SANATA DOYACAĞINIZ MEKÂN: İSTANBUL MODERN

Türkiye’ nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern, Asmalımescit Mahallesi Meşrutiyet Caddesi, No:99 Beyoğlu’ ndaki geçici mekânında sanatseverlere kapılarını açtı. Eski Union Française binasında açılan müze, dünyaca ünlü heykel sanatçısı Anthony Cragg' in "İnsan Doğası" adlı heykel sergisiyle ziyaretçileriyle buluştu. Müze, Şimdinin Peşinde ve Bakış Açıları adlı koleksiyon sergilerine de ev sahipliği yapıyor. Heykelden videoya, fotoğraftan enstalasyona; sanatın çeşitli dallarına ilgisi olan herkese hitap edecek sanat işleriyle İstanbul Modern, geçici mekânında ziyaretçilerini yine sanata doyuracak. Her üç sergiyi de 11 Kasım 2018 tarihine kadar ziyaret edebilirsiniz. 

RETRO BİR BAŞKENT: BELGRAD

“Eyvah” dedi, “Seni dinlemeliydim!” 

İlk defa gittiğimiz bir ülkede, gecenin bir yarısı elimizde harita olmadan, cep telefonlarımızın şarjı bitik bir halde 50 cclik bir scooter ile kaybolduğumuz ormanda karşımıza çıkan taksiden bizi merkezi bir yerlere götürmesini istedik. İsteğimizi kabul etti, kabul etti etmesine ama gaza basış o basış... 50 cclik scooter ile sıkıyorsa o taksiye yetiş. Son hız gaza basıyoruz ama yine de taksiyi gözden kaybediyoruz... Bütün umutlarımız da böylece yerle bir oluyor. İşte o anda Aslı’ nın ağzından çıkan sözler bunlar... “Eyvah, seni dinlemeliydim! 50 c’lik yerine 200 cclik scooter kiralamalıydık.”

EKTUR ile Safranbolu-Amasra Gezisi

İlimizin güçlü firmalarından Ekcan Grup, bünyesinde birçok faaliyet alanı barındırıyor ve bunlardan biri de turizm. Firmanın Bodrum’da bulunan “ultra her şey dahil” konseptindeki oteli “Kefaluka Resort”, Türkiye’nin sayılı tesislerinden biri haline gelince firma bünyesinde bir Turizm Acentesi açılması kaçınılmaz oldu. EKTUR, tam da bu sebeple 2009 yılından bu yana, %100 yerli sermaye ile varlığını sürdürüyor. Acenteliği bulunan EKTUR hem otel için rezervasyon yapıyor hem de ülke genelinde birçok kültür gezisi düzenliyor. 
Time Kocaeli’nin de konuk olduğu bu keyifli ve unutulmaz anılarla dolu gezilerden biri de geçtiğimiz ay Safranbolu ve Amasra’ya oldu.

AND YURTDIŞI TURNESİNİ ÖDÜLLE TAÇLANDIRDI

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği(AND) Sırbistan’ın Niş ve Slovakya’nın Kosice kentlerinde katıldığı etkinlikleri ödülle noktaladı.

AND’nin ilk durağı, Niş Belediyesi'nin davetlisi olarak 1-4 Haziran tarihlerinde Sırbistan’ın Niş kentinde düzenlenen “Nis City Festivities” etkinlikleri oldu. AND Başkanı Akın Ülkü Sevinç, AND YK üyeleri Abdullah Coştu ve Mehmet Kızılay ile birlikte Niş Belediye Başkanı Darko Bulotavic'i makamında ziyaret etti. Ziyarette derneğin 8 yıldır uluslararası koordinasyonunu yürüttüğü Art Carnuntum projesinin kilometre taşlarını gösteren “Dünya Tarihi İçin Önemli Yerler | Great Place World History” sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergi açılışının ardından, Art Carnuntum Vakfı Başkanı Prof Dr Piero Bordin'in direktörlüğünü yaptığı, Kasım ayında Viyana’da düzenlenecek “Uluslararası Art Carnuntum Symphosium 2018” projesinin etkinlik ve içerik önerilerinin görüşüldüğü toplantıya katıldı.

