Kanser, Sen Bize Ne Yaptın?

Çağımızda kanseri bilmeyen ve yakınında yada uzağında yaşamayan insan kalmadı maalesef. Gelin görün ki bu illet tam içinde olmadan anlaşılamıyor.Elbette kimsenin amansız bir hastalığa yakalanmasını dilediğim anlamına gelmiyor bu serzenişim.

Akşamın Olduğu Yerde Bekle Diyorsun, Gelmiyorsun

 İşte, içinde onlarca özelliğin ve güzelliğin saklı olduğu Haziran ayını da ardımızda bırakarak güneşin özgürlüğünü en şiddetli hissettireceği Temmuz ayına hoş geldin dedik. Haziran. Ah güzelim Haziran. Tüm tabiat da dahil canlı ne varsa coşturan, heyecanlandıran canım Haziran. Aşk ayı, mutluluk ayı, özgürlük ve kavuşma ayı Haziran. 

Bir Kendini Buluş Hikayesi: YARALI

Genç yazar Sümeyye Yılmazlar geçtiğimiz yıl yayınladığı Yaralı isimli kitabıyla edebiyat dünyasına başarılı bir giriş yaptı. Genç bir kadının kendini buluş hikayesin, konu edinen Yılmazlar, Time Kocaeli Dergisi Kartepe özel sayısı için yazarlık serüvenini ve kitabı Yaralı’yı anlattı.

 

Rock Müziğin Güzel Adamları: KURTALAN EKSPRES

Bu yazımda Barış Manço’nun memlekete miras bıraktığı, Rock müziğin efsane grubu Kurtalan Ekspres’i konuk ediyorum. Kocaeli’ye konser için gelen ve aramızda 10 seneyi aşkın bir ağabey kardeş ilişkisi bulunan Kurtalan Ekspres'in bas gitaristi Ahmet Güvenç ve klavyecisi Bülent Güven ile kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Time Kocaeli Kapaklarının Ve Lezzetli Karelerin Mimarı: Emre Canbulat

 Şu anda elinizde tuttuğunuz Time Kocaeli Dergisi’nin görünmez bir kahramanından bahsedeceğim sizlere. Her ay bu dergiyi elinize aldığınızda, baktığınız şahane kapaklarımızın gizli kahramanı Emre Canbulat’tan söz ediyorum. Yaptığı işlere attığı imza, kendini bu kentte öylesine gösteriyor ki onun fotoğrafları sanki dergi sayfalarına sığmıyor ve kâğıtta can buluyor.

 

Fantezi Müziğin Kralı Hakan Altun

Merhaba Sevgili Time Kocaeli okurları.  Bu aydan itibaren Time Müzik isimli köşem ile sizleri müziğin başarılı ve efsane isimleriyle buluşturacağım. Adım Ensar Gerçek. Kısaca kendimi müziği seven, genlerinde müziği taşıyan ve müziğin bir hayat tarzı olduğuna inanan biri olarak tarif etmek yeterli olacaktır sanıyorum.  

 

Duruşuyla Tanınan Bir İzmit Aşığı: Hüseyin Erol

İzmit. Birçok insanın sevdası, tutkusu, aşkı… Bu aşk uğruna çok mücadeleler verilmiş. Elinden alınan birçok manevi değeri için yanıp yakınılmış. Ancak güçlü tarihi ve eşsiz doğa güzellikleriyle göz dolduran bu şehrin kanayan yarasının acısı dindirilememiş. Zaman zaman birileri cesurca ve beklentisizce çıkmış ortaya. Onun mavisine, yeşiline, kültürüne ve bütünlüğüne zarar vermek isteyenlerin arzularına dur demek için. Ve sarmış kollarıyla İzmit’i. Şahsi çıkarları uğruna canını yakanlara karşı korumak için.

 

Neşe Dağıtan Adam: Erhan Demiray

Yazın başlangıcı Haziran ayından herkese merhaba.


Bundan böyle her ay “Portre” isimli köşem ile karşınızda olacağım. Köşemin detaylarına geçmeden evvel kısaca kendimi anlatmak istiyorum. 2018 yılında Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldum. Öncesinde 1 buçuk yıl kadar birkaç yerel gazete, televizyon ve dergide muhabirlik yapmamın ardından 2 yıl kadar ulusal bir haber ajansında muhabirlik yaptım. Şimdi ise Time Kocaeli Dergisi’nin yazı işleri ve editöryal süreçlerinden sorumlu olarak sevdiğim mesleğime devam ediyorum.

 

Düğün Pastası

 Dünyada veya ülkemizde ne tür gelişme ya da kriz olursa olsun,  istediği kadar cadı kazanı gibi kaynasın, siyasiler birbirine girsin, seçim kampanyaları tekrar tekrar birbirleriyle yarışsın, kavgalar,  direnişler, inatlaşmalar aynı hızla sürüp gitsin. Ne olursa olsun,  asla değişmeyen olgular var hayatımızda. Yani her şeye rağmen normal hayat kendi öz akışıyla devam ederek gider.

Kanser Savaşçılarının Babası: PROF. DR. ZAFER UTKAN

Öyle insanlar vardır ki aramızda, onlardan bilgi almaya doyamazsınız. Yapılan televizyon programları, söyleşiler, röportajlar, konferanslar yetmez adeta. Çünkü bu değerli kişiler insan sağlığının duayeni, hastalıklarınsa korkulu rüyası olmayı başarmışlardır. Bu arada kendilerine başvurarak dertlerine çare arayan hastaların anası, babası… Hasta yakınlarınınsa tek umudu olarak kutsi bir görev de üstlenmişlerdir. Kolay mıdır yaptıkları iş acaba? Ne çare ki hiç kimsenin düşünemeyeceği kadar zor ve risklidir. Ancak tüm zorlukları ve olumsuzlukları umursamadan hastalıklarla savaşan bu cesur yürekler can kurtarmak adına kendi yaşamlarından ödün veriyor, mutluluk saçmaya canla başla uğraşıyorlar. İşte Kocaeli Üniversitesi (KOÜ)  Tıp Fakültesi Dekanı Ve Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Utkan Hocam…

Ülkemize, Avrupa’nın En İyi Türk Şiiri Ödülü’nü Kazandıran Şair… DENİZ İNAN

Sanatı her zaman hayatının içinde tutmuş, okumaktan ve yazmaktan hiçbir zaman vazgeçmemiş, çok güçlü bir kadın var bugün karşımızda. Hem kendine olan güveniyle gençlerin arkasında durmuş, yeri geldiğinde onlarla birlikte şiir okumuş, yeri geldiğinde sahneyi onlara devretmiş bir kadın kendisi. Umut olmak istiyor bu şehre, faydalı olmak istiyor her şeyden önce. Hayatının her anında, hem çocuklarına çok iyi bir anne olmaya, okumaya ve aynı zamanda yazmaya devam ediyor. Küçüklüğünde çok zor bir hayat yaşadığını belirten şairimiz, yazarak kendini bulduğunu söylüyor. Kendisi hem ülkemiz hem de şehrimiz adına bizi gururlandıracak başarılara da imzasını atmış ve bu başarılar yazmak adına onu daha da güçlendirmiş. Biz de kendisinden çok etkilendiğimizi eklemek istiyoruz. Enerji bu kadar yüksek bir insanı yakından tanıma fırsatı bulduğumuz için çok mutluyuz. Dilerseniz Deniz Hanım’ı tanımaya başlayalım...

