin içine sarılan vitrinlere örtülen. Misafir için ayrı kolonya vardır. Çocuklar için şeker misafire çikolata vardır. Günlük nevresim vardır, misafir için ayrıdır. Yemekte en büyük parça misafire, en yumuşak ekmek onlara, baş köşe misafire…

BAHARIN GÜLLERİ AÇTI…

Sevgili Time Kocaeli okurlarıma bu sayımızda iç açan ve insanı yaşama bağlayan bir yazı yazmak düşüncesi içindeydim... Camımın önündeki masamda bilgisayarımı açmış düşünürken, dışarıdan gelen çocuk sesleri ve karşımdaki küçük bahçede açan çiçeklerin renk cümbüşü içimi ısıtıverdi. Birden baharın pozitif enerjisini hissettim bedenimde.

OKYANUSTAKİ CENNET

Zanzibar’da rüyamda düşlediğim yerleri görmenin heyecanı ile uyandığımda gün yeni ağarmıştı. Yağmur ve rüzgâr eşlik ediyordu güneşin yükselişine. Otelin terasına kahvaltı için çıktığımızda manzara şahaneydi. Şık bir açık büfede omlet, pankek ve tropikal meyveler dışında bir şey yoktu. Şef bizim için omlet hazırlarken, elimde boş tabakla tavukların varlığına bir şükür edişim vardı ki! Çocukları düşünerek yanımıza çikolatalı fındık kreması almayı akıl etmiştik de kendimiz için kahvaltılık götürmeyi düşünememiştik. “Yahu insan bir hafta zeytin peynir yemezse ne olur” demeyin, yanınıza giderken bir şeyler alın. Yoksa benim gibi el memleketlerinde rüyanızda zeytin görür, memleketteki açık büfe kahvaltıları hayal edersiniz.

NEYE NİYET NEYE KISMET

Ankara’dayız, hava güzel. ODTÜ’de okuyan kızıma geldik, bizi gezdiriyor.

"Sizi bir yere götüreceğim, limonlu keki müthiş, çok meşhur" dedi. Yemek olur da biz hiç yok der miyiz, tabii ki demeyiz; demedik de zaten.

Burası Ümitköy’de küçük, sevimli, butik tarzı bir kafe. Adı Turta.

DÜNYANIN ATATÜRK'LE İLGİLİ SÖYLEDİĞİ SÖZLER

UNESCO’nun Atatürk tanımı;
“Atatürk, uluslar arası anlayış, iş birliği, barış yolunda çaba göstermiş üstün kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, yaşamı boyunca insanlar arasında renk, dil, din, ırk ayrımı gözetmeyen, eşi olmayan devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusudur.”

HIDIRELLEZ VE GÜL AĞACI

5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan akşam Hıdırellez etkinlikleri başlar. Bu sene de birçok etkinlik hazırlandı. Ancak havanın yağmurlu olması nedeniyle belli yerlerde bu heyecan ve eğlenceler istendiği gibi olamadı. Hıdırellez kendimizi bildik bileli yapılmasına rağmen arkadaşların konuşmalarından tam anlamıyla ne olduğunun bilinmediğini anladım. Daha önce bir kaç kez yazmıştım. Fakat konuşulanları duyduktan sonra bir daha yazmaya karar verdim. Çünkü bizim kültürümüzün olmazsa olmazlarından bu. 

KREDİ DERECELENDİRME (RATING) KURULUŞLARI ASLINDA NEYİ ÖLÇÜYOR? (I)

Sevgili okurlar,

Bugünden itibaren 3 yazı dizisi şeklinde kredi derecelendirme kuruluşlarına, notların anlamlarına ve kredi derecelendirme kuruluşlarının aslında neyi ölçtüklerine değineceğim. Konu önemli, zira bu notlar Türkiye’nin ekonomik itibarını etkileyen ve aynı zamanda Türkiye ekonomisinin görünümünü, uluslararası yatırımcılara, piyasalara gösteren notlar. Bu notlar aynı zamanda Türkiye’ye yapılacak yatırımları da etkileyebilecek düzeyde. 

SEÇİME GİDERKEN TÜRKİYE VE İZMİT

On iki yıldır tek başına iktidar olan, karışanı olmayan AKP iktidarı, 2019’da yapılması gereken seçimleri öne aldı. Öne almak da ne söz, “erken seçim” bile denmeyecek biçimde, “baskın seçim” kurnazlığına gitti. Kamuoyunda, piyasalarda konuşulanları bir biçimde de doğrulamış oldu.
Ne idi kamuoyunda konuşulanlar!