Kitap Pastası: KİTAP KOKUSU SİZİ ÇAĞIRIYOR

Başlık bir yiyecek reklâmını çağrıştırıyorsa, doğru yoldayım demektir. Ama bu sefer mideyi değil, kalbi, beyni ve geleceğimizi doyuracak bir yazı ile karşınızdayım. Kalp, beyin, gelecek derken eminim birçoğunuzla aynı şeyi düşünüyoruzdur. Bunu sağlayabilecek tek şey okumak, okumak ve yine okumak! 

Kader Aktü Sanat Atölyesi çalışmalarına devam ediyor

2006 yılında İzmit'in şehir merkezinde çeşit çeşit boya ve aksesuarlarla zenginleştirilmiş bahçeli bir daireyi kendine mesken edinen Kader Aktü, bu işe gönül verip kıymet bilenleri keyifle ağırlayan butik bir atölye kurdu.

Eğitim modelini oluştururken aldığı “Yaşam Koçluğu ve NLP” eğitimlerine paralel “Eğitici Eğitimleri” ile güçlendirdiği atölye programları Kader Aktü Sanat Atölyesi’nin temelini oluşturdu.

İzmek’lerde Yıl Sonu Heyecanı Devam Ediyor

Kısa adı İZMEK olan İzmit Meslek Edindirme Kurslarında yıl sonu heyecanı yaşanıyor. İzmit Belediyesi’nin Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğindeki İZMEK’in Ekim ayında  başlayan kurslarını bitirenlere düzenlenen törenlerle belgeleri verilirken, kursiyerler de el emeği göz nuru ürünlerini sergiliyorlar. 

İZMEK’LERDE YIL SONU HEYECANI

Kısa adı İZMEK olan İzmit Meslek Edindirme Kurslarında yıl sonu heyecanı yaşanıyor. Ekim ayında başlayan İZMEK kurslarını bitirenlere düzenlenen törenlerle belgeleri verilirken kursiyerler de el emeği gözü nuru ürünlerini sergiliyorlar. 
 

BURADA HERKESİN BİR BAŞYAPITI OLACAK: STUDIO MASTERPIECE

Şehrimize sanat geldi!
Böyle bir başlık yazınca nereden bahsettiğimizi merak ettiğinize eminiz. Studio Masterpiece’ten bahsediyoruz. Resim, heykel, string art workshoplarından tutun, aylık kurslara kadar sanatla iç içe olacağınız bir mekân arıyorsanız, bu yazı sizin için. Alın elinize kahvenizi, uzanın bir köşeye, sanat dolu röportajımızın tadını çıkarın...
Bu yazımızda sanat aşıkları için muhteşem bir mekâna konuk olduk. 5 ay önce şehrimize gelen, içeri adım attığınız an sanatı iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Studio Masterpiece kapılarını Time Kocaeli’ye açtı. 

10'uncu Kocaeli Kitap Fuarı başladı

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi'nce bu yılki teması 'Çocuk Edebiyatı' olarak belirlenen 10'uncu Kocaeli Kitap Fuarı törenle açıldı. 5-13 Mayıs tarihleri arasında açık olacak fuarda, 470 yayınevi stant açarken, 650'den fazla söyleşi, panel ve imza etkinliği yapılacağı bildirildi.

AMRA Kafkas Halk Dansları Topluluğu Sezon Finalini Gerçekleştirdi

Kocaeli’nin en büyük dans ekipleri arasında bulunan, başta Avrupa olmak üzere dünyanın çeşitli ülkelerinde gösteriler yaparak hem Türkiye’nin hem de Kocaeli’nin adını sıkça duyuran, sanat yönetmenliğini aynı zamanda topluluğun kurucusu olan İlker Yar’ın yaptığı Amra Kafkas Halk Dansları Topluluğu, bütün yılın çalışmalarını seyirci ile buluşturdu.