Ahşap Zeka Oyunları Muni Toys

Muni Toys, doğal oyuncak ürünleriyle çocukların zeka gelişimine, stresten uzak kalmalarına ve rahatlatıcı zaman geçirmelerine  vesile oluyor. Günümüzdeki dijital bağımlılıktan çocukları kurtarmayı hedefliyor. 3 yaş üstü için uygun olan bu oyuncaklar sayesinde çocuklar, sosyalleşiyor ve iletişim becerileri artıyor. Muni Toys doğal ahşap ürünleriyle ilgili Uluç Beyle gerçekleştirdiğimiz röportajımızı keyifle okumanızı dileriz…

Gülümse, Ne Olur Gülümse…

Sevgili Time Kocaeli okurları, merhaba… Yazıma sizlere bir soru sorarak başlamak istiyorum. Hiçbirimizin farkına dahi varmadan gelip,  geçen ve ancak bir noktaya geldiğimizde uykudan uyanırcasına fark ettiğimiz, hatta şaşırdığımız zamanın hızına akıl erdirebiliyor musunuz?                       

Ben bu hızı bazen kafama takar, derin derin düşünürüm…        

Bahar Ekinoksu Neler Getiriyor?

Batı astrolojisi, mevsimsel anlamda bir astroloji olduğundan, özellikle Koç burcu 0 derecesini başlangıç olarak kabul ettiği için ilkbahar ekinoksunun bu burçta özel bir yeri vardır. Eski astrologlar, koç burcu 0 derece, giriş derecesini baz alarak harita çıkartırlardı. Dünya astrolojisi içinde, ingress haritaların önemli bir yeri vardır. Öncü burçların 0 dereceleri esas alınarak, 3 aylık giriş haritaları çıkartılır ve 3 aylık öngörü yayınlanırdı.

Dünya’daki En Zalim Yere Yolculuk;Danakil Çöküntüsü Ve Erta Ale Volkanı

2 yıl süren ikna çabalarımdan sonra eşimin kabul etmesi ile National Geographic tarafından "Dünya’daki en zalim yer" olarak nitelendirilen Etiyopya’daki Danakil Çöküntüsü ve Dünya’nın Cehenneme Açılan Kapısı Erta Ale volkanına gidebilme imkanını yakaladım. Ölmeden önce yapılacaklar listemin ikinci sırasında yer alan bu hayalimi daha önce gerçekleştiren arkadaşlarımdan zorlu, tehlikeli ve bir o kadar da muhteşem olduğunu dinlemiştim. Eşimin gitmemizi istememesinin elbette haklı nedenleri vardı. Eritre ile Etiyopya sınırında olan bu yer hem çok zorlu bir coğrafyaya sahip hem de çok tehlikeliydi. Yıllar içerisinde kimliği belirsiz kişilerce öldürülen turistleri duyduğumda kaderci olan yaklaşımım sayesinde bu hayalimden vazgeçmemiştim.

Mart Ayında Ağımıza Takılanlar

Samsung’tan Katlanabilir Telefon

Samsung şubat ayı ortasında düzenlediği etkinlikle Galaxy serisinin yeni üyelerini, S10 ailesini görücüye çıkardı. En çok ilgi çeken ürün ise katlanabilir ekrana sahip Galaxy Fold oldu. Kapalı haliyle 4.58 inç, açık haliyle 7.3 inç olan model, tek cihazdan hem telefon, hem tablet tecrübesi sunuyor. 1.980 dolar olacak bu yenilikçi ürünün nisan ayında satışına başlanacak. Bu fiyat etiketi ise internette şimdiden tartışma konusu oldu.

GÖRDÜĞÜM AN FARKI FARK ETTİM; MUHARREM CAN...

Herkes şaşkın tabi kalemim yollar dışında bir şey yazıyor. Ben de şaşkınım ama bir o kadar da mutluyum.

Umut var ya, çok güzel şey. Bilirsiniz... Hazır bahar ayları gelirken bir sıcak bir serin hava, ansızın açan çiçekler, yeşermeye başlayan ağaçlar... İşte tam da bu dönemde yaşadıklarımız böyle değil mi ?

KUSURSUZ BİR CİLT UZMAN BİR DERMATOLOGTAN GEÇER… DR. NADİDE BURCU ÖZTÜRK

Cilt sorunları ergenlikte başlayan ve daha sonrasında devam eden genellikle özgüven eksikliği yaratan bir sorundur. Sağlıklı, ışıl ışıl, kusursuz bir cilt için doğru bir dermatoloğun kapısını çalmak şart… Bizde kentimizin güvenilir, alanında uzman Dermatoloğu Dr. Nadide Burcu Öztürk’le buluştuk ve günümüzün merak edilen uygulamalarından detaylı, dopdolu bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

DOĞU VE BATIYI HARMANLAYAN MODERN BİR KLİNİK; Özel İzmit Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği

Kocaeli’de işini hakkıyla yapan, idealist ve hayatını şifa vermeye adamış doktorları görünce yakalarına yapışıyorum. Göğüs Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Cemalettin Cihangir & Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Beyza Aksu da görür görmez ses kaydını başlattığım çok değerli kişiler. Her söylediklerinin kayıt altına alınması gerekiyor. Her fırsatta insan sağlığı için önemli bilgiler veriyorlar. Sıkıcı tıbbi meseleleri bile bir hikaye anlatıyormuş gibi dinletmeyi başarıyorlar. Hayatta edindikleri tek amaç, insanlara şifa vermek olmuş. Öyle ki, devlet hastanesindeki kıymetli görevlerinden, hasta iletişimini uzatmak, onların ruhuna dokunabilmek ve inandıkları bütünleyici tedavileri uygulamak için istifa edip bu güzel kliniği kurmuşlar. Donanımlı ve alanında eğitimli hekimlerle birlikte; ozonterapi ( antiaging yani yaşlanma karşıtı), tıbbı beslenme; obesite tedavisi, onkolojik beslenme ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici tedaviler,  mezoterapi ( estetik, kırışıklık açma, beden inceltme), akupunktur, sigara bıraktırma, fitoterapi( bitkilerle destek tedavi), hacamat ve sülük tedavileri; fizik tedavi uygulamalarına ilave veya tek başına eklem ve tendonlara yönelik prp ( kök hücre) cgf ozon enjeksiyonları uygulayan, hasta odaklı merkez; İzmit Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Kliniği...

Psikoterapist Melek Arıcı “Eğer Bir Çocuk Sizi Oyununa Davet Ediyorsa Bu Bir Şereftir” Melek Arıcı

Kalplere nasıl dokunulması gerektiğini çok iyi bilen bir Psikoterapist, Aile ve Oyun Terapisti Melek Arıcı ile psikolojik ihtiyaçlardan oyun terapilerine, kariyer danışmanlığı hizmetinden aile danışmanlığına kadar birçok konu hakkında konuştuk. Psikoterapist, Aile ve Oyun Terapisti Melek Arıcı; “Baş etme becerileri ve zorluklara karşı dayanıklılık geliştirme büyük ölçüde  insanoğlunun kendi yetiştiği aile ve çevresel faktörler ile oluyor.  En temelinde ise daha anne karnında başlayan, anne ile olan güvenli bağlanma sürecine dayanıyor. Zihin olayı ve günü unutsada Bedenin Hafızası hissetiklerini kaydediyor.” diyor ve siz Time Sağlık okurlarına anlatıyor. Keyifli okumalar…

Sıra dışı olmak onun en sıradan hali… İyi Parti Başiskele Belediye Meclis Üyesi Adayı; SEMRA ÇELİKKAYA

Duyarlı, yardım sever bir insan;  hassas hisleri, derin düşünceleri, büyük hedefleri var. Semra Çelikkaya her yönüyle, her cümlesiyle, yaptığı her işle kendini göstermiş ve başarılı olmuş bir kadın. Ülkemizde kadınların iş ve sosyal hayattaki yerini düşündükçe böylesine nitelikli kadınların da yetişmiş olması bizleri çok mutlu ediyor…

Semra Çelikkaya;

Okul sonrası iş hayatının ilk yıllarındaki  iş görüşmesinde istediği aylık  maaşın fazlasıyla altını teklif eden yöneticiye “ Siz nasıl bir kadını işe aldığınızı bilmiyorsunuz. Yoksa benim teklifimi zaten kabul ederdiniz  “ diyecek kadar kendinden emin ve işe başladıktan hemen sonra % 130 zam alacak kadar hırslı biri..