Antik İzmit Kenti, Seyyahların Deyimiyle “Kralların ve İmparatorların Kenti”

“Nicomedia çarpıcı ve muhteşemdir. Orada her şey bol olarak bulunur. Bir kamu binası ile cennetten gelen kutsal bir ateşle yandığı söylenen ve daha sonra Constantinus tarafından restore edilen eski bir hükümet binasına (Basilika) sahiptir. Aynı zamanda bir de Sirk (Hipodrom) vardır.” (“Expositio totius mungi et gentium” adlı antik kaynaktaki anlatım, MS 4’üncü yüzyıl)

Aşk şehri, aşıklar şehri PARİS…

14 Şubat Paris…
Ben tutturdum 14 Şubat Sevgililer Gününde Paris’te olacağım diye, üstelik tek başıma. Peki neden?
Paris tarihi ve turistik açıdan oldukça yoğun ve doyurucu bir şehir. Görülmesi gereken en az 30 nokta var fakat tüm dünyaca bilinen bir gerçek var ki “Paris romantik bir şehirdir.” Eee madem öyle gidelim bakalım 14 Şubat’ta.

Konum Attık, Hadi Gelin

Baharın iyiden iyiye kendini gösterdiği bu ayda bizim gibi doğaseverlerin yerinde duramayacağını çok iyi biliyoruz. Aylardır kapalı mekânlarda sıkışıp kaldıktan sonra vücut, o sahildeki iyot kokusuna, deniz kumunun tozuna ya da yayladaki huzura kendini atmak istiyor. Düşünsenize, iki günlük hafta sonu molasında, deniz kenarında sessiz sakin kitabınızı okurken, sıcak bastığında yeni yeni ısınan denize girdiğinizi... Ya da gecesinde büyük bir ateş yakarak sohbetler ettiğiniz bahar kampını... 

Time Kocaeli çok sevildi, şimdi daha fazla üretme zamanı...

Nisan ayında harika bir tanıtım gecesiyle okurlarımızla buluştuk.
Yazın resmen geldiği sıcacık bir günde kentin birçok tanınmış siması Time Kocaeli için İzmit Yelken Kulübü’ndeydi. 
Herkesin birbiriyle muhabbet ettiği, orada bulunmaktan keyif aldığı çok güzel bir organizasyon oldu.
Türkiye’nin tek kadın akordiyon sanatçısı Özge Metin, sesi ve yaptığı müzikle herkesin beğenisini kazandı.

SEÇİMLER

Gördüğüm kaçıncı seçimdir hatırlamıyorum. Mahalle muhtarlığı, belediye başkanlığı, milletvekilliği, cumhurbaşkanlığı derken, topladığımda sayısı nereleri buldu bilemiyorum. İhtilallar, darbeler, darbe girişimleri de az değil yani.

Her biri ayrı bir deneyim olmuş bana. Doğrudan girdiğim yani aday olduğum seçimler de var elbette. Kazandıklarım var, kaybettiklerim var ki, bunlar da deneyimlerimi pekiştirmiş.

Ben Şimdi Ressam mı Oldum

Bir yer düşünün; içeri adım attığınız an kendinizi farklı bir dünyadaymış gibi hayal ediyorsunuz.. Saatlerce mekândan ayrılmak istemiyorsunuz; üstüne üstlük oradan ayrılırken kendinizi bir sanatçı gibi hissediyorsunuz. 
“Canım benim eserim, biraz önce yaptım.” “Ah evet, ben yaptım, hiçbir destek almadan hem de. Evet, çok yetenekliyim” gibi usta bir sanatçı edası takınıp, kurduğum cümlelerle dolanıp duruyorum kalabalığın içerisinde. Aman eserime bir şey olmasın, kimse bana çarpmasın, boyası bozulmasın diye zırhla örülü bir duvar eşliğinde hızlı adımlarla yürüyorum. Belki her gün yaşadığım, rutin bir olay değil bu ama bir gün de olsa kendimi ressam gibi hissettiğim bir mekândan, Studio Masterpiece’ten bahsedeceğim size.

STRES ATMAK MI İSTİYORSUNUZ? O ZAMAN GİDECEĞİNİZ YER STUDIO MASTERPIECE.

Öncelikle yazıma, haftanın ilk günü ulusça idrak ettiğimiz “ 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” her Türk vatandaşına Ata’mızın yolundan yürümenin gurur ve inancının ne denli değerli olduğunu hatırlatarak, ilelebet özgürlük mutluluğunu kaybetmemeleri dilekleriyle ve bayramınızı kutlayarak başlamak istiyorum.

ÇOCUKLARIMIZ VE BİZ

Mustafa Kemal Atatürk;

“Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden rahat yaşamak isteyen toplumlar önce onurlarını, sonra özgürlüklerini, daha sonra bağımsızlık ve geleceklerini kaybederler.” demiş. Bu söylemin tek bir sözcüğüne bile karşı çıkmak olası değil.