Fikri Işık'tan çocuklara: Sizlere huzur, barış dolu bir dünya bırakamıyoruz

BAŞBAKAN Yardımcısı Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği 23 Nisan Uluslararası Çocuk ve Bilim Festivali'nde çocuklara seslenerek, "Bizler maalesef sizlere huzur dolu, barış dolu, kardeşliğin egemen olduğu bir dünyayı bırakamıyoruz. Ama saflığın, güzelliğin sembolü olan siz çocuklar inanıyorum ki sizden sonraki çocuklara çok daha huzur dolu, çok daha güzelliklerle dolu, çok daha barış ve kardeşlik dolu dünyayı bırakacaksınız" dedi.

İzmit’te Uluslararası Altın Pişmaniye Festivali Olsun

İzmit Belediyesi ve Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği işbirliğinde bu sene 4. sü düzenlenen Ulusal Kısa Film Günleri Ödül Töreni 41 Burda AVM’de gerçekleşti.  İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan ve dernek başkanı Akın Ülkü Sevinç’in ev sahipliğinde gerçekleşen ödül törende “Kapan” filmindeki rolleriyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü Hatice Aslan ve Irmak Ünal’a, “Tütün” filmindeki rolüyle “En İyi Erkek Oyuncu” ödülü Turgay Tanülkü’ye, “Art Nicomedia Özel Ödülü” ise İzmitli oyuncu Engin Benli’ye verildi.

7 YILDIZLI KENT FOTOĞRAF YARIŞMASI SONUÇLANDI

Başiskele Belediyesi tarafından 5 incisi düzenlenen Yedi Yıldızlı Kent Fotoğraf Yarışması sona erdi. Yarışmaya toplam 121 kişi 761 adet fotoğrafla başvurdu. Her katılımcının en fazla 7 eserle katılabildiği yarışmada “En iyi Haber” kategorisiyle gazetecilerden de fotoğraflar alındı. 30 Mart 2018 mesai bitimine kadar alınan başvurular sonunda jüri üyeleri 09 Nisan 2018 tarihinde Başiskele Belediyesi Ana Hizmet Binası’nda bir araya gelerek değerlendirmelerini sonuçlandırdı.

Kader Aktü Sanat Atölyesi öğrencileri

"Bizimle Üret, Paylaş ve Mutlu Ol." mottosuyla yola çıkılan atölye çalışmaları son sürat devam ediyor.
17 Nisan 2018 Salı günü 18:30'da Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi'nde sergilenecek olan eserler atölyedeki tüm öğrencileri, ailelerini ve sanatseverleri bir araya getirecek.

Emekli Öğretmenden Sergi

İzmitli emekli öğretmen Yıldız Uygur 2. kişisel resim sergisini açtı. Belediye Sanat Galerisi’ndeki serginin açılışına İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan da katıldı. Dört gün boyunca açık olacak sergide emekli öğretmen Yıldız Uygur’un 42 yağlı boya ve pastel çalışması yer alıyor.

BALAT ve MANGALDA KURUFASÜLYE

Geçtiğimiz hafta içi bir akşamüstü Balat’taydım. Son zamanlarda iyice popüler olan Balat semtinde sokakları dolaştık. 

Bir kaç sene önce Karaköy’ün başına gelen şimdi yavaş yavaş Balat’ın başına geliyor. 

Bir zamanlar Rumların ve Yahudilerin oturduğu Haliç kenarındaki bu güzel semtte uzun yıllarca terk edilmişlik havası esmişti.

Her ne kadar canlanmaya devam etse ve trend semt olma yolunda adımlar atsa da Balat sokakları hâlâ biraz tedirgin edici ve varoş.

Sokaklardaki tarih, ve gizemli atmosfer  hemen kendini hissettiriyor.