Mühendislikteki başarısından 41 FK’ futbol kulübüne, hayvan sevgisinden siyasi kulvarlardaki farklı düşüncelerine kadar tüm detayıyla kendini bizlere ve siz Time Kocaeli okuyucularına anlattı.

Bizim  çok keyif aldığımız bu güzel söyleşiden sizlerin de  bir o kadar keyif alacağınızı düşünüyoruz.

Söyleşimizi okurken bazı noktalara dikkat etmenizi öneririz. Bu kadın çok şey başaracak!

Keyifli okumalar...

BU KENTE GÖNÜL VERDİ… . İzmit Belediye Başkan Adayı! Mimar Sibel Gönül

Bir İzmit kızı Azize Sibel Gönül… Kaya Bey ve Ayten Hanımın tatlı kızlarıydı Sibel… İlköğretimini 50. Yıl İlkokulu’nda okudu. İlk üç senesi duayen öğretmenlerimizden Mualla Öğretmeni,  sonraki yıllardaysa Sevgili Vasfiye Boysal Öğretmeniyle geçti. Temel çok güçlüydü anlayacağınız… Sonra tabii ki her İzmit çocuğu gibi önce İzmit Ortaokulu,  sonraysa İzmit Lisesinde okudu... Yükseköğrenimini 1987 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesinde tamamladı ve genç bir mimar olarak diplomasını aldı. Böylelikle serbest mimar olarak çalışmaya başladı.

Hayallere Köprü Kuran Başarılı Bir Doktor; DR. MEHMET SALICI

Üyelerinin çoğunluğunu doktorların oluşturduğu, pamuk kalplere dokunmayı hedefleyen Hayallere Köprü Kuruyoruz Derneği’nin Kurucusu, genç ve başarılı Dr. Mehmet Salıcı’yla Dripart kafede buluştuk. Kalbinin güzelliğiyle ekibimizi projelerine tekrar ve tekrar inandıran Dr. Mehmet Salıcı “İyi bir hekim olmaktan önce, iyi bir insan olmalısınız. Küçük kar tanelerinden kartopu oluşturmaya çalışıyoruz.” sözleriyle yaptıkları işleri tanımlıyor.

1 Mart Üsküdar Vapuru Faciası

Merhaba Sevgili Okurlar,

Takvim yaprakları 1 Mart 1958’i gösteriyordu. O cumartesi Üsküdar gemisinin kaptanı Mehmet Aşçı yapacağı 12:30 seferini yapmak için sabırsızlanıyordu. Lodos fırtınası öylesine kuvvetli esmeye başlamıştı ki, neredeyse vapurun halatlarını koparıp açığa sürükleyecekti. Böylesine sert bir havada iskelede bağlı kalmanın da açık denizde dalgalarla boğuşmak kadar tehlikeli olabileceğini düşünen Mehmet Kaptan, yaşamında ilk kez hareket saatini beklemeden vapuru kaldırdı. Daha on dakikası vardı ama vapur zaten yeterince dolmuştu.

KOLAY VE GÖSTERİŞLİ SEVGİLİLER GÜNÜ MENÜSÜ

Sevgililer Günü'nü dışarıda geçirenlerden misiniz, evde geçirenlerden mi? Ben evcimen taraftayım. Çok kısa bir sürede ekonomik ve şık bir sofra kurmak, hafif bir müzik eşliğinde sıcacık evimde sakin bir akşam geçirmek varken neden dışarıda acaba kazıklanıyor muyum korkusu yaşayayım ki? Benim için sadece sevgililer günü değil, kış mevsiminin her günü evde güzel. Hafta sonlarını çay, kahve, kitap, film, dizi, kek, kurabiye döngüsünde evden çıkmadan geçirebilirim.

MRC Holding Yönetim Kurulu Başkanı M. Hüsamettin Örkmez

2003 yılında Kocaeli’de faaliyetlerine başlayıp, devam eden yıllarda ise şirket sayısını 5’e çıkararak farklı alanlarda yurt içi ve uluslararası çaplarda çalışmalarına devam eden M. Hüsamettin Örkmez, 2018 yılında bu çalışmaları bir Holding çatısı altında topladı. MRC Holding adı altında, her geçen gün yeni bir başarıya imza atıyor. MRC Holding farklı alanlarda faaliyet gösteren ve hızla büyüyen şirketleri bünyesinde bulunduruyor. MRC Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Siirt Eğitim ve Yardımlaşma Vakfı Kocaeli Şube Başkanı M. Hüsamettin Örkmez’le, Time Kocaeli okurları için yeni projeleri ve sektördeki başarılarına dair güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

Çalışmak Hayat, Düşünmek Işıktır

Büyük  sanat  adamı  Victor  Hugo’nun  bu  sözünü  çok  severim. Hatta  Time  Kocaeli  sevdam  ile  başlayan  yoğun  tempomu  bu  özlü  sözle  bütünleştirebilirim...

Çünkü,  su  gibi  akıp  giden  hayat  serüveninde  en  değerli  hazinenin  çalışmak,  en  parlak  ışığınsa  düşünerek  yaratmak  olduğunu  gayet  iyi  biliyorum.

EMEL EKİM BUTİK PASTA

Hayal Gücünüzün Sınırlarını Zorlayan PASTALAR...

Özel günlerin olmazsa olmazı şeker hamurundan yapılan bol figürlü, bol el emekli pastaların ustalarını herkes merak etmiştir. Nasıl yapılıyordu bu pastalar? Ne kadar uğraştırıyordu ustalarını? Herkes şeker hamurundan pasta yapabilir mi?

WETNOSE… Evcil Dostlarımızın Güvenilir Kliniği

Wetnose Veteriner Kliniği kentimizin gün geçtikçe marka değerini arttıran, yeni nesil ve dinamik kadrosuyla; profesyonel hizmetlerle Kocaeli ve çevre illerde adından sıkça söz ettiriyor.  Sahip olduğu olanakları ve gelişen teknolojinin veteriner hekimliği mesleğine sağladığı artıları Wetnose’un kurucuları Cihat Ekinci ve Hasan Murat Türkan’a sorduk.

300 metrekarelik geniş bir alana kurulmuş, kendine hayran bırakan bir sağlık kuruluşu. İçeri girdiğiniz anda sizi hoş bir koku karşılıyor. Ferah ve her şey şeffaf... Tam tamına 36 yatar hasta kapasitesine sahip olan Wetnose, minik dostlarımız için gerekli olan tüm elzem Premium mama ve aksesuarları bulunduruyor.

AYŞEGÜL İNANÇ KENTİMİZİN GÜÇLÜ SESİ O SES TÜRKİYE’DE!