KOCAELİ İÇİN NE DÜŞÜNÜYORLAR

“93 muhaciri” olarak tanımladıklarımızın bir şey düşünecek durumları yoktu kuşkusuz. Savaştan kaçtılar ve doğup büyüdükleri yerlerin iklim koşullarına benzer bir yer bulduklarında oraya yerleştiler ki; Samanlı Dağları’nın etekleri ile özellikle Artvin yöresinin iklim koşulları çok benzeşir birbirine…

LOCALE ANESTESİ!

Ne demiştik? Görevimiz keyif!
Keyfimizin peşine düştüysek eğer iliklerimize kadar tüm vücudumuzun bundan nasibini alması gerekir.
Tarafınızdan da anlaşıldığı üzere, en başta da midemizin :)
Merve’nin yaklaşık bir ay kadar önce keşfedip, gidelim gidelim diye başımın etini yediği ve sonunda geçtiğimiz hafta sonu fırsat bulup gittiğimiz “Pizza Locale” tahminimizin de ötesindeymiş.

TESADÜF MÜ

Merhaba, ben Kübra Özçelik. 1985 yılında Erzincan’da doğdum. İlköğretim ve lise öğrenimimi hiçbir zaman kopamadığım güzelim beldemiz Değirmendere’de tamamladım. Hayallerimdeki meslek  her ne kadar İç Mimarlık olsa da ailemin psikolojik baskısıyla Maltepe Üniversitesi Hukuk Fakültesini 2008 yılında  bitirmiş oldum. Meslek hayatıma Kocaeli Barosu’na kayıtlı serbest avukatlık yaparak devam ediyorum. Özel hayata dair  bir şey yazmam gerekirse kısaca evli ve iki çocuk annesiyim :) 

GELECEĞİNİZİ DÜŞÜNMELİSİNİZ!

Genç bir insansınız, evinizde bir karınız, bir de çocuğunuz var ve asgari ücretle bir yerlerde iş bulma şansını yakalamışsınız!
Çabanız ne olur?
Önce eve ekmek götürmek, sonra biraz daha fazlasını; peynir, süt, sebze, meyve götürmek. Arada bir dışarıda yemek yemek, karınıza bir giysi, çocuğunuza bir oyuncak almak. Fazlasını söylemiyorum, hayal kurmanın sınırı yok çünkü.

Madrid

İspanya’nın başkenti Madrid’in tarihi ve turistik önemi hakkında sayfalarca yazabilirim ama yazmayacağım…
Bir şehir düşünün, 4 mevsim gidilir mi? Gidilir.
Bir şehir hiç durmaz mı, yorulmaz mı, yormaz mı? Yormaz. Bu şehir doyuruyor insanı; gözümü, karnımı, ruhumu doyuruyor.

Yeryüzünde Cennetten Bir Köşe: KIYI

Merhaba Sevgili Time Kocaeli okuyucuları, 20 yılı aşkın kurumsal hayattan sonra, Sapanca’da inzivaya çekilmişken sevgili Tolga Tamer tarafından köşemden alınıp sizlerle buluşmak üzere bu sayfalara getirildim.  Açıkçası bu durumdan rahatsız olduğumu söyleyemeyeceğim. Bu yeni oluşumun parçası olmaktan çok keyif alıyorum. Sizlerin de bu yepyeni heyecanı ve keyfi bizlerle paylaşıyor olmanızdan dolayı çok teşekkürler.

Sanat Galerisi ve Sergi Nasıl Gezilir

Nasıl anlatsam, nereden başlasam bilemiyorum. Küçücük bir yerde doğup büyüyen, birçok kişinin öncelikle cinsiyetinden sonra da naifliğinden bir şeyler başaramayacağına inandığı ama şu anda birçok işin altından kendi başına gururla ve başarıyla kalkan biri ile karşı karşıyasınız. Kendimi övmek değil amacım, sadece örnek olmak ve farkındalık yaratmak için geldim buraya... Kendimi bildim bileli içimde büyütmeye çalıştığım sanat aşkımı; bir gün bir platformda sevdiklerimle tanıştırmak, yeni okuyucularımla tanışmak ve bu sayede sanat ile her kalbe dokunmak için buradayım. Yayına girdiğinde elinize alacağınız Time Kocaeli’de hep birlikte sanatsal projelerimden, kültür sanat etkinliklerinden, yerli ve ulusal sanatçılardan, sanat akımlarından bahsedip sergi salonlarını gezecek, konserlerde en önde şarkı söyleyecek, tiyatro oyunlarını kurallarına göre izleyeceğiz. Önerilerinizle şehrin sanatına dokunacak, eksikleri tamamlayacak,var olanların güzelliğini hep birlikte sevdiklerimizle paylaşacağız.