Müzisyen akrabaları, müzik kulağı sağlam babasından kaynaklanan yeteneği daha 1 yaşında iken kendini göstermişti. Büyümeye başlar başlamaz babasının aldığı kasetleri dinleyerek, elinde bir mikrofon ile şarkılara eşlik etmeye başlamıştı.  Henüz ilkokuldayken sesinin ve yeteneğinin farkına varılmasından sonra okul korolarında ve Karamürsel Belediyesi Musikisi Derneği Koroları, soloları ile profesyonelliğe giden yolu araladı ve sağlamlaştırdı. Turizm okurken bile müzik hayatını asla bırakmadı. Şimdiyse Kocaeli’ye bir gurur yaşatan Ayşegül İnanç O Ses Türkiye’de!

Emlak Devi Remax’ın İzmit’teki En Güçlü Kadrosu; REMAX VİZYON!

Ev almak, ev satmak ya da kiralamak günümüz koşullarında güvenilir bir emlakçıyla çalışmak çok zordur. Gözünüz kapalı güvenebileceğiniz gayrimenkul danışmanı Remax’ta yani Remax Vizyon’da sizi bekliyor.

Güçlü, deneyimli ve dinamik danışman kadrosuyla Kocaeli’de gayrimenkul sektörünün en iyi olan, müşteri memnuniyetini ilke edinen Remax Vizyon’un Broker’ı Baran Işık’la emlak sektörü hakkında güzel bir söyleşi gerçekleştirdik.

BÜYÜK BİR TUTKU DERİN BİR AŞK; BALE…

Yıllardır İzmit’in en kararlı, en ne yaptığını bilen ve yaptığı işe pozitif etki sağlayacak birçok standardı bulunan bir sanat merkezi...
Hukuk fakültesi mezunu olmasına rağmen hayatın çok daha renkli, yaratıcı ve doğal olarak sanat dolu bir tarafının içinde olmaya karar vermiş bir kurucu yönetici, yıllardır neredeyse hiç değişmeyen eğitmen kadrosu ve uluslararası kabul görmüş ekol eğitim sistemleri, marka isimlerin eğitim müfredatı ve her sene büyük heyecanlar eşliğinde yaşanan büyüleyici resitaller...

Hukuk Hiçbir İdeoloji Uğruna Feda Edilemez…

Geçtiğimiz haftalarda Kocaeli Barosu’nun 35. Olağan Genel Kurulu’nda sayın Av. Bahar Gültekin Candemir yeni başkan olarak seçildi. Aynı zamanda Kocaeli’de tarihe geçen ilk kadın başkan olarak bizimle kıymetli vaktini paylaşan Başkanımızla birlikte hem seçim sürecini hem de gelecekteki projeleri hakkında çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Lütfen Kurtulun Engel Karanlığından…

Yazımın  başlığını  okuduğunuzda  belki  bana  “Sevcan  Hanım  uzaktan  konuşmak  kolay  tabii, bizim  ruhumuzda  esen  fırtınalardan  haberin  var mı, yaşadıklarımızı  biliyor musunuz? diyeceksiniz. Tüm  kalbimle  yüzde  yüz  haklı  olduğunuzu,  beklentileriniz  adına  mağdur  edildiğinizi,  haklarınızın sadece  sözlerde  kaldığını, binlerce  sıkıntıyla  boğuştuğunuzu  adım  gibi  biliyorum… Bu  adaletsizliği  bilmek  için  illaki  engelli  olmak  gerekmez. Sizin  yaşadıklarınızı  anlamak  için,  yanınızda  olmak,  sizlerden  biri  olarak  düşünmek   ve  o  gözle  bakabilmek,  yeter de  artar  bile.  Tabi ki,  görmek  isteyerek  bakabilene…

BİR YILA ARKADAN BAKARKEN…

Bizim işimiz zamanla yarışmak. Elinizde tuttuğunuz bu dergiyi hazırlarken günlerin nasıl hızlı geçtiğini anlatmam çok zor. Bizim işimizde zaman kavramı birçok iş koluna göre farklıdır. Bu işi iyi yapanlar kendilerini hem hiç çalışmıyormuş hem de 7/24 çalışıyormuş gibi hissederler.

Bir Patronun Veya İşletme Sahibinin Bilmesı Gereken Temel Muhasebe, Finans Ve Bütçe Sırları (III)

Sevgili Okurlar;

Geçtiğimiz haftalarda başladığımız yazı dizisine devam edelim ve bu haftaki yazımız ile bu konuyu noktalayalım. 3 bolum olarak ele aldığımız ve işletme sahiplerine, sermaye sahiplerine, patronlara çeşitli, seminer ve eğitimlerde detaylı olarak aktarmaya çalıştığım konuları özet olarak bu yazı dizisi ile anlatmaya gayret ettim.

OTANTİK DERİDE YENİ DÖNEM!

Yasemin Akbulut 42 yaşında, İzmit’te bir el sanatları öğretmeni. Yaklaşık 12 yıldır bu işi yapan Akbulut son dönemlerin en çok konuşulan deri çantalarını kullanmamıza vesile oluyor. Bu çantaları takarken bir yandan da eğitime verdiğiniz desteği düşünüp mutlu olabilirsiniz. “Peki bu nasıl olacak?” dediğinizi duyar gibiyim. Gelin Yasemin Akbulut’u daha yakından tanıyalım.

Güzellik Alanı Kolajen

Cildimizin esnekliğini sağlayan, en önemli protein çeşidi olan KOLAJEN, eksikliğiyle birlikte erken yaşlanma belirtilerini hızla açığa çıkartmaktadır. Kolajen, vücudun yapısal bütünlüğünü oluşturan esas proteindir ve başta derimiz, bağ dokumuz, tendon, eklem, tırnak, diş, saç ve kemiklerimiz olmak üzere göz dâhil hemen her organın yapısında kolajen hep vardır. Yıpranan dokuların onarım ve yenilenmesinde, kemik ve cilt dokusunun şekillenmesinde de önemli görevler üstlenir. Kolajen eksikliği sadece kırışıp yaşlanmaya değil, eklem kıkırdaklarınızın erimesine, tendonlarınızın güçsüz kalıp kopmaya meyilli hale gelmesine de sebebiyet veriyor. 

TATİL BİTTİ, DÖNELİM GERÇEK HAYATA.. 

Yaşadığımız  yoğun  temponun  ve  duyarsız  kalmamızın  mümkün  olmadığı  sosyal   yaşamın  getirdiği ağır  gündemin  doluluğuyla  geçen  kış  aylarının  ardından  gelen  sıcacık  bahar  ve yaz  dönemi  biti-yor..  Ve  dolayısıyla,  tatilde.. Artık  yeniden  başlayan  hizmet  döneminde  tekrar  beraberiz.. 

KREDİ DERECELENDİRME (RATING) KURULUŞLARI ASLINDA NEYİ ÖLÇÜYOR? (III)

Sevgili Okurlar;

Yaz döneminin girmesi ile beraber uzunca bir süre ayrı kaldık. En son yazımı 23 Mayıs 2018 tarihinde yazmış ve sonrasında ara vermiştim. Son iki yazım kredi derecelendirme kuruluşları ile ilgili idi. Bunu konuyu 3 yazı dizisi seklinde ele alacağımı belirterek ilgili konuya başlamıştım. III. Bölümünü ele alarak konuyu noktalayacağım. 

Her Şey Sokak Hayvanlarını Yaşatmak İçin; KOHAYDER

Hep deriz ya; ‘’Biz insanoğlu aklı olan, düşünebilen varlıklarız.’’ diye. Gerçekten öyle evet, fakat yeryüzünde yalnız olmadığımızı da biliyoruz. Düşünme ve hissetme yetisine bizim kadar sahip olamayan diğer canlıları görmezden gelemeyiz değil mi? Evet, hayvan dostlarımızdan bahsediyorum. Bence düşünme ve hissetme yetisi zannedilenin daha fazla olduğu hayvan dostlarımızdan. Öyle ki; biraz önce kıskanıp saldırmaya çalıştığı yavru köpeklere, biraz sonra yemek taşıyıp onları doyurmaya çalışan başka bir köpek, hayvanların belki de birçok insandan daha hissiyatlı olduğunun bir kanıtıydı. Bizler insanlar olarak haklarımızı her zaman, her şekilde savunabilme cesaretine ve özgürlüğüne, gücüne sahipken, onların böyle bir lüksleri yok maalesef. İşte bu noktata onların hakkını onlar adına savunmaya çalışan insanlar var. Kocaeli Doğa ve Hayvan Dostları Derneği (KOHAYDER ), tam olarak bu noktada, bu görevi kendilerine misyon edinmiş bir grup hayvanseverden oluşuyor. Bizler de 4 Ekim Hayvan Hakları gününü de göz önünde bulundurarak, KOHAYDER Başkanı Gonca Çelik Ketenağ ile dolu dolu bir röportaj gerçekleştirdik. 

ÇINARALTI KÜNEFE’DE HALK GÜNÜ

İzmit’in meşhur künefecisi Çınaraltı Künefe, Gaziantep’in yöresel tatlarını ayağınıza getiriyor. Bu eşsiz lezzetlerin sırrını künefe ustalarına borçlu olan meşhur Çınaraltı Künefe’nin aynı zamanda da İzmit halkını mutlu edecek bir haberi var!

GÖLCÜK VİZYON 2023 PROJESİ

Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi’nin bir araya gelerek ortaya koyduğu Gölcük Vizyon 2023 projesi, 22 Şubat 2011 tarihinde imzalanan protokolle çalışmalarına başladı ve proje kapsamında kültür, sanat, eğitim, tarih başta olmak üzere sosyal gelişim sağlamayı amaçlayan bir dizi proje hayata geçirildi. 2023’e kadar devam edecek olan Gölcük Vizyon 2023 Projesi hakkında, projenin halkla ilişkilerini yöneten Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nihal Paşalı Taşoğlu ile görüştük.

Buse & Cem – Masalsı Bir Aşk Hikayesi…

28 Temmuz 2018 tarihinde muhteşem bir düğünle evlenen Buse & Cem’in hikâyesine hoş geldiniz…
Sanayici baba Ekrem Bayram ve hemşire anne Yasemin Bayram’ın kızları Buse ile müteahhit baba Necati Kavşut ve ev hanımı anne Sinem Kavşut’un oğulları Cem, bundan tam 7 sene önce Fethiye’de, Necati Kavşut’un sahibi olduğu otelde tatil yaparken tanıştılar, aşık oldular ve güzel ilişkilerini bugüne dek masalsı bir şekilde taşıdılar…

Avukatlık Kampı

Yaz Kampı, Gençlik Kampı, İzcilik Kampı derken Türkiye’de bir ilk olan Avukatlık Kampı yapmak gelmiş birilerinin aklına…
Çok ilginç değil mi? Bir avukat olarak benim okul ve stajyerlik hayatımda öğrenmediğim, bilmediğim ama onların bildikleri ve öğrettikleri şeyler neler olabilirdi?
Merakıma daha fazla dayanamayıp bu yıl 11.si Şile’de düzenlenen ve 5 gün süren kampa gittim. Bakın bakalım neler öğrendim ve kimlerle tanıştım.
Avukatlık Kampı, gençlere kariyer hedeflerine kısa sürede nasıl ulaşabilecekleri konusunda rehberlik ediyor. Kampın sonunda katılımcılara Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki sertifikayla birlikte uluslararası geçerliliğe sahip “Law-Agenda” akıllı kart sertifikası veriliyor.  

Tadına Doyulmayan Şehir AMSTERDAM

Merhaba... 
Öncelikle yılların getirdiği tecrübeye rağmen bitmek tükenmek bilmeyen bir heyecanla yayın hayatına kısa süre önce merhaba diyen ve kalitesini her sayıda biraz daha artıran Time Kocaeli dergisinde bu yazıyla birlikte yer alıyor olmaktan dolayı duyduğum mutluluğu sizinle paylaşmak istiyorum. 
Eminim ki Time Kocaeli, bu güzel ekiple birlikte daha nice başarılara imza atarak adını ulusal düzeyde duyuracak ve daha uzun yıllar siz değerli okurlarıyla paylaşımda bulunmaya devam edecektir.

Rahat Mutfak' ta Bir Balkanlı:

Geçen ay hep birlikte Hayal Kahvesi mutfağına konuk olmuştuk. Hep dışarıda yemek olmaz. Bu sefer sizleri kendi mutfağıma bekliyorum. 

Bu ay sizler için öyle bir sos hazırladım ki, nerede kullansanız yakışıyor. Tost yaparken, dürüm hazırlarken, makarnayı basit ve lezzetli bir kaçış olarak görürken, hatta menemen yaparken domates yerine bu sosu kullanmanızı tavsiye ederim. Sizlere ilham vermek amaçlı köz sebzeli köz domates sosum lütenitsayı üç lezzetli tarifte kullanacağım. Lütfen yaratıcılığınızı bu üç yemekle sınırlandırmayın. Mutfakta rahat olun, bakalım hayal gücünüz size hangi muhteşem lezzetleri keşfettirecek?

CEHALETİN İKİZ ÇOCUĞU: HIRS VE ÖFKE

Merhabalar sayın okurlar,

Bu sayıda tüm acı tecrübelere rağmen zaman zaman sosyal ve siyasi hayatımızı çıkmaz sokaklara sokan ve yaşanan büyük olumsuzluklarla ufkumuzu bir sis gibi kaplayan cehaletin ikiz çocuğunu tanıtmak istiyorum sizlere. Huysuz ve yıpratıcı ancak ayrılmaz iki kardeş ve ne yazık ki güçlerini sürdürmeye büyük bir hızla devam ediyorlar. Bu ikiz kardeşin ne veya kim olduğunu merak ediyorsunuz değil mi?

Türk Eğitim Vakfı’nın Başarılı İsmi: Selma Bilgisu

1967 senesinin Mayıs’ında, Vehbi Koç’un önderliğinde, gençlerin eğitim yolcuğundaki o uzun yola ışık tutmak için 205 hayırsever toplanıyor ve Türk Eğitim Vakfı kuruluyor. O günden bugüne sayısız öğrenci okutuluyor, burslarla okuyan öğrenciler sonra gönüllü oluyor, yeni gönüllülerin destekleri ile yine öğrenciler okutuluyor, maddi manevi destekler veriliyor ve kıyıya vuran bir deniz yıldızını denize atıp kurtarmaya çalışan yürekler eğitime verdikleri önem ile gönüllerimizde taht kuruyor. 
Bu sayımızda sizler için uzun zamandır çalışmalarını takip ettiğim, idolüm dediğim, eğitime verdiği önem nedeniyle her çalışması ile gururlandığım Türk Eğitim Vakfı Kocaeli Şubesi’nin Yürütme Kurulu Başkanı Selma Bilgisu’nun ofisinde güzel bir sohbet gerçekleştiriyoruz. 

TİYATRONUN EN EĞLENCELİ HALİ

Öyle bir tiyatro oyunu düşünün ki, izlemeye başladığınızda zaman su gibi geçsin, gülmekten karnınız ağrısın, bir anda kendinizi sahnede bulun ve bittiğinde “Bir sonraki ne zaman?” gibi sorular sorun. İçinizden “Böyle bir oyun olamaz” gibi cümleleri duyar gibiyim. Yanıldınız! Türbülans Atölye, Kocaeli’de doğaçlama tiyatroyu devam ettirenlerden ve biraz önce okuduğunuz her şey bu tiyatro ekibinin asıl amacı. 
Oldum olası her hangi bir kuruma bağlı olmadan, kendi yağıyla kavrulan, tırnaklarını kazıya kazıya başarıya ulaşmaya  çalışanları ayakta alkışlamışımdır. Mayıs ayında katıldığım Türbülans Atölye’nin oyununda olduğu gibi... Neden mi? Sanatın toplumda hak ettiği değeri kazanmadığını düşünenlerdenim de ondan. Tüm olumsuzluklara rağmen sanatı sürdürmeye çalışan, sanatla ilgilenene değer veren, alın terini sanat için döken insanlar daima baş tacı olmalı düşüncesindeyim. 

Sumru Yavrucuk 20 Yıl Sonra Tekrar Gelen İrlanda Kraliçesi

Böyle bir başlık okuyunca biraz şaşırdığınıza eminim. 20 yıl sonra tekrar aramızda olan bir İrlanda kraliçesinden bahsedeceğiz bu ay size. “Leenane'in Güzellik Kraliçesi” ile bundan tam 20 yıl önce gönüllere taht kuran fakat o zamandan beri oynanmayan bir oyunun kraliçesini konuk aldık bu ay. 
Uzun zamandır birebir tanıdığım, yüz yüze olduğunuzda çok sessiz olan ama sahnede devleşen Sumru Yavrucuk ile Gölcük’teki bir organizasyonu öncesinde sohbet ettik. 
Hayallerinden, babasının mesleğine karşı çıkmasından, pes etmemesinden, oğlundan, ödüllerinden, kısacası Sumru Yavrucuk’un hayatına dair her şeyden konuşmak için kahvelerimizi elimize alıyoruz... 
Lafı fazla uzattık farkındayız... Tüm samimiyetiyle bizi kucaklayıp birbirimize nasıl olduğumuzu sorduktan sonra başlıyoruz sohbete... 
Sizi ekranların ve sahnelerin en keyifli gülüşü ve en huzurlu sesine sahip olan Sumru Yavrucuk ile baş başa bırakıyoruz. 

KAMER ÖNCEL’DE MEZUNİYET HEYECANI

Arslanbey’de bulunan Kamer Öncel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde mezuniyet  heyecanı yaşandı. Okul bahçesinde düzenlenen törenle 102 son sınıf öğrencisi diploma alarak sağlık ordusuna ilk adımı atmış oldular. Öğrencilerin beşinci dönem mezuniyet coşkusuna Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürü Ferhat Dilek, Kartepe Belediye Başkan Yardımcısı Murat Sabri Çakır, Kamer Öncel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bekir Aksoy, okul müdürleri, öğretmenler  ile veliler de  ortak oldular. 

Gerçek Adana Kebabının Yaşayan Efsanesi “BEDRİ USTA”

Kebap Deyip Geçme, Bir Sanattır Kebap

İstanbul'da birçok şubesi bulunan ünlü Adana Kebapçısı Bedri Usta, son olarak ilimizde, La Flora Otel'in alt katında açıldı.
Markayı İzmit’e getiren La Flora Otel’in sahipleri Doğukan ve Mustafa Paşalıoğlu, yoğun ilgi gören açılış günü ile birlikte İzmitliler için, ailecek gelinebilecek, oldukça nezih bir mekân kazandırmış oldular.
İzmit'e yeni bir renk getiren kebapçının renkli kurucusu Bedri Usta, haftanın belirli günlerinde buraya gelip kendisi de ocak başına geçiyor. İşte o günlerden birinde kendisini yine ocak başında yakaladık…
Bedri Usta; bir kebapçı ustasından beklenmeyecek derecede fit oluşu, sürekli gülen gözleri, samimi ev sahipliği, açıklığı, netliği, pozitif enerjisi, muhteşem yaşam sevinci ve işine duyduğu sonsuz aşk ile bizi kendine hayran bıraktı…
Kimi zaman kahkahalarla kimi zaman şaşkınlıkla dinlediğimiz Bedri Usta'dan öğreneceğimiz ne çok şey varmış meğer...

Dünyanın En Büyük Festivali

Londra’yı hep çok sevmişimdir. Hatta yaşanacak en güzel şehirlerden biri olduğunu yıllarca iddia etmemin yanında New York ya da Paris’i seven arkadaşlarımla uzun uzun tartışmalara girdiğim bile olmuştur. Ama yanılmışım. Çünkü… 

Türkiye İş Bankası Müzesi Türkiye’nin reklam tarihine yolculuğa hazır mısınız?

Cumhuriyet’in ekonomik kalkınma stratejisinin en büyük adımlarından Türkiye İş Bankası, 93 yıllık reklam tarihi arşivini “İş Bankası İftiharla Sunar” başlıklı sergiyle halka açtı. 
Yıllar içinde reklamlar aracılığıyla halka verilen mesajlarla yaratıcılığın buluştuğu sergi, sanatseverler ve iletişim öğrencileri için bir iletişim ve reklam tarihi yolculuğu olma özelliği taşıyor. Türkiye İş Bankası’nın reklam tarihi arşivinden seçkin örneklerin yer aldığı sergi, Türkiye’deki bankacılık ve reklamcılığın gelişimini nadir örneklerle belgelerken Cumhuriyet tarihinin ekonomik kalkınma politikalarını da gözler önüne seriyor.

KADINLAR DAYANIŞMALI

Yalnızca bizim ülkemizde değil, dünyanın birçok ülkesinde, özellikle geri kalmış ülkelerinde kadınların yakındığı şeydir;
“Erkekler bize yol vermiyor!” derler.
Bir yanıyla doğrudur bu söylem. Ne ki, bu eşitsizlikte kadınların hiç mi suçu yoktur?
Erkek egemen toplumlarda fiziksel güç öne çıkmaktadır ve bu da o toplumun kültürel düzeyiyle doğru orantılıdır. 
Olması gereken nedir?

Bölgemizin Gözdesi, Başiskele Çocuk Üniversitesi…

Özel yetenekli öğrencilerin zihinsel ve bedensel gelişimlerinin desteklendiği, merak, öğrenme ve girişimciliklerine zemin oluşturan ileri düzeyde öğrenme ortamlarının sunulduğu örnek bir çocuk üniversitesi…
Başiskele Belediyesi tarafından hayata geçirilen Başiskele Çocuk Üniversitesi, sadece bölgemize değil çevre il ve ilçelerden gelen 218 özel yetenekli çocuğumuza da eğitim desteği veriyor.

EN GÜZELLERDEN GÜZELLİK EĞİTİMLERİ

Makyaj uzmanı Özlem Arslan önderliğinde düzenlenen makyaj & güzellik eğitimleri güzelliğinize güzellik katmada iddialı!
Drop Spor ve Güzellik Merkezi sahibi Özlem Arslan, bir dizi eğitim ve seminerden oluşan etkinliklerini gerçekleştirdi. İlk günü Wellborn Otel’de başlayan eğitimler dört gün sürdü. Wellbor’de verilen eğitimde kalıcı makyaj uzmanı ve eğitmeni Jenya Denizeri konuk edildi. 

Başkan Ayaz Okul Ziyaretlerini Sürdürüyor

7 Yıldızlı Kent Başiskele'de Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz, ilçe sınırları içerisindeki okulları ziyaret etmeyi sürdürüyor.

Eğitim - öğretime ve özellikle çocuklara, gençlere büyük önem veren Başkan Hüseyin Ayaz,  Vali İhsan Dede İlkokulu, Vezirçiftliği Ortaokulu ve Selim Yürekten Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ni ziyaret etti.

BURADA HERKESİN BİR BAŞYAPITI OLACAK: STUDIO MASTERPIECE

Şehrimize sanat geldi!
Böyle bir başlık yazınca nereden bahsettiğimizi merak ettiğinize eminiz. Studio Masterpiece’ten bahsediyoruz. Resim, heykel, string art workshoplarından tutun, aylık kurslara kadar sanatla iç içe olacağınız bir mekân arıyorsanız, bu yazı sizin için. Alın elinize kahvenizi, uzanın bir köşeye, sanat dolu röportajımızın tadını çıkarın...
Bu yazımızda sanat aşıkları için muhteşem bir mekâna konuk olduk. 5 ay önce şehrimize gelen, içeri adım attığınız an sanatı iliklerinize kadar hissedebileceğiniz Studio Masterpiece kapılarını Time Kocaeli’ye açtı. 

Time Kocaeli çok sevildi, şimdi daha fazla üretme zamanı...

Nisan ayında harika bir tanıtım gecesiyle okurlarımızla buluştuk.
Yazın resmen geldiği sıcacık bir günde kentin birçok tanınmış siması Time Kocaeli için İzmit Yelken Kulübü’ndeydi. 
Herkesin birbiriyle muhabbet ettiği, orada bulunmaktan keyif aldığı çok güzel bir organizasyon oldu.
Türkiye’nin tek kadın akordiyon sanatçısı Özge Metin, sesi ve yaptığı müzikle herkesin beğenisini kazandı.

Tam Bir Italyan Klasiği ESPRESSO

 Time Kocaeli Dergisi’nin değerli okurları, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlarım. Sevgili Tolga, dergisinin heyacanını benimle paylaşırken birden “Neden kahve ile ilgili bir köşe olmasın?” dedik. İkimiz de heyecanlandık o anda. Uzun zamandan beri aklımda olan ama zamansızlıktan dolayı hayata geçiremediğim kahve ile ilgili bilgi ve becerilerimi paylaşmak beni de çok heyecanlandırdı ve çok mutlu etti.

Selma Piro

Küçükken saatlerce oynadığı oyun hamurlarını bir rafa kaldırıp heykeli şekillendiren bir sanatçı... Hayallerinden vazgeçmeyerek, bilgisi ve tecrübesi ile bugünkü şirketini, Kass Trade’i kuran genç bir girişimci. Selma Piro, geçtiğimiz sene Nisan ayında kurulan şirketinin doğum gününü kutlarken, ilk sayımızda bizim de doğum anımıza şahit oluyor. Kısa süre önce tanışmamıza rağmen, kendisinden aldığımız enerjinin yazı boyunca size de ulaşacağına eminiz. Tatlı sohbeti, güler yüzlülüğü, kibarlığı, bilgisi ve sanata olan aşkıyla saatlerce sohbet etmek isteyeceğiniz biri o. Soğuk bir kış günü, sıcacık kahvelerimizi alıp sohbetimize başlıyoruz kendisiyle...

BÖYLE DEMOKRASİ OLMAZ

Gelişen dünyada yaşayan insanların önem verdikleri olguların en başta gelenlerinden birisi “ DEMOKRASİ” dir malumunuz.
Tabiatı ile ardından gelen insan hakları, hukuk ve adalet, demokrasinin olmazsa olmazlarındandır.

BEŞ SORU BİR BLOGGER

Merhaba Simla, dergimizin ilk yazısında, ilk gözbebeğimizin doğum gününde bizleri kırmayarak bu bölümümüze konuk olduğun için çok teşekkür ederiz. Dergimiz yazarlarının yaptığı araştırmalar sonucu Kocaeli’de seni çok sıkı takip eden ve seven takipçilerin var ve biz de istedik ki ilk sayımızda bizlerle ol...

Anadolu Landini, Globe serisi traktörlerin yerli üretimine başladı

KOCAELİ'nin Çayırova ilçesinde, Anadolu Grubu şirketlerinden Anadolu Motor ve İtalyan Argo Tractors tarafından 2017 yılında kurulan Anadolu Landini, Globe serisi traktörlerin yerli üretimine başladı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'de birçok neslin traktörün sürdüğü tarlaların bereketiyle büyüdüğünü, Türkiye bugün traktör üretmekle kalmayıp, ürettiği traktörü ihraç eden bir ülke konumuna yükseldiğini söyledi.

Yaşam Enerjimizi Nasıl Yükseltiriz

Merhaba, sizlerle “Işığını Yansıt” köşemizdeki düşüncelerimizi bundan sonra TIME KOCAELİ dergisi aracılığı ile devam ettireceğiz. Bilinçli güzelliğin yanı sıra, spiritüel içerikli yazılar ile her ay sizlerle buluşacak ve fikir alışverişlerinde bulunacağız. Önümüzdeki ay “Sizlerden Gelen” konu başlığı altında; Instagram ve Facebook sayfalarımıza mesaj yolu ile sorduğunuz soruları da cevaplandıracağım.

Anne Olmak

Herkese kocaman merhaba… Ben Burcu Uskan Aslan… Tanıyanları buradan kucak dolusu selamlarken, tanımayanlara bendenizi tanıtmak isterim. Adını kızımdan alan “Ecrin Organizasyon”un sahibesiyim. Sevgili eşim Bahadır ile olan15 senelik evliliğimi, 11 yaşındaki dünya tatlısı kızım Ecrin Deniz ile taçlandırma şansına nail olmuş bir anneyim. Sevgili arkadaşım Tolga Tamer, beni arayıp Time Kocaeli’yi hazırlamaya başladığını söylediğinde yaşadığım heyecan inanılmazdı.

Şehrin Sanat Durağı: İzmit Sanat Merkezi

2007 yılında kurulan İzmit Sanat Merkezi; bale, dans, müzik, tiyatro, yaratıcı drama ve kişisel gelişim eğitimleriyle şehrimize o yıllarda yeni bir soluk getirdi. Bugün ise Kocaeli’nin vazgeçilmez sanat duraklarından biri… Bunun en önemli sebebi; sanat eğitiminin insana kazandırdıklarının yanı sıra İzmit Sanat Merkezi’nin çocuklarımıza sunduğu MEB onaylı diploma ve uluslararası akreditasyona sahip belge imkânı.

Diziden esinlenip, Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait kıyafetler tasarladı

KOCAELİ'nin Başiskele ilçesinde, dizilerden esinlenen Makbule Uzunoğlu, oğluyla birlikte Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait kıyafetler tasarladı. Belediyenin desteğiyle Makbule Uzunoğlu, 20 kadına da kıyafetlerin dikimini öğreterek istihdam sağladı. Makbule Uzunoğlu sünnet kıyafeti satan mağazaların kıyafetlere ilgi gösterdiğini, koleksiyonun tamamlanmasının ardından seri üretime geçeceklerini söyledi.

Gebze Belediyesi'nden 20 bin kitap

 GEBZE Belediyesi tarafından Kütüphane Haftası nedeniyle düzenlenen törenle Gebze'deki okullara 20 bin kitap hediye edildi. Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker eğitime verilen desteğin artarak devam edeceğini belirterek, öğrencilere bol bol kitap okumaları tavsiyesinde bulundu.

Kocaeli'de Bu Hafta Neler Yapabiliriz?

Sevgili okurlarımız merhaba, bundan böyle köşemde gideceğim, gitmeyi düşündüğüm ya da gidemesem bile hayaller kurduğum organizasyonları sizinle paylaşacağım. "Kocaeli'de Bu Hafta Neler Yapabiliriz?" yazı dizisinin ilki ile merhaba. Bildiğiniz gibi sanatla ilgilendiğim için bu yazıda önceliği sanatsal projelere veriyorum. Şehrimize geldiğinden beri sayısız konser, tiyatro, dans gösterilerine ev sahipliği yapan Hayal Kahvesi'nde bu hafta neler varmış bakalım? 

TOPLAYIN ÇANTANIZI, KOMŞUYA GİDİYORUZ!

Bu satırları okuduğunuza göre ya derinlerde bir yerde ya da baktığınız her yerde keyif arama durumlarınız var. Buna eminiz. Eğer derinlerde bir yerlerde ise şu kıştan kalma tembelliği atmanın, hatta ve hatta yavaş yavaş açma-germe hareketleriyle gezmelere ve keyif mevsimi ilkbahar ve yaza hazırlanmanın vakti gelmiş demektir. 

Sanayi Sicil Kaydı Yaptırmak Zorunlu

İzmit Belediyesi’nden yapılan açıklamada, sanayi sicil kayıtlarının 1 Temmuz tarihine kadar yaptırılması gerektiği kaydedildi.
Belediyenin Ruhsat ve Denetim Müdürü Muhammet Ergin, işyeri açma ve çalışma ruhsatı konusunda bazı değişiklikler yapıldığını belirterek “ 7033 sayılı Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun 01 Temmuz 2017 tarihli ve 30111 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun ile 6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun bazı maddelerinde değişiklik yapılarak geçici maddeler eklenmiştir. 

YAŞLANMAK MI, YAŞ ALMAK MI?

Biliyorsunuz  geçtiğimiz  günlerde   gündeme  oturan  “YAŞLILIK”  adına  bir  çok  etkinlik  ve  söyleşi yapıldı... Bu  gündem  yaşlılık  konusunu  ve  kimin  yaşlı  olduğunu  irdelememize  neden  oldu. Aaaa,  gördüğüm  kadarıyla  kimse  yaşlı  olmayı  kabul  etmiyor. Hatta  bu  fizyolojik  duruma  “Yaşlanmak  değil,  yaş  almak  bu  canım.” sözleriyle  ironi  yapıyorlar.

İzmit'in Madonna'sı ÖZLEM KOSOVA

Bir akşam üstü Safran’ da toplanıyoruz... Amacımız sene içerisinde çekilecek kısa filmi için Özlem Kosova ile röportaj yapmak ve kendisini yakından tanımak... Kendisi tüm sevimliliği ve sempatikliği ile mekandan içeri giriyor ve zaman kaybetmeden konuşmaya başlıyoruz...

8 Mart Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır?

Her yıl 8 Mart tarihinde kutlanan Dünya Kadınlar Günü'nün gelmesiyle birlikte konuya ilişkin detaylı bilgiye erişmek üzere araştırmalara başlandı. Peki, Birleşmiş Milletler tarafından da tanımlanarak uluslararası bir gün haline gelen Dünya Kadınlar Günü neden kutlanır? İlk defa 1910 tarihlerinde kutlanmaya başlayan Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün anlamı ve ve önemi nedir? İşte, tüm ayrıntılar...

BEN DOSTLARIMI RUHUMLA SEVERİM. O NE DURUR NE DE UNUTUR..

Bakınız büyük düşünür  Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî ne  demiş..

Ben dostlarımı ne  kalbimle, ne de aklımla  severim.. Olur ya,  kalp  durur,  akıl  unutur... Ben dostlarımı ruhumla severim.. O  ne durur,  ne de  unutur..

Evet  efendim.. Bu  söz  dünyanın  en  eşsiz  zenginliği  olan  “DOSTLUK”  üzerine  söylenmiş.

Türkiye’nin İlk Deprem Müzesi

 İzmit’te yapılan 17 Ağustos Deprem Anma ve Farkındalık Müzesi, Gölcük depremi başta olmak üzere dünyanın büyük depremlerinin meydana getirdiği büyük yıkımları gelecek nesillere gelişmiş teknolojilerin kullanıldığı canlandırma tekniğiyle aktararak olası depremlere karşı bilinçlenmelerini sağlayacak.

2018 Oscar Akademi Ödülleri Kazananları...

Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından bu yıl 90'ıncı kmez düzenlenen Oscar Ödülleri Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda sahiplerini buldu. Sunuculuğunu Jimmy Kimmel'ın üstlendiği törende 13 dalda aday olan Shape Of Water (Suyun Sesi) en iyi film ve yönetmen de dahil dört dalda ödülü kazandı.

Avukat Didem Turan; Örnek Bir Kadın, Örnek Bir Anne..

Röportaj:  Sevcan Tamer

Herhangi bir işe ilk başlandığında  bereket, ilgi, kalite ve  hassasiyet beklenir değil mi sevgili TIME KOCAELİ  okurları. 

İşte bende KADIN denen o kutsal varlığın içinde taşıdığı tüm bu özelliklere yürekten inandığım için ilk röportajımı Kocaeli Barosu  Kadın Hakları Merkezi Başkanı  Sayın Av. Didem Turan hanımefendiyle yapma kararı aldım. 
KOCAMAN BİR MERHABA...

Aslında yazmayalı çok da uzun zaman olmadı..

Bu kısa sürede hayatımda o kadar çok şey değişti ki sanki yıllar geçmiş gibi. Eğer insan bir şeyi gerçekten ister ve konsantre olursa olmaz diye düşünüleni oldurabiliyormuş.

DÖVİZ KURLARINI TAHMİN EDEBILIR MİSİNİZ ?
Sevgili Okurlar;
 
2010 yılından beri Kocaeli’nin yerel ve yazılı basınında ve internet gazetelerine (Bizimkocaeli, Gazetekocaeli, Kartepegazetesi, vs.) ekonomik gündem, ekonomik göstergeler ve finansal okuryazarlık başlıkları altında onlarca makale kaleme aldık ve değerli okuyucularımız ile birlikte çok keyifli zamanlar geçirdik
KOCAMAN BİR MERHABA...12

Aslında yazmayalı çok da uzun zaman olmadı..

Bu kısa sürede hayatımda o kadar çok şey değişti ki sanki yıllar geçmiş gibi. Eğer insan bir şeyi gerçekten ister ve konsantre olursa olmaz diye düşünüleni oldurabiliyormuş.

Oğlu madde bağımlısı oldu, bağımlı çocukları kurtarmak için dernek kurdu

Hayata Dönüş Derneği, 11 Eylül 2017de İzmit’te resmi olarak kuruldu. Dernek tamamen gönüllü annelerden oluşuyor. ‘Hayata Dönüş Projesi’ adı altında faaliyetlerini gerçekleştirecek olan anneler, madde bağımlılığıyla mücadele etmek, suçu azaltmak ve madde bağımlılığı nedeniyle hüküm giymiş mahkumların tekrar sosyal hayata kazandırılmasını amaçlıyor.

Oyuncak devi eriyor

Toys R Us'ın İngiltere kolu ve elektronik mağazaları zinciri Maplin, iflasın eşiğinde. 6 bine yakın çalışan işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya. Oyuncak devi çöküşün eşiğinde: Günden güne eriyor